Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ex.termenul,,doctrină” folosit de tine mă duce cu gîndul la un sistem de catalogare pentru idei.Avem doctrine politice,economice,filosofice...dar nu există doctrină,,în sine”.Dacă nu există ceva în interior,pentru el însăși,cum să genereze...astrologie !?

 

Raspuns:

Of `litera ucide, iar duhul da viata`. Reformulez:

Majoritatea sistemelor filozofice si spirituale au dezvoltat astrologia folosindu-se de cunostintele pe care deja le aveau. Exemple:

- s-a vazut in antichitate ca focul este periculos si cu el nu te joci. Mai tarziu cand s-au pus bazele astrologiei oamenii au atribuit semnelor mai combative acest element;

- s-a vazut in antichitate ca daca amesteci anumite ingrediente rezulta ceva mult mai valoros decat fiecare separat. Mai tarziu cand s-au pus bazele astrologiei oamenii s-au gandit sa-i atribuie scorpionului aceste indeletniciri chimice si achimice;

- atunci cand cercetatorul Hughes Hollister jr. a studiat orasul zeilor din Mexic, Teotihuacan, a observat ca Mayașii stiau inca din antichitate, de existenta si pozitia FOARTE precisa a planetelor din sistemul nostru solar, inclusiv pozitia lui Neptun si a lui Pluton, planete de care noi stim abia din 1846 respectiv 1930. OMG, sigur au generat si o super astrologie printre altele. etc. etc.

Si peste tot a fost mai intai cunoasterea generala, iar astrologia s-a dezvoltat pe baza acelei cunoasteri prin asocierea elementelor de pe firmament cu informatia care deja era disponibila.

Initiam am citit despre astrologie. Apoi alte domenii si eram placut surprins sa constat cat de multe au in comun. M-am intrebat cine a luat de la cine informatia. Raspunsul mi-a fost clar, sigur nu astrologia a pus bazele cunoasterii asupra celor 5 elemente fundamentale, ci le-a importat, doar 4, chintesenta trebuie sa o cautam printre randuri in astrograma. Asa a facut cu multe altele. Diverse culturi au dezvoltat astrologia cu ceea ce stiau deja.

 

 

Constelatiile zodiacale, planetele, casele, aspectele,... sunt ale astronomiei, ale matematicii, iar semnificatiile lor sunt importate din hermetism, hinduism, kabbalah, alchimie, de la greci, azteci, babiloni.”O dovadă în plus că faci referire numai la astrologia ,,europeană”.Există sisteme astrologice în afara celor enumerate de tine...

 

Raspuns:

Recunosc ca am studiat doar astrologia europeana, in viitor voi urmari sa citesc si despre cea vedică. Mi s-a spus ca este mai aproape de adevar. Ea tine cont de precesia echinoctiului printre altele.

Insa experimentul la care va invit sa participati si care se bazeaza pe astrologia europeana ma va ajuta. Adevarul acela preaÎnalt il caut pe alte căi, sincer.

 

 

-Vrei să faci practică? Hai să calculăm influența Terrei pentru anul 2017.

 

Raspuns:

Sigur te referi la influenta asupra Terrei. Waw daca te ocupi de asa ceva jos palaria. Si eu as putea face asa ceva, dar stiu ca va fi un articol sec. Daca tu transformi oameni in felul acesta felicitari. Eu ma vad o data pe luna cu cineva. Interpretez foarte corect, dar dupa cateva luni vorbesc cu respectiva si ii pun intrebari sa vad ce transformari am produs. Foarte rar observ transformare. Predominant doar satisfac mental raspunzand la intrebari vechi, aduc noutati care nu sunt puse in practica si linistesc sufleteste confirmand aspecte pe care oamenii le banuiesc, dar de care nu sunt siguri. Repet foarte rar aduc transformare, eu insumi am atatea de transformat la mine, lol.

Alti astrologi mai buni ca mine care fac previziuni care se adreseaza maselor de oameni la inceput de an, dar la final cand le pun contra statisticilor observ ca nu au avut dreptate. Cel putin nu asupra mea. Atunci cand interpretez tranzitele cuiva anume sau mie, asa mai merge, dar sa bag populatia planetei sau a Romaniei in aceeasi oala sa le zic fiti pregatiti! Iata ce ne asteapta... M-as simti sec. Am vazut ca nu se potrivesc previziunile generale ale altora asupra mea. Nici nu ma obosesc sa testez. Sincer nu este ceva eficient. Anul 2017 asupra cuiva anume? Asa da! Chiar am de gand sa cercetez astrologia predictiva. Voi face macar un experiment si in aceasta directie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mulți ani !

...Majoritatea sistemelor filozofice si spirituale au dezvoltat astrologia”...Nu mă interesează .Replica mea era despre folosirea neinspirată  a termenului de ,,doctrină”.... Atenție , avem o problemă de percepție senzorială !

...Sigur te referi la influenta asupra Terrei.”

 Ai 2 axiome:

-Omul  se găsește între cer și pămînt,și

-Dacă în cer este raiul,în pămînt este ...infernul

 Demonstrație:

 Dacă un magistru afirmă că există numai un sistem de calcul,datoria neinițiatului este demonstreze contrariu,sau să aprofundeze acest sistem pînă la absurd.În sistemul meu influența Terrei asupra omului se manifestă 30 de zile la începutul fiecărui anotimp.Maximul este după cea mai lungă noapte din an,minimul este după cea mai scurtă noapte din an.

....Cel putin nu asupra mea.” Tu nu ești o ,,masă ” de oameni.Ești doar un număr 7 după Gurdjieff.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

 

 

 

 

Pai ma bucur ca vreti, dar eu nu am primit nici un mesaj de la voi cu adresa de email pentru a va trimite pagina care gazduieste testul. Poate ca pana ati citit tot mesajul meu initial ati uitat ce v-am scris in al doilea paragraf.

Sau poate vreti sa stiti mai intai in ce consta acest test. In general trebuie sa dau detalii inainte ca oamenii sa se implice.

 

Cerinte :

1. Cunoasterea orei de nastere si a minutul sau macar a unui interval din sfert in sfert de oră;

2. Jumatate de o ora pana la 45 de minute timp liber pentru activitatea care va revine.

Structura:

I. Evaluarea a 26 de enunturi in cadrul unui chestionar de personalitate;

II. Determinarea din cele 4 tipuri de temperamente (sangvinic, coleric, flegmatic si melancolic) pe acela pe care il manifestati cel mai mult, pe cel secundar, tertial si pe cel pe care-l manifești cel mai putin;

III. Compunerea unei auto-caracterizari de cel putin 700 de caractere. Vei folosi cuvintele si expresiile pe care le doriti.

Etape:

A. Veti parcurge cele 3 faze de mai sus;

B. Avand datele voastre natale voi parcurge si eu punctele I si II pe baza astrogramei voastre. Numarul de diferente si similitudini intre raspunsurile voastre si ale mele va fi semnificativ;

C. Voi compune o interpretare scurta pentru fiecare voluntar. Veti primi doua caracterizari, una a fost compusa pe baza astrogramei voastre, cealalta a fost compusa pentru un alt voluntar. O vei alege pe cea cu care te identifici mai mult. Oare va fi cea compusa pentru tine?

D. Voi primi doua autocaracterizari compuse de voi in faza III si un set de date natale care corespunde uneia dintre descrieri. Voi alege pe baza astrogramei care autocaracterizare a fost compusa de nativul cu datele respective. Oare voi alege corect?

 

Observatii:

- totul se realizeaza online;

- la final vei primi o interpretare natala concisa ce va contine evident alte idei decat cele mentionate in proiect;

- sunt luate masuri pentru a nu exista indicii. De exemplu in etapele C si D imperecherea va fi intre descrieri ale unor nativi din aceeasi zodie, sex si cu o diferenta nu prea mare de varsta;

- motivul pentru care nu dau linkul experimentului decat prin mesaj este pentru a ma proteja de spam;

- aceasta activitate implica incredere reciproca. Voi veti fi sinceri, iar eu voi finaliza experimentul asa cum v-am scris;

- sunt la a doua editie. In prima rezultatele in mare masura i-au dat dreptate lui NarcoGen', dar au fost niste indicii mai subtile in favoarea astrologiei. Insa structura testului a fost defectuasa. Nu ma las bătut. In aceasta versiune am eliminat greselile initiale;

- puteti comenta despre structura experimentului pentru a-l imbunatati si mai mult.

 

 

Lasă, că o să vină și adresele de mail, no problem.

Dar până atunci, dă-mi voie să te întreb mai pe larg despre mecanismul astrologiei. Nu am înțeles prea bine despre cum vezi tu mecanismul astrologiei și de ce crezi că aceasta ar funcționa.

 

 

Chiar mă interesează punctul tău de vedere, explicația ta și nu e vorba de ironii.

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fenomene psihice (non-astrologice)

 

Cele care se petrec in mintea clientului sunt:

- efectul forer sau validarea subiectiva. L-a descris NarcoGen' cu horoscopul care se aplica orisicui;

- hranirea. Daca astrologul își lauda clientul, cel din urma se deschide mai mult si devine mai flexibil. Afirmatii precum `d-voastra munciti mult si va pasă, insa ceilalti nu apreciaza adevarata voastra valoare` il cucereste pe om, insa acesta dă credit astrologiei in loc sa considere lauda astrologului. Eu am fost surprins cand o fata mi-a cerut sa-i mai spun din tranzite desi cu putin timp in urma i-am scris un email despre tendintele ei un urmatoarea perioada. Stiti ce mi-a raspuns?

`Da, dar te rog repeta-mi pentru ca vreau sa te aud pe tine cum mi le spui `. Uneori oamenii (mai mult femeile) au nevoie de atentie, nu de informatii valide;

- lenea si asa-zisul ghinion. Unii oameni cred ca daca afli niste secrete si scurtături iti poti simplifica viata si rezolva problemele mai usor. Ei nu cred neaparat in astrologie, dar fiind lenesi sau o karma de aprofundare a perseverentei, o incearca. Poate, poate ajung sa castige foarte mult cu putin efort datorita asului din maneca astrologului magician;

 

Cele care se petrec in mintea astrologului sunt:

- empatia.  Uneori urmaresc sa interpretez un oarecare detaliu din astrograma, dar am dificultati in a deschide gura. Simt ca as lua-o pe aratura. La inceput intrebam pana la urma `este adevarat ca ...?` Raspunsul omului este `nu, eu nu sunt asa`. Desi in carti asa scrie ca asa se interpreteaza si cu alti nativi era adevarata respectiva idee, dar ceva din mine se opune a o spune. Ipoteza mea este ca sunt oarecum conectat la persoana din fata mea. Vezi si antroposcopia; si ea poate fi cauza selectiei mele inconstiente;

- citirea rece. Este un ansamblu de tehnici prin care divinator da impresia ca isi cunoaste clientul, cand in realitate il trage de limba pe client pentru a se descrie el insusi. Doar un exemplu.

 

`Sunteti uneori furios. - Da           //  Bingo, divinatorul a reusit din prima;

                                  - Nu ->

Nici atunci cand aflati ca fiinta iubita s-a vazut cu ...? - Atunci da                 //  Bingo, a reusit din a doua;

                                                                                   - Nici atunci, dar ma supar si nu mai vorbesc cu ea ->

Aveti probleme cu stomacul? - Da             // A reusit pana la urma prin cunoasterea cauzelor psihomentale ale bolilor;

                                             - Nu ->                                                                                                                   
Faceti mult sport sau efort fizic! - Da          //  Divinatorul cunoaste multe si reuseste mereu;

                                                  - Nu ->      //  Urmeaza afirmatia decisiva, divinator a obtinut suficiente informatii despre client pentru a-i spune ceva adevarat;

Intr-adevar, in karma d-voastra sanatatea nu este o problema, dar ar fi bine sa amplificati increderea in sine pentru a elimina stresul. Pot spune ca aveti nevoie de momente de izolare pentru a va regenera emotional. Aveti mult autocontrol. Pierdeti oportunitati din cauza faptului ca nu va afirmati. Va sugerez sa fiti mai sociabil. Sa stiti ca nu exista oameni lipsiti de furie, ci doar oameni care nu o exprima. O sa vedeti ca stomacul sau ficatul vor ceda pana la urma. Acele stari in care simtiti ca nu va gasiti locul au drept cauza teama de a va cere drepturile - Aveti dreptate.         //  Observati cum aceasta descriere a fost compusa pe baza celor 4 negari de mai sus. `

 

Evident prezenta clientului si astrograma lui ajuta foarte mult. Față de un cititor rece clasic, un astrolog nu ajunge la 3 sau 4 intrebari. El reuseste din prima sau a doua. De remarcat ca astrologul recurge la citirea rece fara sa-si dea seama. El studiaza constient astrologia, dar pe masura ce o experimenteaza practic dezvolta inconstient si citirea rece.

 

- antroposcopia sau fizionomia. Marimea ochilor, culoarea lor si distanta intre ei, constitutia fizica, vocea, inaltimea, culorile si forma hainelor, expresia faciala, gesturile, ... sunt luate in vedere de catre astrolog atunci cand isi alege cuvintele caci ele spun cate ceva despre psihicul omului. Poate le-a studiat separat sau le-a inteles in timp. De indata ce stiu ordinea in care subiectul manifesta cele 5 elemente, ma relaxez si din tonele de teorie astrologica, selectia gramului care este adevarat se face de la sine;

 

 - inspiratia. A fost un caz aparte cand efectiv mintea nu mai coopera. Ma uitam in astrograma si nu puteam spune mai nimic. Vid mental. Parca am uitat tot ce stiam despre astrologie. Cu greu am scos niste cuvinte cheie specifice zodiei si ascendentului. Le-a confirmat, dar a fost o lectie pentru mine. In general nu-mi pot opri mintea sa fac o meditatie buna, dar atunci s-a oprit spontan. Specific ca respectivul ramasese fara bani si eu am acceptat sa-i vorbesc totusi putin. Culmea este ca era si este in continuare foarte deschis, ma saluta cu mult entuziasm si acum, deci empatia si citirea rece functionau, dar ceva nu ma lasa sa-mi fac treaba. Nu eram obosit, nu beau, etc. Nu-mi explic fenomenul. Unii spun ca in astrologie esti ghidat din subtil de entitati. Pare o ipoteza plauzibila pentru cazul meu, respectivul nu merita sa afle si atunci am fost blocat;

 

Fenomen obiectiv (valideaza astrologia)

- fractalul. Atom = electroni si nucleu, sistem solar = planete si soare, galaxie = brate si centrul galactic, sufletul = stari si iubire. Tot ceea ce este jos este precum tot ceea ce este sus. O funza de tei este o reprezentare a copacului din care a provenit. Am fost invatat ca suntem stapanii propriei noastre fiinte libere. Universul ne raspunde mereu cu DA, insa apoi suportam reactiunile actiunilor noastre. Astrologii aproape spun:`da, iar marte iti cunoaste karma si ti-o da atunci cand vine momentul.` Crestinii spun:`da, iar Dumnezeu iti stie nelegiuirile si lasa diavolul sa te amageasca.` Acestea tin de credinta, nu stiu daca vor fi vreodata dovedite. Dar cand ma uit la un tei si la frunza lui sau cand am aflat de principul antropic care sustine ca universul trebuie sa fie dupa chipul si asemanarea noastra pentru ca noi sa putem exista, presupun ca acesta este mecanismul. Precum copacul, la fel si frunza. Precum universul, la fel si omul.

 

Aceasta ipoteza este departe de a fi stiintifica si contine multe elemente trase de păr.

De asemenea ea implica o relatie de corespondenta, nu de guvernare sau influenta. Nu neg existenta influentelor subtile, dar am eu ceva cu elementele din astrologie. Nu-mi place sa cred ca planetele ne influenteaza. Prefer sa spun ca ne ajută un inger sau ca a decis Dumnezeu ca e timpul pentru ceva, iar pozitia planetelor doar reflecta acest lucru. In felul acesta nu se mai poate spune ca ma inchin la stele si impac si capra si varza.

 

Vreau sa facem experimente pentru a afla daca intr-adevar sunt fenomene obiective. Din aceasta sursa s-a implicat doar King1. Daca reușim ceva, eu voi crede in ipoteza universul fractal ca mecanism al astrologiei.

 

 

 

 

Si pentru tine Sorin

 

Gata am inteles partea cu doctrina. Nu am probleme senzoriale. Vad bine, dar intr-adevar trebuia sa fiu mai specific.

 

Numarul 7?

Da sunt un suflet care manifesta tipologia generalistului din eneagrama.

Hei Sorin tu pari a stii foarte multe. Mi-ai propus să calculăm influența Terrei pentru anul 2017. Tu faci asa ceva? Imi dai te rog de citit calcule facute de tine sau de altii? Voi urmarii sa inteleg influenta generala nu doar asupra mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să ieși din paradigma astrologiei europene.Dacă o să notezi cu 0 momentul de influență nulă,cu+5 pe cel de maxim și cu-5 pe cel de minim ,o să obții o reprezentare grafică.Aceste momente sînt egale și de sens contrar cu cele  celeste.Anul acesta maximul o să fie undeva prin martie-aprilie,scade pînă august și după aceea crește iarăși...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Si apoi imi spun ca visez. `Poate daca ar fi ca Einstein si alti savanti, sa ma retrag luni de zile in munca intensa si sa ma culc in fiecare noapte măhnit ca inca nu am descoperit algoritmul, poate...`

 

 

 

Servus, Larry13 !

 

"Einstein si alti savanti", au incercat sa gaseasca formula prin care Dumnezeu a creat lumea, atat vazuta, cat si nevazuta si n-au reusit. Atat inaintea lui Einstein, cat si dupa el, oamenii de stiinta tot incearca. Draga Larry13, atat oamenii de stiinta, cat si teologii, atat astrologii, cat si alchimistii, atat samanii, cat si budistii, toti sunt tributari unei Lumini Necreate. Iti doresc sa ai succes in activitatea ta,  sa intelegi " lucrurile" si sa poti face diferenta intre ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur Lucia. Sunt de acord cu tine. In acest topic care este un demers al mintii, mesajul tau cald si din inima este foarte apreciat. Cred ca stii ce spui pentru ca m-ai pus serios pe ganduri catre ceea ce este preaÎnalt. Multumesc.

 

 

 

 

Si pentru Sorin

Tu comunici in putine cuvinte. Sunt sigur ca poti elabora mult mai mult influenta Terrei in acest an, dar nu este firea ta de a da detalii orisicui, oriunde. Eu scriu mai mult. Dar altii este bine sa pastreze secretul.

DAR SORIN!

....În sistemul meu influența Terrei asupra omului se manifestă 30 de zile la începutul fiecărui anotimp.Maximul este după cea mai lungă noapte din an,minimul este după cea mai scurtă noapte din an...

...Anul acesta maximul o să fie undeva prin martie-aprilie,scade pînă august și după aceea crește iarăși...

Inteleg ca in genere maximul se manifesta 30 de zile de la solstitiul de iarna in luna decembrie, adica chiar si in acest moment, insa anul acesta este o exceptie de la sistemul tau. Acum este in primavara la echinoctiul vernal.

Am citit raspunsuri pe care le-ai dat in trecut pentru a te cunoaste mai bine. Respecti oamenii, imi place ca esti serios, taci si faci treaba buna, sugerezi citirea textului Tao Te Ching si cred ca ai mici scântei din vidul care rezulta atunci cand traim aforismele respective, dar contradictia de mai sus nu-mi place.

Totusi primesc cuvantul tau. Voi fi atent. Daca nu observ o crestere a raului prin martie-aprilie si a binelui in august-septembrie, atunci nu voi mai crede in calculele sistemului tau. Pana si Dumnezeu face semne celor care depun un efort si apoi sunt atenti.

 

Cat despre sfatul tau de a iesi din paradigma astrologiei europene

Ai dreptate. Si eu gasesc traditia orientala mai autentica, dar astrologic sunt european pentru ca aceste informatii sunt mult mai disponibile. Am citit ce-am gasit in jur. Voi cerceta astrologia europeana si apoi voi urmari sa citesc despre cea vedica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Narco in ceea ce priveste horoscopul.

Dar cum ramane cu astrogramele personalizate?

 

In urma cu multi ani o prietena extrem de pasionata de astrologie mi-a facut previziuni personalizate pentru luna urmatoare. Acestea se intindeau pe vreo 3 pagini si era defalcate pe zile sau diverse perioade. Intimplator luna aceea a fost una dintre cele mai zbuciumate traite de mine pe plan sentimental (pina la acea data) si tin sa va spun ca tot ce scria acolo s-a adeverit in proportie de 90%. Asta nu m-a facut insa sa dau foarte mare importanta semnelor zodiacale. Mult mai important este mediul in care a trait acea persoana si maturitatea ei.

Editat de Gaslight

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,Daca nu observ o crestere a raului prin martie-aprilie si a binelui in august-septembrie, atunci nu voi mai crede in calculele sistemului tau.”

Cred  că este bine să renunți de pe acum.Nu ai posibilitatea să ,,observi” la nivel de ,,mulțime” evoluția influenței Terrei.Este mai mult decît subtilă.Este nevoie de mult exercițiu...Regret că nu te pot ajuta mai mult.!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. După luni bune de la inceputul proiectului as putea spune ca este gata si am revenit cu rezultatele finale. Am înscris 21 de voluntari, au finalizat 9. Am oferit interpretari astrologice bonus la final, față în față sau pe Skype, pentru a fi un ajutor reciproc, deși din lipsă de timp sau de interes (probabil unii au primit interpretări în trecut de la alți astrologi) nu toți și-au cerut acest bonus. Prima parte a fost chestionarul de personalitate. Voluntarii au răspuns la 26 de iteme cu: foarte puțin, puțin, așa și așa, mult sau foarte mult mă recunosc in acest enunț. Am răspuns si eu pe baza astrogramei lor, apoi am comparat cele două variante. Am folosit un algoritm care produce la comparare un rezultat de 50% în cazul în care eu aș fi evaluat fiecare enunt din chestionar cu media tuturor valorilor pe care voluntarii le-au dat fiecărui enunț în parte, adică dacă aș fi completat chestionarul nu la întâmplare, ci așa cum suntem noi oamenii de obicei. Cazul realist. Am înregistrat o similitudine generală de 51%. Doar 1 procent peste medie. Congruent cu ipoteza științifică.

 

Surpriza neplăcută a fost în faza a doua la cele 4 temperamente din psihologie. După ce au citit câteva rânduri despre caracteristicile fiecarui temperament, voluntarii au fost rugați să aleagă în ordine pe acela pe care-l manifesta cel mai mult, care este cel secund, terț, eventual ultim. Cu astrograma lor în față am facut acelasi lucru. În ce măsură au fost asemănătoare varianta lor și a mea? Media a fost de 47%. Aici algoritmul folosit compară cele două seturi intre ele, raportat la o atribuire aleatorie din partea mea. Deci dacă alegem la întâmplare poate reușeam mai mult. Deși acest experiment a fost mai simplu decât primul, conform numărului de permutări sunt doar 24 de variante posibile, am obținut scor negativ față de prima fază unde sunt (26 de enunțuri ori 5 variante de răspuns) 130 de variante. Am avut ocazia de a cunoaste mai bine voluntarii în faza bonus de interpretare a astrogramei lor. Am observat că starea de succes și starea de stagnare, efectiv schimbă temperamentul omului. Cineva în a cărui astrogramă se observă predominant elementele apă și pământ, dar este pe cale, are succes și este înfloritoare, manifesta mai mult calitățile masculine și se consideră un om coleric. Efectiv prietenii ei sunt surprinși când află că ea este în zodia racului, iar ascendentul tot acolo. Față în față fiind cu ea confirm că dădea impresia de nativă berbec. Și nu era singura care părea să-mi fi dat datele natale incorecte, iar deviația de la teoria astrologică era mereu în acord cu starea omului. Invers, am văzut în astrogramă foc si am considerat omul coleric, ei bine atunci când am ajuns în fața lui l-am descoperit ca având temperament flegmatic, iar el mi-a recunoscut ca în trecut era mai dinamic, dar acum nu este la înălțime și a devenit mai introvertit de câțiva ani încoace. Este un fenomen valid. În vremuri bune noi avem tendința să fim mai expansivi, mai glumeți, mai generoși, mai detașați, etc., calități colerice și sangvine. Reciproca este la fel de adevărată. Acest fapt este și el un factor care a dus la acest rezultat negativ. Iar în prima fază, slabul rezultat pozitiv se poate explica în felurite moduri. De exemplu enunțul 14 "Este o plăcere să-mi îndeplinesc îndatoririle. Este foarte importat să finalizez ce mi-am asumat." a fost evaluat de mine la modul real, dar un voluntar s-a autoevaluat la modul intențional. Nu era perseverent de felul lui, nu era o plăcere pentru el, dar își dorea să fie, și astfel a notat o valoare mare la acest enunț creând o diferența falsă cu valoarea mică pe care am notat-o eu pe baza astrogramei lui. Astrologia, că și meteorologia sunt sisteme haotice. Dacă în cazul meteorologiei se știe că în pofida imensei puteri de calcul a computerelor actuale, nu se pot obține prognoze exacte din cauza numarului prea mare de variabile, adică efectul fluturelui, cum să cerem astrologiei precizie, practicată fiind de mintea umană? Îi putem cere dacă simplificăm testul.

 

În fază a treia am făcut exact acesta. Fiecare voluntar a primit doua scurte interpretări, una compusă cu datele lui, alta compusă cu date aleatorii, alteori cu date care determină o astrogramă cât mai diferită de a lui. Două seturi cu maxim 4 ani diferență și care determină aceeași zodie pentru a nu exista indiciul zodiei natale. A fost rugat sa o aleagă pe cea cu care se identifică mai mult. Cât se poate de simplu. Doar două variante de răspuns, boolean. Rezultatul a fost 8 alegeri a interpretării lor și una singură a interpretări după datele false. Acest rezultat mă bucură și sunt deja în căutare de voluntari pentru a aprofunda acest tip de test cu răspuns boolean, care se pare că este singurul care funcționează, pentru a-l înțelege mai bine, în ce măsură este valid, în urma căruia voi lua o decizie definitivă. Din păcate cea care a ales gresit nu a mai răspuns la mesajul privind stabilirea datei și orei consultației astrologice bonus, astfel nu am aflat cauza acestei singure alegeri greșite.

Editat de Larry13
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×