Sari la conținut
Forum Roportal
bobybobaska

Asa ceva domnule...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe nimeni n-am auzit in Romania cand am trait acolo ca avea boala asta, nici asa un nume n-a fost amintit macar la un scandal sau barfa.  As fi auzit, aveam unchi doctori, verisori si se vorbea destul de noutati in medicina.  Cred ca e una din bolile stilului de viata al secolului in care traim.   Mama mea n-a avut nimic, nici bunica sau nimeni in familie, fratele meu avea distrofie musculara dar asta e alta conditie.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte frecventa, pt. ca medicii romani prescriu mai mereu antibiotice, insa nu si antimicotice, iar candidoza apare, in cele mai multe cazuri, din cauza lor, cum spunea si Xylia, pt. ca antibioticele omoara bacteriile prietenoase. Alte cauze ale aparitiei candidozei sunt: fluctuatiile hormonale, diabetul si chiar alimentatia necorespunzatoare, care poate favoriza aparitia fungilor. Cu tratament trece repede, insa, din pacate, poate reaparea la fel de repede. Iubita initiatorului poate sa-si faca unghiile linisita in continuare, n-are cum sa agraveze boala, dar cred ar fi bine sa mearga si la medic pt. tratament. :)

Editat de Fiero
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea vrea sa-si faca unghiile. Avand si o candidoza vaginala , eu i-am sugerat ca , cheltuie banii aiurea si mai bine are investii intr-un tratament (bine initial am fost si eu sa zic asa , ok , cu facutul unghiilor) a inceput sa imi spuna ca sunt un nesimtit si ca oricine are zice la fel . Acum va rog ca fetele sa raspunda in privinta asta , sa spuna ce naiba am zis gresit asa ??? sau chiar asa sunt de importante unghiile in locul tratarii unei infectioase ???? 

 

Sa arati bine nu exclude un tratament. In plus, micile placeri ne ajuta sa ne simtim mai bine. De ce sa nu-si faca unghiile sau sa se vopseasca la par? In plus, probabil ca tratamentul in anume situatii pare aproape inutil, dureaza fff. mult, etc. etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca dureaza mult asta e o scuza ca sa nu-l faci? 

 

Cu scuzele de rigoare, a avea candidoza netratata, in zilele noastre, mi se pare nesimtire curata. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ar fi, zic eu, sa-si trateze candidoza fara sa ii spui tu, si sa isi faca unghiile fara sa aiba nevoie de aprobarea/sponsorizarea ta.

Discutam de o suma undeva pe la 100 de lei. Daca asta e o problema, sa inteleg ca "şomaţi" amandoi?

Poate cu infectia aia spera sa te tina mai departe de "ea", iar cu unghiile vrea sa-i apropie pe altii  :haha:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×