Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru inceput am sa spun ca sunt astrolog eu insumi. Apoi ca nu mai stiu cum sa interpretez aspectele, in ultima vreme...

Nu e vorba ca nu se intampla nimic, ci ca, dupa ce mi-am schimbat mentalitatea, au inceput sa se intample lucruri surprinzatoare: aspectele negative actioneaza, insa pozitiv. Am un Saturn in Rac, casa 2, retrograd si conjunct cu nodul sud pe deasupra, in opozitie cu mercur, care e stapanul casei 2 (din gemeni). Totusi, am primit in mod repetat bani la aspectele negative pe care le face Saturn. Inainte, era dezastru... 

Am ajuns la convingerea ca aspectele actioneaza foarte diferit, in functie de atitudinea, mentalitatea si convingerile celui in cauza. Uneori, si aspectele bune pot sa casuneze persoanelor "neevoluate", sa zic asa. 

Cat despre persoana cu Soarele si Ascendentul in Rac, vreau sa amintesc ca Racul e un semn cardinal, si ca acea persoana se manifesta ca atare tocmai pentru ca are o anumita constiinta (elevata) de sine (Soarele si Ascendentul). 

Imi cere o prietena pe facebook sa-i fac previziuni, si e enervant sa tot repet ca, de fapt de ea depinde ce influente/energii va primi si cum se vor manifesta ele. 

Nu e ceva batut in cuie... nici macar sansele si nesansele. De la un anumit nivel de crestere/evolutie aceste influente nu dispar, insa isi schimba natura in functie de cel care le primeste, in asemenea masura, incat devine dificil sa mai spui ceva cat de cat corect. Daca faci astrogramele unor oameni ne-evoluati, care traiesc "ca toata lumea" in turma, probabil ca o sa obti o descriere foarte corecta in ce-i priveste, si la fel, predictii corecte in legatura cu ce li se va intampla.

Daca insa persoanele carora le-ai intrepretat hartile sunt oameni evoluati, nu fi surprins cand o sa dai gres si cu caracterizarea lor, si cu evenimentele prezise.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput am sa spun ca sunt astrolog eu insumi. Apoi ca nu mai stiu cum sa interpretez aspectele, in ultima vreme...

Nu e vorba ca nu se intampla nimic, ci ca, dupa ce mi-am schimbat mentalitatea, au inceput sa se intample lucruri surprinzatoare: aspectele negative actioneaza, insa pozitiv. Am un Saturn in Rac, casa 2, retrograd si conjunct cu nodul sud pe deasupra, in opozitie cu mercur, care e stapanul casei 2 (din gemeni). Totusi, am primit in mod repetat bani la aspectele negative pe care le face Saturn. Inainte, era dezastru... 

Am ajuns la convingerea ca aspectele actioneaza foarte diferit, in functie de atitudinea, mentalitatea si convingerile celui in cauza. Uneori, si aspectele bune pot sa casuneze persoanelor "neevoluate", sa zic asa. 

Cat despre persoana cu Soarele si Ascendentul in Rac, vreau sa amintesc ca Racul e un semn cardinal, si ca acea persoana se manifesta ca atare tocmai pentru ca are o anumita constiinta (elevata) de sine (Soarele si Ascendentul). 

Imi cere o prietena pe facebook sa-i fac previziuni, si e enervant sa tot repet ca, de fapt de ea depinde ce influente/energii va primi si cum se vor manifesta ele. 

Nu e ceva batut in cuie... nici macar sansele si nesansele. De la un anumit nivel de crestere/evolutie aceste influente nu dispar, insa isi schimba natura in functie de cel care le primeste, in asemenea masura, incat devine dificil sa mai spui ceva cat de cat corect. Daca faci astrogramele unor oameni ne-evoluati, care traiesc "ca toata lumea" in turma, probabil ca o sa obti o descriere foarte corecta in ce-i priveste, si la fel, predictii corecte in legatura cu ce li se va intampla.

Daca insa persoanele carora le-ai intrepretat hartile sunt oameni evoluati, nu fi surprins cand o sa dai gres si cu caracterizarea lor, si cu evenimentele prezise.

 

Stiu un astrolog care s-a lasat de pofesie tocmai datorita faptului ca nimic nu se adeverea din ce prezicea.

Si asta dupa multi ani in domeniu., Dar cel mai ciudat mi se pare ca incearca sa discrediteze subtil astrologia. Asta chiar ca nu pot sa pricep.

Frustarea sau ce altceva o determina sa procedeze asa?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu un astrolog care s-a lasat de pofesie tocmai datorita faptului ca nimic nu se adeverea din ce prezicea.

Si asta dupa multi ani in domeniu., Dar cel mai ciudat mi se pare ca incearca sa discrediteze subtil astrologia. Asta chiar ca nu pot sa pricep.

Frustarea sau ce altceva o determina sa procedeze asa?

Se poate sa fie frustrarea. Poate ca e si o convingere ca astrologia e gresita. Pentru ca erau doua posibilitati: fie ea ca astrolog gresea, fie astrologia insasi e gresita.

Pentru multi oameni e foarte greu sa recunoasca ca gresesc. Nu e vorba doar de ceea ce fac, identificarea merge mai adanc. Atunci cand crezi ca ceea ce faci e gresit, apare vinovatia. Insa atunci cand ceea ce crezi ca ESTI crezi ca e gresit, apare rusinea. ("astrolog", in cazul asta)

Vezi, poate ca la baza incercarii de a discredita astrologia poate sa fie un fel de dorinta de revansa, pentru ca s-a simtit "injosita" cumva prin identificarea cu ceva "gresit".

 

Mie imi ies surprinzator de bine predictiile. Nu stiu de ce... si folosesc doar harta revolutiei solare si tranzitele. Totusi nu-mi place sa fac predictii. 

Repet mereu clientilor ca situatia lor depinde de ei, mai mult decat de orice fel de influente, fie de pe pamant ori din stele! -ca cineva poate sa fie asaltat de tot felul de oportunitati, si sa le ignore pe toate, iar altul sa intampine multe probleme, insa sa reuseasca totusi ceea ce-si propune, pur si simplu pentru ca nu se da batut si actioneaza.

Nu vreau ca fiecare predictie legata de potentiale obstacole sa se transforme ea insasi intr-un obstacol, si ei sa cedeze mai inainte de a incerca!

Am o clienta acum, care a persistat in incercarea de a-si obtine o acreditare profesionala in Franta, desi avea destul de multe aspecte rele (si in tranzite, si in harta anuala). Desi au existat unele obstacole si amanari (saturniene) totusi a reusit!

Ideea este ca sunt multe aspecte, in orice harta, si ca unele dintre ele sunt "rele" iar altele "bune". Totusi, rezultatul final depinde de alegerile fiecaruia.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva mai demult: Zodia predispune, omul dispune.

I-am dat dreptate inca de atunci.

  • Like 1
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]

 

Mie imi ies surprinzator de bine predictiile. Nu stiu de ce... si folosesc doar harta revolutiei solare si tranzitele. Totusi nu-mi place sa fac predictii. 

[...]

 

Te cred fiindca traiiesc cu convingerea ca tu crezi in ceea ce faci. Nu o faci doar motivat financiar, ai vocatie si toate cele necesare, lucruri vitale as putea zice pt. domeniul tau.

 

Uitasem sa-ti zic. Nu-s nou pe forum, si avand in vedere ca ai lipsit o buna bucata de timp, e foarte probabil sa n-ai idee cine sunt.

 bunul simt ma obliga sa-ti zic ca am activat cu alt cont mai vechi "icebreaker".

Am avut noi o mica cearta aici, dar sa stii ca nu tin ranchiuna, si as vrea ca cele rele sa se spele.

Ma bucur ca te-ai reintors.   :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Cat despre persoana cu Soarele si Ascendentul in Rac, vreau sa amintesc ca Racul e un semn cardinal, si ca acea persoana se manifesta ca atare tocmai pentru ca are o anumita constiinta (elevata) de sine (Soarele si Ascendentul). 

Imi cere o prietena pe facebook sa-i fac previziuni, si e enervant sa tot repet ca, de fapt de ea depinde ce influente/energii va primi si cum se vor manifesta ele. 

Nu e ceva batut in cuie... nici macar sansele si nesansele. De la un anumit nivel de crestere/evolutie aceste influente nu dispar, insa isi schimba natura in functie de cel care le primeste, in asemenea masura, incat devine dificil sa mai spui ceva cat de cat corect. Daca faci astrogramele unor oameni ne-evoluati, care traiesc "ca toata lumea" in turma, probabil ca o sa obti o descriere foarte corecta in ce-i priveste, si la fel, predictii corecte in legatura cu ce li se va intampla.

Daca insa persoanele carora le-ai intrepretat hartile sunt oameni evoluati, nu fi surprins cand o sa dai gres si cu caracterizarea lor, si cu evenimentele prezise.

Ceea ce spui are miez. Este o placere sa citesc.

Pot completa totusi cu faptul ca datorita ambiantei spirituale in care am crescut si astrologia am studiat-o tot in acest mod, iar la inceput mi-a fost mai usor sa interpretez astrogramele oamenilor spirituali, pe cand la cei care nu se intreaba cine sunt, de unde vin, incotro se indreapta, aveam mai des rateuri, evident pentru ca nu cunosteam suficient de bine viata profana. 

Apropo de sanse si nesanse, eu le spun la oameni ca nimic in acest univers nu este bun sau rau, ci neutru, iar directia energiilor o dam noi.

Constiinta (elevata) de sine, in sensul de autocunoastere, imi este clar ca transcende astrologia. Am vazut-o in toate felurile de configuratii. Soarele si Asc conjuncte sigur amplifica forta si egoul, dar in cazul acelei fete nu sunt conjuncte, iar Soarele este in casa 12. Ceva care pana acum se manifesta foarte Yin. Mentionez ca are si o vaga cuadratura intre Soare si Marte (in exil), dar intensitatea cu care se manifesta este disproportionat mai mare.

Este vorba de o depasire de sine despre care vorbesti si tu cand spui ca depinde de noi cum integram energiile.

 

Stiu un astrolog care s-a lasat de pofesie tocmai datorita faptului ca nimic nu se adeverea din ce prezicea.

Si asta dupa multi ani in domeniu., Dar cel mai ciudat mi se pare ca incearca sa discrediteze subtil astrologia. Asta chiar ca nu pot sa pricep.

Frustarea sau ce altceva o determina sa procedeze asa?

Daca nu reuseam in proiect nici la partea a treia, cu cele doua descrieri, as discredita astrologia in mod explicit. Atitudinea acelei femei este cat se poate de normala si de fireasca. A ajuns la concluzia ca a investit in zadar multa enegie in toti acei ani de practica. Eu cred ca a avut asteptari prea mari fata de ceva atat de relativ.

 

Spunea cineva mai demult: Zodia predispune, omul dispune.

I-am dat dreptate inca de atunci.

Parerea mea este ca zodia nu poate predispune ceva deoarece este o entitate fictiva. Ceea ce predispune este karma, omu dispune prin liberul sau arbitru, iar astrele reflecta toate acestea respectand structura fractalica a universului. Dar inca nu sunt pe deplin convins cat adevar este in aceasta corespondenta intre noi si ele. E doar o ipoteza.

 

...

Am avut noi o mica cearta aici, dar sa stii ca nu tin ranchiuna, si as vrea ca cele rele sa se spele.

Ma bucur ca te-ai reintors.   :)

Ma bucur sa vad pace si armonie. Pe alt forum subiectul meu a creat multe polemici si tensiuni. Oamenii sunt mai orientati sa se certe decat sa experimenteze practic un subiect pentru a cadea de comun acord in urma rezultatului.

 

Arcangelo, crezi ca prietena ta de pe facebook ar vrea sa se implice in proiectul meu? Versiunea aceasta simpla dureaza maxim 20 de minute.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce spui are miez. Este o placere sa citesc. 

 

 Ceea ce predispune este karma, omu dispune prin liberul sau arbitru, iar astrele reflecta toate acestea respectand structura fractalica a universului. Dar inca nu sunt pe deplin convins cat adevar este in aceasta corespondenta intre noi si ele. E doar o ipoteza.

 

Ma bucur sa vad pace si armonie. Pe alt forum subiectul meu a creat multe polemici si tensiuni. Oamenii sunt mai orientati sa se certe decat sa experimenteze practic un subiect pentru a cadea de comun acord in urma rezultatului.

 

Arcangelo, crezi ca prietena ta de pe facebook ar vrea sa se implice in proiectul meu? Versiunea aceasta simpla dureaza maxim 20 de minute.

Multumesc pentru apreciere. :)

 

In privinta karmei, explicatia mea suna cam asa: putem face (intocmai ca in sah) multe mutari, cand ne vine randul, insa intotdeauna din pozitia in care ne-am pus prin mutarile noastre precedente. Deci suportam consecintele alegerilor trecute, fiind in acelasi timp liberi sa facem altele, insa din situatia in care ne-am pus prin alegerile noastre de pana acum. Asa impac eu determinismul si libertatea, fara sa fiu nici fatalist, nici sa explic totul ca un efect al intamplarii si haosului.

 

Si in forumul asta au fost discutii foarte aprinse in trecut. Cu insulte, cu deversari de ura, cu ironii, mistoicareala si cu reclamatii... unii au placat, unii s-au maturizat... au ramas putini, pana la urma, din cati erau.

 

Nu stiu daca prietena ar fi interesata sa completeze acel chestionar. O sa intreb, cand o sa fie online. Inteleg ca primeste si o interpretare a astrogramei, si asta ar motiva-o. (daca e asa)

Editat de Arcangelo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analogia cu sahul este cat se poate de fireasca si valida.

 

Da, pentru a fi un ajutor reciproc toti primesc cel putin o ora de consultatie astrologica la final.

Ti-am trimis intr-un mesaj privat linkul paginii care gazduieste proiectul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×