Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine se pricepe imi poate spune ceva despre aceasta astrograma a mea?

Salutare.

Acest topic a fost deschis cu intentia de a ne ajuta reciproc.

Daca nu ma ajuti, sper sa-ti spuna altcineva ceva despre acea astrograma a ta.

Numai bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine se pricepe imi poate spune ceva despre aceasta astrograma a mea?

Gasesti programe care-ti dau interpretari "standard" ale astrogramei. Chiar daca sunt foarte stufoase si detaliate. ele sunt secventiale (fiecare pozitie e analizata separat, fiecare aspect, la fel).Genul asta de interpretare  nu are cum sa aiba o viziune sintetica asupra intregii harti, insa daca nu studiezi tu insati, o sa-ti poti oricum face o idee. Nu te mira daca interpretarile sunt uneori contradictorii, oamenii sunt contradictorii oricum, si fara o viziune de ansamblu a hartii, asta e tot ce poate sa faca un program.

Daca totusi te intereseaza o viziune mai de ansamblu, afla ca ai un "dreptunghi magic" in harta, iar configuratia generala este un "Balansoar" (google o sa iti explice ce-s alea). Mai multe afli daca apelezi la un astrolog... sau daca te pui cu burta pe carte si studiezi.

Pari sa ai talente literare,apropo (mercur -stapan al MC pe cuspida casei 3,venus si nodul nord in 3).

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe programe gratuite care iti deseneaza harta, pe net. Unele dau si interpretari, tot gratuit (in genereal cer bani, asa ca va trebui sa cauti ceva mai mult, insa exista).

De asemenea sunt programe gratuite care deseneaza harta (si unele dau si ceva interpretari, insa in general ele sunt in limbi de circulatie internationala, si mai ales engleza). Zet este un program gratuit bun, care da si interpretari, insa in engleza sau rusa.

Un program romanesc care face asta gasesti aici: https://astrologr.blogspot.ro/p/despre-program.html

 

Cat despre cum anume sa inveti astrologie... eu am facut-o citind carti de specialitate. si recitindu-le... pana cand unele s-au rupt pe la cotoare...

Insa exista si cursuri de astrologie, predate de diferiti astrologi (cauta pe net). Problema este ca ele sa fie in zona ta, accesibile ca interval orar si pret... si de calitate.

Eu chiar nu am cum sa-mi dau cu parerea in privinta asta, ca nu am fost la niciunul... am invatat autodidact.

Poti ca incepator si sa stai cu un manual de astrologie in mana si sa cauti pozitiile de pe harta. (o poti printa de pe foarte multe site-uri care fac astrograma in mod gratuit).


Apropo de harta Xyliei, vezi ca scrie pe ea astralia.ro -sursa de unde a descarcat-o. (probabil ca aici trebuie sa-ti introduci datele pt harta: https://astralia.ro/?q=horoscop_personalizat )

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos! Am gasit o varianta in romana, am facut harta, insa pt interpretare imi cere bani. Vad ca e foarte importanta ora nasterii, mama mea insa nu si-o amintea cu exactitate, dar spunea ca m'am nascut putin inainte de ora 17. Am observat ca intervalul 16,30-17 corespunde balantei, prin urmare, ascendentul l'as avea in balanta, numai ca, eu cred ca nu e suficient sa iti cunosti ascendentul, important este si felul in care se misca planetele, acestea putandu-si schimba pozitia si in decurs de un minut.

Candva am fost si eu pasionata de astrologie, am studiat ceva carti la inceputul anilor 90, dar nu cred ca existau prea multe carti pe vremea aia care sa trateze cu seriozitate subiectul, asa ca, cu o singura exceptie, cred ca nu am avut acces la carti de calitate. 

Marturisesc ca de mai mult timp nu mai consider astrologia o stiinta, insa, cu toate astea, adesea sunt inexplicabil atrasa de subiectul asta. E ca un magnet. Si pt ca in ultimul timp sunt tot mai sceptica, m-am gandit ca n-ar fi, totusi, ca inainte de a cauta tot mai multe surse care sa-mi intareasca scepticismul, sa le caut si pe acelea care mi l-ar putea zgaltai. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ascendentul nu se misca asa mult (si pozitiile caselor, odata cu el). In medie, parcurge un grad la 4 minute. (mai mult in "semnele de lunga ascensie" si mai putin in alea "de scurta ascensie" (invers... uite ca spun prostii! :P ). Intr-un sfert de ora, sa zicem ascendentul s-a miscat 4 grade, asa ca pozitia lui este destul de corecta, chiar daca nu stii ora exacta.

Carti mai gasesti si online... insa nu toata lumea savureaza lecturile de pe monitor. Eu unul nu am aceeasi placere sa citesc pe ecran.

Planetele se misca inca si mai lent -luna face vreo 12 grade jumate in 24 de ore, adica un grad la doua ore, soarele un grad pe zi, iar restul din ce in ce mai putin, cu cat sunt mai indepartate de soare.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data: multumesc frumos pt informatii! Acum sunt aproape sigura ca-s taur cu ascendent in balanța. Mai ramane sa vad ce inseamna asta. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca ambele zodii sunt guvernate de Venus,aspectele planetei ca si pozitia ei in casa si zodie este mult mai importanta. (tranzitele care aspecteaza venusul natal, sau aspectele venusului de pe cer cu harta ta vor fi si ele resimtite mai puternic.)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×