Sari la conținut
Forum Roportal
Strawberry7

Sa fie inca iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Strawberry, spui că ai mare nevoie să fii înțeleasă, dar tu însăți te înțelegi? Știi diferența dintre dragoste și atracție? Care dintre ele le simți pentru el? El știe mai bine decât tine si de aceea nu cred ca veți avea vreodată o relație. Știe că așa cum ți-ai înșelat partenerii cu el, așa îl vei înșela și pe el cu altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Strawberry, spui că ai mare nevoie să fii înțeleasă, dar tu însăți te înțelegi? Știi diferența dintre dragoste și atracție? Care dintre ele le simți pentru el? El știe mai bine decât tine si de aceea nu cred ca veți avea vreodată o relație. Știe că așa cum ți-ai înșelat partenerii cu el, așa îl vei înșela și pe el cu altcineva.

Pe el nu l-as insela. Pe el il vreau. Si e dragoste, nu atractie, Atractia dispare in timp. Daca era doar atractie, ma plictiseam dupa nici un an de culcat cu el,poate. Dar sunt vreo 12 ani acolo in care nu m-am saturat de el si continui sa-mi doresc o ultima sansa cu el. Ma gandesc doar sa-l fac sa simta ca ma pierde, sa-i opresc accesul la mine un timp, sa-i spun ca nu ma pot vedea cu el si sa vad apoi ce face, daca mai insista sau il pierd definitiv. E un risc destul de mare, dar mi-l asum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o expresie în engleză "once a cheater, always a cheater", dar poate ești tu excepția de la regulă :D

Pentru a-l avea trebuie să fii dispusă sa-l pierzi. Nu-l poți face să simtă mai mult pentru tine purtându-te frumos cu el și oferindu-i ce-și dorește.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o expresie în engleză "once a cheater, always a cheater", dar poate ești tu excepția de la regulă :D

Pentru a-l avea trebuie să fii dispusă sa-l pierzi. Nu-l poți face să simtă mai mult pentru tine purtându-te frumos cu el și oferindu-i ce-și dorește.

Da, sunt dispusa sa o fac pe asta, pentru ca mereu ii ofer tot ce vrea, de dragul lui. Imi doresc sa-l recastig cu orice pret, sa am ocazia sa-l fac sa ma vada ca cea de acum, nu ca pe cea de atunci. Sa-mi cunoasca si latura cealalta, nu doar cea fizica. Asa ca voi merge mai departe cu solutia asta. Nu paote fi nimic mai rau decat sa il pierd definitiv cu asta. Dar...asta e. Daca e sa fie al meu, va fi, probabil. Iar daca nu, nu.

Multumesc pentru sfat! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a putea face asta trebuie să te detașezi complet de el. Adică să îți fie indiferent dacă veți fi împreună sau nu. Ori asta cere timp și spațiu. Cu alte cuvinte, nu poți face asta dacă comunicați în continuare. Ignoră-l total până în momentul în care timp de o lună nu te vei mai gândi deloc la el, apoi da-i un telefon și invită-l la o cafea ... și nimic mai mult.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a putea face asta trebuie să te detașezi complet de el. Adică să îți fie indiferent dacă veți fi împreună sau nu. Ori asta cere timp și spațiu. Cu alte cuvinte, nu poți face asta dacă comunicați în continuare. Ignoră-l total până în momentul în care timp de o lună nu te vei mai gândi deloc la el, apoi da-i un telefon și invită-l la o cafea ... și nimic mai mult.

Asta voi face. Imi va fi putin greu, dar trebuie sa fac ceva.  Apreciez foarte mult acest sfat ! Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În această perioadă de pauză concentrează-te asupra ta. Încearcă să evoluezi și reflectează la greșelile făcute. Nu m-ar surprinde ca peste câteva luni să nu-l mai vezi ca fiind atât de special. Încrederea este un element extrem de important într-o relație și, dacă te gândești mai bine, vei constata că nici tu nu poți avea încredere în el.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El are acum aproape 30 si tu 26, dar de fapt el are tot 17 si tu tot 14ani. Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar am impresia ca nu ati reusit cine stie ce in viata in ultimii 12 ani si poate nostalgia acelei perioade cand v-ati cunoscut si nu aveati nicio grija, va face sa celebrati acele vremuri ferice intr-un mod personal, adica facand sex.

Poate a venit vremea sa mergeti mai departe. Daca nu puteti, nu va fortati.

Voiam sa ma opresc, dar mai trebuie sa spun ca nu aveti nicio sansa sa fiti impreuna, v-ati obisnuit cu chestii complicate.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El are acum aproape 30 si tu 26, dar de fapt el are tot 17 si tu tot 14ani. Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar am impresia ca nu ati reusit cine stie ce in viata in ultimii 12 ani si poate nostalgia acelei perioade cand v-ati cunoscut si nu aveati nicio grija, va face sa celebrati acele vremuri ferice intr-un mod personal, adica facand sex.

Poate a venit vremea sa mergeti mai departe. Daca nu puteti, nu va fortati.

Voiam sa ma opresc, dar mai trebuie sa spun ca nu aveti nicio sansa sa fiti impreuna, v-ati obisnuit cu chestii complicate.

E foarte posibil sa ai dreptate si sa nu mai fie nicio sansa. Dar in toti anii astia ceva nu m-a lasat sa ma opresc din a lupta pt el, din a-l face sa fie iar cum a fost. Poate a fost prostia mea pentru ca m-am purtat foarte frumos cu el mereu, il alint, ii sunt alaturi de fiecare data, il incurajez foarte mult, lui ii place lucrul asta, normal, se foloseste de el, dar stiu ca ii fac un bine si ma bucur. Cand e obosit si ne vedem, el ma cuprinde in brate,isi pune capul pe mine si ma mangaie minute in sir si se gandeste si suspina asa,in gol. Atunci il intreb ce are si zice ca nimic, ca e doar obosit. Simt ca-n momentele alea ar vrea sa-mi spuna ceva si nu indrazneste...Nu stiu,uneori il simt super aproape, alteori rece ca gheata si foarte departe. Nu stiu ce sa zic, stiu doar ca la pat ma simt perfect cu el, dar mi-as dori sa-i ofer mai mult decat atat, nu vreau sa fie doar o placere de-o noapte. Il vreau pentru mine si de asta am ajuns pana aici, pentru ca-l vreau pe el, nu pe altul. Ne-am obisnuit cu chestii complicate, asa cum spui, intr-adevar... Eu voi incerca sa-i opresc accesul la mine, sa intererup legatura cu el, sa-l las sa plece, iar daca seva intoarce, e bine, daca nu, nu... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am spus ca nu aveti nicio sansa sa fiti impreuna, trebuia sa adaug "decat in acest fel".

Pana la urma tu hotarasti. Daca iti promiti tie insati ca la sfarsit, cand o fi sa tragi linie, nu vei da vina pe nimeni, nici macar pe tine, atunci ia propriile decizii, fara sa fii influentata de cineva. Dar sa fii convinsa ca-ti vei tine promisiunea.

Pana la urma secretul este ca tu,  cea de "acum", sa te impaci cu cea care ai fost, in orice moment al vietii.

Daca intr-un anumit moment nu poti s-o faci, atunci a venit vremea schimbarii.

Numai ca uneori este tardiv de tarziu. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×