Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Hey Lynx, pot sa te intreb la ce meserie se refera Grafician, e OFF topic dar ... cineva-mi tot repeta ca fiul va deveni un grafician dar nu-mi da timp s-o intreb ce va face???


Al doilea lucru care ma deranjeaza este ca nu imi dau mare lucru de facut...si nu am toata ziua de lucru. Ceea ce imi dau ei de facut, termin in cateva ore, dupa care merg si intreb daca mai trebuie sa fac ceva. Si tot timpul raspunsul e : citeste din cartea asta, uita-te peste desene, mergi in hala de prductie. Efectiv nu am ceva concret de facut, si vad ca parca se feresc sa imi dea responsabilitati. 

 

Asa-i la inceput, vor sa se convinga de obiceiurile tale de munca,in cat timp termini anumite faze al obligatiilor dar pe parcurs deofata te vor incarca si cu munca lor, mai e putin, ai grija.  Nu te stresa sa le demonstrezi ca a intreci robotul, cred ca se imparte munca intre personal ca se plangeau si voiau bani mai multi, de aceea te-au angajat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care este domeniul tău? În ce compartiment lucrezi? - în producție? Sau la Proiectare, Calitate, IT? Ori ceva gen Contabilitate, Facturare, Achiziții, Logistică, Secretariat, Personal, ... IT?

La proiectare lucrez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu un update:

Azi mi s-a facut o evaluare, dupa o luna de lucru, cee ce mi se pare o prostie...ce sa evaluezi la un angajat nou, de o luna? si interesant ca la toate clauzele m-au notat cu bine/foarte bine, doar la "relatii intercolegiale" m-au notat cu insuficient...deci pe langa facptul ca din prima zi acolo am fost luata la misto pt faptul ca is femeie, mai au si tupeul tot ei sa faca asta, cand e clar ca nu comunic cu ei din cauza lor. Am vazut cum se poarta si prefer sa nu ma bag in discutii cu ei, totusi tot eu am picat de vina si pentru asta.

Unul dintre cei care ma sapa, a mers la sef si mi-a facut plangere scrisa ca de ce am fost pusa din prima luna in birou si de ce au facut diferente intre barbati si femei. Adica, de ce toti barbatii noi angajati au fost pusi sa munceasca la inceput in hala si eu am fost pusa direct in birou?? Ca trebuia sa incep si eu de jos ca altii...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in cazul asta e clar ca relatiile intercolegiale proaste nu au inceput din cauza ta, devreme ce ei au o problema de alta natura si au si exprimat-o. E bine ca au facut-o pentru ca atunci se va vedea sursa acestor tensiuni.

 

Nu ii duce capul sa iti insceneze ceva. Din fericire.

Editat de Abbie M.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. 

Lucrez cam de  luna intr-o fabrica din apropierea orasului meu si inca din prima zi nu am fost primita deloc bine. Daca la inceput colegii de birou nu au scos nici un cuvant, se purtau parca eram invizibila, acum au trecut la partea cealalta...au inceput sa ma jigneasca si sa faca misto de mine. Anul acesta am terminat si facultatea, si mi-am dorit enorm de mult sa lucrez in acest domeniu si sa urmez si un masterat in acelasi timp. 

La inceput nu prea imi ziceau nimic, insa cu timpul au inceput sa vorbeasca in birou de mine, fiind si eu de fata. Mi-au zis in fata ca daca nu aratam bine, nu ma angaja seful, ca am fost angajata pentru alte scopuri, nu pentru a lucra. Azi i-am auzit vorbind ca lor nu le convine sa cerseasca mariri de salar si pe mine sa ma plateasca si sa nu fac nimic. 

Al doilea lucru care ma deranjeaza este ca nu imi dau mare lucru de facut...si nu am toata ziua de lucru. Ceea ce imi dau ei de facut, termin in cateva ore, dupa care merg si intreb daca mai trebuie sa fac ceva. Si tot timpul raspunsul e : citeste din cartea asta, uita-te peste desene, mergi in hala de prductie. Efectiv nu am ceva concret de facut, si vad ca parca se feresc sa imi dea responsabilitati. 

Dimineata cand merg la cafea nu ma cheama nimeni si pe mine, in pauza de masa la fel...nu vorbeste nimeni cu mine decat atunci cand incep sa faca misto. 

Credeti-ma, mi-am dorit enorm de mult acest loc de munca, am avut si am nevoie in continuare de el si nu vreau sa imi distraga nimic atentia. Pur si simplu am vrut sa merg la munca si sa imi fac treaba cat mai bine. Ce sa fac in continuare, sa ii ignor sau sa le raspund pe masura? Chiar nu vreau sa vorbesc urat si sa fiu obraznica si evit pe cat posibil certurile.

Multumesc frumos.

 

Asa e cam peste tot: cu invidia. Eu zic sa-ti vezi de treaba ta, fa ce ti se spune. Esti noua si normal e sa te si scolesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai mult ca probabil colegii incearca sa-ti faca vant pt. a aduce vreun idiot in locul tau.

multa mancarime, da' cel mai naspa e sa vezi cum barbatii se poarta intocmai ca niste rahati.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×