Sari la conținut
Forum Roportal
Strawberry7

Sa fie inca iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 Dar sansa asta ma omoara, pentru ca nu mi-o da. 

 

Nu ti-o da pentru ca, probabil, nu esti genul de femeie pe care sa o vrea langa el.  

Si nu, nu te cunoste doar cum erai la 14 ani, stie cum ai evoluat, cum esti acum.  Doar, ca femeie, ai crescut langa el. Sau crezi ca il intereseaza cum gatesti, sau daca stii sa folosesti masina de spalat? 

Nu mai ai nimic de aratat, te cunoste. 

 

Da, stiu, vei spune ca tu esti altfel cu el bla bla. Vax. Nu esti. 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai impresia ca ăla nu se gândește ca i-ar face ea la fel, dacă ar fi intr-o relatie?

Adicătelea că l-ar înșela așa cum i-a inselat cu el pe toți cei cu care a fost până acum, indiferent in ce feluri i-ar spune ea ca el e special, ca lui i-ar fi fidelă.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur. Cine ii garanteaza ca asa cum i s-a pus pata pe el nu i se pune si pe altul? 

Pentru ca asta este o pata, ca sa zic asa. Iubire nu este. Daca era iubire, era numai cu el si nu se putea apropia de altul. Indiferent de relatie pe care el o oferea, ea nu mai avea alta relatie in paralel. Efectiv nu putea. 

 

Dar cum dracu vine asta? Te iubesc de mor, dar imi fac alte relatii.

Complicat. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O suna ironic, dar din cauza ca ea spune la început ca tipul este gelos si posesiv, tocmai faptul ca a dat curs cred ca i-a ruinat șansele să mai fie cu el in viitor, intr-o relatie în adevăratul sens al cuvântului.

Poate daca îl refuza si îi spunea că atât timp cât are relație, nu dă curs, s-ar fi rezolvat dilema ei de la sine.

Asta judecând după cum l-a portretizat ea.

Ce încredere mai are un tip care e de la început nesigur pe sine, când vede ca iti înșeli toți partenerii?

Desigur, e ok ca o face cu el, ca e vorba de sex, dar dacă vine vorba de o relație serioasa, ce sanse sunt ca un tip de genul lui sa aiba încredere și să doarmă liniștit?

Eu zic ca mici.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate daca îl refuza si îi spunea că atât timp cât are relație, nu dă curs, s-ar fi rezolvat dilema ei de la sine.

 

 

Am o cunostinta... interpreta ca avans fiecare gest, privire sau vorba nevinovata a unui barbat. Nu mai conta realitatea, urmarile... pentru ea conta ca X o place si atat. A avut relatii. Multe si pasagere. Fireste, a ramas cu impresia ca nu are noroc in amor. 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tot citit topicul asta, dar marturisesc ca nu inteleg nimic. Ma tot intreb de ce, daca amandoi nu au fost legati de altii prin obligatii (gen casatorie si/sau copii) si daca distanta le-a permis sa se intalneasca constant, nu au reusit in atata amar de ani sa faca ceva ca sa ramana numai ei doi si sa-si traiasca povestea pana la sfarsit, indiferent ce-ar fi insemnat sfarsitul asta? De ce si-au creat tot felul de complicatii incurcandu-se cu alte persoane? Probabil ambii sunt doar cautatori de adrenalina, nu gasesc o alta explicatie.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Probabil ambii sunt doar cautatori de adrenalina

 

Asta e doar o particica mica din motivul pentru ca ea sil desigur el poarta 'atasament' unul fata de altul,  sexul, iubirea, comfortul, etc.

 

Desigur ca ea nu vrea sa se desparta, din ce-a scris ea cauta o solutie doar sa nu se mai simta vinovata si un sfat ce-ar fi bine sa faca pentru viitorul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Strawberry, hai sa iti lamuresc situatia in care te afli, pentru a intelege ce ti se intampla. Ceea ce ai se numeste "borderline personality disorder". O sa te las pe tine sa cauti mai multe detalii. Eu iti voi lamuri aici partea din aceasta afectiune care iti influenteaza relatiile. Aceasta afectiune nu se vindeca, deci o vei avea pe viata. Dar poate ca intelegand despre ce e vorba, te va ajuta putin. Borderline iti cauzeaza instabilitate in emotii. Neavand emotiile la un nivel normal, nivel care sa iti asigure un trai consistent, emotiile tale fluctueaza atat de mult incat tinzi sa le dai mai multa semnificatie decat o au defapt. In domeniul relatiilor asta se manifesta prin faptul ca atunci cand intalnesti un baiat nou care are ceva interesant pentru tine, reactia ta nu va fi una pur si simplu de interes, ci va escalada direct in indragosteala si vei avea impresia ca acela este baiatul vietii tale. Senzatia e atat de puternica si reala incat tinzi sa crezi ca e si adevarata si ca intr-adevar alaturi de acel baiat vei duce o viata intreaga plina de trairi minunate. Si prin urmare, chiar daca esti intr-o relatie cu cineva, relatie poate chiar de ani de zile, relatie care e si normal sa scada in intensitate in timp, tu cunoscand un baiat nou de care borderline te va face sa te indragostesti, tu vei avea impresia ca baiatul cu care esti deja in relatie nu mai este potrivit pentru tine, neoferindu-ti acea euforie de emotii, asa ca fara sa mai gandesti, il vei lasa si vei pleca cu baiatul cel nou.

Acum: Ce anume poti face in situatia asta? Din pacate nu prea poti face nimic, aceasta afectiune neavand tratament. Vei continua sa iti inseli partenerii toata viata pentru ca mereu emotiile tale vor escalada la rang de indragosteala in momentul in care vei intalni baieti noi. Te poti abtine totusi? Nici macar asta. Iar pentru a intelege de ce nu te poti abtine, mai trebuie sa cunosti ceva, si anume modul de functionare al mintii umane. Tu imi dai impresia de fata inteligenta. Dar lucrul asta e cu atat mai rau in borderline. Pentru ca inteligenta este defapt o sageata in intuneric, si fiind sageata in intuneric ea cauta intotdeauna lumina de la emotii sa o ghideze. In cazul unor nivele sanatoase de emotii, ratiunea ajuta la crearea de rationamente. In schimb, in cazul unor nivele anormal de crescute de emotii, ratiunea va da nastere la rationalizari. Inteligenta va lucra din greu la a crea povesti complicate pentru a motiva emotiile din spate. De exemplu, in borderline, ratiunea va justifica inselarile prin motivatii de genul ca baiatul nou intalnit e tare interesant, are farmec aparte, stie multe, e inteligent, curajos, cu ambitie, astfel incat sa para ca inselatul sa nu fie un lucru rau, ci sa fie cel mai bun lucru cu putinta pe care il poti face. La urma urmei, doar nu iti vei trai viata cu baiatul plictisitor pe care il ai deja, cand altul atat de interesant la orizont iti poate oferi o viata nebanuit de frumoasa.

Acum ca ti-am oferit aceste informatii, te vor ajuta ele? Eu as tinde sa cred ca nu. Asta pentru ca si daca stii aceste informatii, emotiile care iti cutreiera fiinta vor fi atat de puternice incat cuvintele mele vor parea niste vorbe fara sens spuse undeva departe pe un forum obscur, si nu vor fi in niciun caz atat de reale precum trairile tale mirifice alaturi de noul baiat. Deci ce poti face totusi in situatia asta in care vei continua sa inseli pentru tot restul vietii? Cred ca singura solutie e sa le mentionezi baietilor cu care intri in relatie intreaga ta situatie. Chiar daca poate vei rationaliza ca asa ceva nu e ok, forteaza-te si fa-o. Gandeste-te la binele lor in primul rand! Ofera-le sansa de a face o decizie informata. Apoi daca ei accepta asa ceva, este responsabilitatea lor si vor suporta consecintele in momentul in care tu vei gasi un nou baiat care sa iti umple inima de fericire.

Si acum poate atingand si tema topicului: Nu, nu e iubire fata de fost. E doar aceeasi borderline care iti creeaza emotii elevate neadevarate. Iubirea e altceva. Si din pacate nu cred ca o vei trai vreodata. Acum tu decizi ce vei face in viata. Dar orice vei decide, nu uita sa fii corecta fata de oamenii pe care ii vei intalni si ofera-le sansa sa intre in cunostinta de cauza intr-o relatie cu tine. Mult succes!

Editat de NicolaeT
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×