Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va salut, sunt Laurentiu.

Am deschis acest subiect pentru a va invita sa participati la un proiect de cercetare a astrologiei. Cei care se implica vor primi la final o interpretare personalizata si succinta a astrogramei natale. Pentru inscriere trimiteti unui mesaj privat cu adresa de email la care veti fi contactati. Cititi in continuare ce este in mintea mea si care este rostul acestui proiect.

 

Studiez astrologia de multi ani.
Personal o clasific în 3 categorii principale, în ordine crescătoare a valorii:
Divertisment

Intrebarile intre prieteni gen `în ce zodie esti?`, diverse studii de caz pe care le fac astrologii DUPA moartea, norocul, dezastre, câștiguri, dar foarte rar inainte de astfel de evenimente majore,  afirmatii precum `anul 2017 va fi al initiativelor si conducerii` care se dovedesc false atunci cand sunt privite din punct de vedere statistic, horoscopul care este citit de oameni care nu stiu ce vor in viata si duc dorul vremurilor in care mergeau la oracole pentru a afla vointa zeilor, etc.
Ajutor

Consultațiile facute de un astrolog bun ajuta clientul sa isi privească viața de sus, iar acesta noua viziune poate schimba omul. Uneori doar îi dau o satisfactie mentală, alteori îi deblocheaza energii latente. Un astrolog este la baza un psiholog care are si ceva cunostinte initiatice.
Conștientizare

Astrologia actuala nu este un domeniu de sine stătător. Constelatiile zodiacale, planetele, casele, aspectele,... sunt ale astronomiei, ale matematicii, iar semnificatiile lor sunt importate din hermetism, hinduism, kabbalah, alchimie, de la greci, azteci, babiloni...  sunt peste tot, toate doctrinele au dezvoltat astrologia. Astrologia este un instrument de structurare a cunoasterii lumii pentru a o intelege mai bine. Ea colecteaza informatii abstracte din alte domenii, le pune in tabele circulare dupa modele astronomice si matematice, iar in final le asociaza cu lumea concreta. Corelatiile intre diverse domenii sunt singura ei contributie. Dincolo de clienti, teme natale, cazuri concrete, pe mine ma ajuta mult felul in care informatia este structurata in tabele circulare, lumea este mai usor de inteles. Corelatiile acestor tabele cu viata noastra de zi cu zi sunt foarte discutabile insă.

Pe măsură ce m-am maturizat am început să fiu mai rational. Costat că lumea astrologiei este plina de incertitudine. Multi oameni fac afirmatii neacoperite de dovezi. Credinte care dau o satisfactie mentală ca stim ceva pe căi oculte, dar care se dovedesc gresite cand sunt confruntate cu realitatea.
Va intreb. Care credeti voi că este mecanismul astrologiei? De ce `functioneaza`?
Răspunsurile scepticilor sunt la fel de binevenite. Chiar spunea Ampera de efectul Forer. Oamenii nu sunt constienti de amploarea validării subiective.
Parerea mea este că astrologia isi face treaba printr-o combinatie de efecte psihologice și adevăr, dar ma intereseaza procentual cat adevar este in ea. Si mai valoroasă decat credința este experienta practică. De aceea v-am scris aceste randuri, pentru a va invita sa experimentam.

Sper sa-mi impartasiti entuziasmul de a cerceta acest domeniu.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costat că lumea astrologiei este plina de incertitudine. 

 

Constat si eu ca este doar amuzament stiinta asta sau doar calificare pentru cititori in stele, zat de cafea, boabe, palme etc., n-am inteles cu ce putem sa te ajutam.  Colectionezi date personale spre a le interpreta prin prisma zodiilor ... sau care-i dulceata preferata al scorpionilor???  Mai bine da-ne niste numere castigatoare la loto  :salut:  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, astrologia exista fiindca ofera niste explicatii simple si usor de asimilat, chit ca n-au sens. Daca mai esti si certat cu logica, nu prea iti dai seama ca daca doua chestii se intampla in acelasi timp, poate fi coincidenta, nu neaparat cauzalitate.

 

Adica e mai usor sa spui ca Alex ti-a dat un genunchi in stomac fiindca e berbec si berbecii is muisti de felu' lor, decat sa stai sa-ti explici reactia prin temperament, mediu, educatie si altechestii logice. 

 

Logica e plictisitoare si pe langa asta, horoscoapele iti spun cacaturi generaliste, care s-ar aplica oricui.

Hai ca-ti fac io horoscopu' pe azi, gen:

 

Astazi e posibil sa-ti dea tarcoale o curiozitate ori o nevoie de intelegere a evenimentelor din viata ta. Nu-ti bate capul, caci raspunsul va veni de la sine, poate nu azi, dar cand te vei astepta mai putin.

Astepti vesti de la o ruda, si e posibil sa le primesti in aceasta zi.

S-ar putea vorbi si de o calatorie scurta, datorita prezentei cerberului in casa a XVII-a. 

Persoana iubita probabil iti da ceva batai de cap in aceasta perioada. In schimb, daca esti singur iti vei gasi dragostea. Si apoi iti va da batai de cap.

La capitolul sanatate stai bine, dar nu exagera cu mancarea. 

 

Ne, ti-am facut horoscopu' si nici macar nu stiu ce zodie esti. Nici nu tre' sa stiu fiindca juma' din cacaturile astea se vor intampla oricum.

Acuma, daca esti om normal ai sa le ignori, sau le uiti imediat cum le-ai citit.

Daca te plictisesti groaznic si le dai atentie, e posibil sa-ti amintesti ce am zis si cand te duci pan' la magazin dupa paine, ai sa te gandesti "Waah, chiar am facut o calatorie scurta!"

 

Fereasca sa te mai sune si vreo matusa, ca ma pui sa-ti fac horoscopu' si copiiilor tai nenascuti.

 

Si cam asta e. Scopul la astrologie nu e sa stii ceva util. Scopul e sa ai impresia ca stii ceva ca sa poti sta linistit. Sa auzi ca lucrurile sunt previzibile si ca esti o persoana interesanta in felu' tau.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Narco in ceea ce priveste horoscopul.

Dar cum ramane cu astrogramele personalizate?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, sunt Laurentiu.

Am deschis acest subiect pentru a va invita sa participati la un proiect de cercetare a astrologiei. Cei care se implica vor primi la final o interpretare personalizata si succinta a astrogramei natale. Pentru inscriere trimiteti unui mesaj privat cu adresa de email la care veti fi contactati. Cititi in continuare ce este in mintea mea si care este rostul acestui proiect.

 

Studiez astrologia de multi ani.

Personal o clasific în 3 categorii principale, în ordine crescătoare a valorii:

Divertisment

Intrebarile intre prieteni gen `în ce zodie esti?`, diverse studii de caz pe care le fac astrologii DUPA moartea, norocul, dezastre, câștiguri, dar foarte rar inainte de astfel de evenimente majore,  afirmatii precum `anul 2017 va fi al initiativelor si conducerii` care se dovedesc false atunci cand sunt privite din punct de vedere statistic, horoscopul care este citit de oameni care nu stiu ce vor in viata si duc dorul vremurilor in care mergeau la oracole pentru a afla vointa zeilor, etc.

Ajutor

Consultațiile facute de un astrolog bun ajuta clientul sa isi privească viața de sus, iar acesta noua viziune poate schimba omul. Uneori doar îi dau o satisfactie mentală, alteori îi deblocheaza energii latente. Un astrolog este la baza un psiholog care are si ceva cunostinte initiatice.

Conștientizare

Astrologia actuala nu este un domeniu de sine stătător. Constelatiile zodiacale, planetele, casele, aspectele,... sunt ale astronomiei, ale matematicii, iar semnificatiile lor sunt importate din hermetism, hinduism, kabbalah, alchimie, de la greci, azteci, babiloni...  sunt peste tot, toate doctrinele au dezvoltat astrologia. Astrologia este un instrument de structurare a cunoasterii lumii pentru a o intelege mai bine. Ea colecteaza informatii abstracte din alte domenii, le pune in tabele circulare dupa modele astronomice si matematice, iar in final le asociaza cu lumea concreta. Corelatiile intre diverse domenii sunt singura ei contributie. Dincolo de clienti, teme natale, cazuri concrete, pe mine ma ajuta mult felul in care informatia este structurata in tabele circulare, lumea este mai usor de inteles. Corelatiile acestor tabele cu viata noastra de zi cu zi sunt foarte discutabile insă.

 

Pe măsură ce m-am maturizat am început să fiu mai rational. Costat că lumea astrologiei este plina de incertitudine. Multi oameni fac afirmatii neacoperite de dovezi. Credinte care dau o satisfactie mentală ca stim ceva pe căi oculte, dar care se dovedesc gresite cand sunt confruntate cu realitatea.

Va intreb. Care credeti voi că este mecanismul astrologiei? De ce `functioneaza`?

Răspunsurile scepticilor sunt la fel de binevenite. Chiar spunea Ampera de efectul Forer. Oamenii nu sunt constienti de amploarea validării subiective.

Parerea mea este că astrologia isi face treaba printr-o combinatie de efecte psihologice și adevăr, dar ma intereseaza procentual cat adevar este in ea. Si mai valoroasă decat credința este experienta practică. De aceea v-am scris aceste randuri, pentru a va invita sa experimentam.

Sper sa-mi impartasiti entuziasmul de a cerceta acest domeniu.

Multumesc.

 

Bun. Vreau și io o interpretare personalizată. 

 

De ce funcționează astrologia? Pentru că stelele, ele însele, se miră!...

Mai departe, nu știu. Și mi-ar face mare plăcere să-mi spui tu ce e și cum...:)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis acest subiect pentru a va invita sa participati la un proiect de cercetare a astrologiei.

 

 

Cît timp insiști că există un singur fel de astrologie și că ,,adevărul” există în stele....nu prea văd ce rezultate poți să obții.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pareri diverse. Sa va raspund.

 

N-am inteles cu ce putem sa te ajutam.   

Mai bine da-ne niste numere castigatoare la loto  :salut:  

 

Ma puteti ajuta inscriindu-va. Am scris in al doilea paragraf sa-mi primiteti un mesaj privat cu adresa de email la care sa va trimit linkul paginii care gazduieste experimentul.

Da, si eu ma gandesc adesea `dar astrologia asta, nu as putea sa o folosesc pentru a afla anticipat numerele castigatoare la loto? Daca as reusi, as fi bogat si aș spăla-o de tot noroiul in care stiinta a bagat-o.` Si apoi imi spun ca visez. `Poate daca ar fi ca Einstein si alti savanti, sa ma retrag luni de zile in munca intensa si sa ma culc in fiecare noapte măhnit ca inca nu am descoperit algoritmul, poate...` of visez iar.

 

 

Adica e mai usor sa spui ca Alex ti-a dat un genunchi in stomac fiindca e berbec si berbecii is muisti de felu' lor, decat sa stai sa-ti explici reactia prin temperament, mediu, educatie si altechestii logice.

 

Tot bullshit.

 

Pareri sanatoase, imi place franchetea ta si ca stii sa argumentezi, dar

Imi aduc aminte un moment cand un barbat m-a rugat sa vorbesc despre copiii lui despre care nu mi-a spus nimic anterior. Are doi baieti. Mi-a dat datele lor de nastere. El mi-a propus sa facem acest experiment, este usor sceptic, pana atunci vorbeam ca acum cu voi despre relativitatea astrologiei.

Si am inceput sa-i spun `Jesse este asa si asa, Noah dimpotriva este asa si pe dincolo, totusi pe amandoi ii caracterizeaza asta...` Si mi-a dat dreptate. Fara feed-back, fara `cacaturi generaliste, care s-ar aplica oricui` pentru ca am particularizat, i-am pus in antiteza pe cei doi. Am spus si care este introvertit, care este extravertit. Daca spuneam el este agitat, iar celalalt naiv, era o prostie pentru ca majoritatea copiilor au multa energie si putina experienta. Dar clasificarea intro/extravertit are 50% sanse de reusita. Si alte detalii care de asemenea au fost adevarate.

 

In general dupa interpretari reiau in mintea mea ce am spus. Observ ca spun multe idei generale care se aplica la majoritatea. Dar sunt si momente cand spun lucruri mai particulare si oamenii (daca sunt impresionabili chiar raman cu gura cascată) le confirmă. Totusi imi place mult stiinta. Daca nu-mi explic clar de ce am succes si atunci cand particularizez, inseamna ca sunt prost. Dar nu pot trai asa, trebuie sa aflu ce se intampla. Ipoteze am, dar trebuiesc verificate. M-am gandit ca un test dublu orb ar fi excelent pentru a intelege mai mult.

 

 

Bun. Vreau și io o interpretare personalizată. 

 

De ce funcționează astrologia? Pentru că stelele, ele însele, se miră!...

Mai departe, nu știu. Și mi-ar face mare plăcere să-mi spui tu ce e și cum... :)

Si eu :)))

 

Pai ma bucur ca vreti, dar eu nu am primit nici un mesaj de la voi cu adresa de email pentru a va trimite pagina care gazduieste testul. Poate ca pana ati citit tot mesajul meu initial ati uitat ce v-am scris in al doilea paragraf.

Sau poate vreti sa stiti mai intai in ce consta acest test. In general trebuie sa dau detalii inainte ca oamenii sa se implice.

 

Cerinte :

1. Cunoasterea orei de nastere si a minutul sau macar a unui interval din sfert in sfert de oră;

2. Jumatate de o ora pana la 45 de minute timp liber pentru activitatea care va revine.

Structura:

I. Evaluarea a 26 de enunturi in cadrul unui chestionar de personalitate;

II. Determinarea din cele 4 tipuri de temperamente (sangvinic, coleric, flegmatic si melancolic) pe acela pe care il manifestati cel mai mult, pe cel secundar, tertial si pe cel pe care-l manifești cel mai putin;

III. Compunerea unei auto-caracterizari de cel putin 700 de caractere. Vei folosi cuvintele si expresiile pe care le doriti.

Etape:

A. Veti parcurge cele 3 faze de mai sus;

B. Avand datele voastre natale voi parcurge si eu punctele I si II pe baza astrogramei voastre. Numarul de diferente si similitudini intre raspunsurile voastre si ale mele va fi semnificativ;

C. Voi compune o interpretare scurta pentru fiecare voluntar. Veti primi doua caracterizari, una a fost compusa pe baza astrogramei voastre, cealalta a fost compusa pentru un alt voluntar. O vei alege pe cea cu care te identifici mai mult. Oare va fi cea compusa pentru tine?

D. Voi primi doua autocaracterizari compuse de voi in faza III si un set de date natale care corespunde uneia dintre descrieri. Voi alege pe baza astrogramei care autocaracterizare a fost compusa de nativul cu datele respective. Oare voi alege corect?

 

Observatii:

- totul se realizeaza online;

- la final vei primi o interpretare natala concisa ce va contine evident alte idei decat cele mentionate in proiect;

- sunt luate masuri pentru a nu exista indicii. De exemplu in etapele C si D imperecherea va fi intre descrieri ale unor nativi din aceeasi zodie, sex si cu o diferenta nu prea mare de varsta;

- motivul pentru care nu dau linkul experimentului decat prin mesaj este pentru a ma proteja de spam;

- aceasta activitate implica incredere reciproca. Voi veti fi sinceri, iar eu voi finaliza experimentul asa cum v-am scris;

- sunt la a doua editie. In prima rezultatele in mare masura i-au dat dreptate lui NarcoGen', dar au fost niste indicii mai subtile in favoarea astrologiei. Insa structura testului a fost defectuasa. Nu ma las bătut. In aceasta versiune am eliminat greselile initiale;

- puteti comenta despre structura experimentului pentru a-l imbunatati si mai mult.


 

 

 

Cît timp insiști că există un singur fel de astrologie și că ,,adevărul” există în stele....nu prea văd ce rezultate poți să obții.

 

Am dat 7 exemple de doctrine care au dezvoltat in felul lor astrologia, am clasificat-o personal in 3 categorii generale, sunt constient de efectul Forer si mult mai multe.  Sorin parca nu vorbesti cu mine, cum adica insist ca este un singur fel de astrologie?

Si partea a doua, am zis eu ca adevarul exista in stele? Din ceea ce am scris este evident ca eu nu sunt nici sceptic, nici fanatic, ci vreau sa experimentam pentru a fi practici. Practica este mai valoroasa decat teoria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sorin parca nu vorbesti cu mine, cum adica insist ca este un singur fel de astrologie?

-Am impresia că nu folosim aceași limbă pentru comunicare.Părerea mea este că trebuie să mă mai documentez mult.De ex.termenul,,doctrină” folosit de tine mă duce cu gîndul la un sistem de catalogare pentru idei.Avem doctrine politice,economice,filosofice...dar nu există doctrină,,în sine”.Dacă nu există ceva în interior,pentru el însăși,cum să genereze...astrologie !?

-,,Constelatiile zodiacale, planetele, casele, aspectele,... sunt ale astronomiei, ale matematicii, iar semnificatiile lor sunt importate din hermetism, hinduism, kabbalah, alchimie, de la greci, azteci, babiloni.”O dovadă în plus că faci referire numai la astrologia ,,europeană”.Există sisteme astrologice în afara celor enumerate de tine...

-Vrei să faci practică? Hai să calculăm influența Terrei pentru anul 2017.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×