Sari la conținut
Forum Roportal
Strawberry7

Sa fie inca iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca tu stii in sinea ta ca esti folosita, dar daca recunosti asta atunci va trebui sa iei o decizie pe care nu vrei sa o iei. Povestea din mintea ta, nu persoana lui, ci ceea ce visezi sa fie te face sa crezi ca va iesi ceva frumos de aici.

Iti spune cuvinte frumoase, dar faptele lui ce spun? Spun alta poveste, care nu se pupa cu povestea din mintea ta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveai cu el o relatie sexuala asumata, acceptata cu relaxare, era altceva. Dar nu ai. Aceasta relatie te chinuie psihic si emotional. Depinde si de tine sa opresti asta. Ok, nu poti inca fara el, dar fi curajoasa, incearca si altceva. Spune-i ca vrei mai mult, ca meriti mai mult. Spune-ti si tie asta. Spune-i ca nu mai vrei asa si arata-i asta, refuza sa te mai vezi cu el. Fi ferma si taie si din discutii. 

Poate este cazul sa iti trezesti orgoliul, respectul si stima de sine? Iti place sa fii pe locul 2... 7... 9 din viata lui?

 

De 12 ani te are la dispozitie. In 12 ani a avut N ocazii sa reinceapa o relatie cu tine. Nu a vrut altfel pentru ca, cu voia ta, merge si asa. Nu il mai lasa pe el sa hotarasca, fa si tu alegeri. 

 

Eu am intrebat ce are el special pentru tine, nu cum este el in societate sau cu prietenii. 

Bine. E frumos, special si bun. Dar pentru tine e cu portia, stiind ca suferi din aceasta cauza. Pai, in contextul asta, om bun este?

Eu stiu ca femeile sunt ambitioase si orgolioase, cu tine ce`i? 

Ti-e frica ca il pierzi daca simte ca nu-l mai vrei in conditiile lui? Nu il pierzi. Crezi ca sunt pe toate drumurile femei care sa il iubeasca si care sa il accepte asa? Nu sunt. Stie si el ca nu sunt. 


Sunt sentimentele mele, dar pe el l-a deranjat discutia asta. 

 

Foarte bine ca l-a deranjat. asta poate insemna ca este constient cat suferi si ca se simte vinovat. 

 

Am sentimentul ca te simti vinovata pentru despartirea din trecut. Insa, in contextul de atunci, sunt sigura ca ai actionat corect. Judecand cu mintea de acum, fireste ca ti se pare o prostie ceea ce ai facut. Poate de aici si sentimentul de vina Dar de aceea nu este ok sa judecam alegerile din trecut. Trecutul e trecut si acolo trebuie sa ramana, nu il mai cara dupa tine. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare nevoie sa fii inteleasa. Uite, te inteleg.

 

Primul baiat, inegalabil, yadda yadda, mare dragoste, neterminata.

 

De obicei, primele relatii te ajuta sa inveti, nu sunt relatia “definitiva”, “finala”, “perfecta”. Aceste relatii mor si lasa locul altora. Si tot de obicei, daca cuiva i se pune pata si i se interzice sau i se ia ceva, atunci se cramponeaza de chestia respectiva. Pentru el probabil relatia asa cum era la inceput, cand erati copii, s-a incheiat intr-un anumit punct, a murit, din cauza neintelegerilor voastre, a despartirilor, a razbunarilor etc. Ea a evoluat pentru el in obisnuinta, complicitate, prietenie “cu beneficii”, cum ziceai. La tine nu a murit, din contra, s-a transformat intr-un basm fantastic, o pasiune care arde in tine pentru el, mai tare ca la inceput. Pentru ca nu ai avut tu initiativa incetarii relatiei, pentru ca nu te-ai desprins. Tu continui sa vrei sa repari. De ani intregi, in ciuda relatiilor pe care le aveti, nefortati de nimeni, cu alte persoane.

 

Acum ai 26 de ani, e ok sa nu fii decisa ce si cum sa traiesti – bine, nu e chiar ok, dar e acceptabil sa zicem :) – dar stii ce trist ar fi ca la 30 sa fii tot in punctul asta? Entuziasmata ca te duce la pensiune intr-un weekend. Entuziasmata sa schimbati mesaje pe ascuns. Sperand ca mai e o sansa.

 

Gandeste-te de ce ti-e frica sa “renunti” la el, de ce te agati, de ce nu vrei sa cresti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok ok ok ok .. .am citit tot si vreau sa sar peste trecut ca doar s-a-ntamplat in trecut no? 

 

Tu ai cu tipul o relatie gen 'Fuck Buddy' adica baza doar pe sex, faza e ca a tu nu ai mai vrea asta bla bla .... el vede in tine doar o relatie baza pe sex si-atat si tu trebuie sa accepti asta...

 ai 2 3 optiuni

 

A.1 ) Ii explici (lui) ca vrei o relatie serioasa cu el

A.2) Il fortezi (pe el) sa aiba o relatie cu tine ( cu un cutit, sau poate ii rapesti vreo ruda .. nush ).

 

B.1) Te desparti de el

B.2 ) Te desparti de el si ii omori iubita!  :hunter:

C.1) Contui relatia baza doar pe sex , accepti asta si iti gasesti un iubit sa-ti faci o relatie serioasa, dupa ce ti-ai gasit tipul va afla asta (de la tine..) si poate .. ( daca ai aplicat si A.1 ) va vrea o relatie serioasa cu tine SAU continui relatia serioasa cu noul prototip gasit.

 

 

Simplu  :mamba: ?

Editat de Jokerul_Intelept.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care-i diferenta intre o relatie serioasa si un 'Fuck Buddy'?   In relatiile urmatoare nu tot  sex cauta? 

 

 

 

Fuck buddy inseaman ca stai cu o persoana doar ca sa vi-o trageti, fara complicatii, fara atasament, nici-o responsabilitate unul fata de altul.

Ceva gen ca toaleta din parcu public, te duci la ea, o folosesti, tragi apa si ai plecat  :dance4:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeam complicatie inseamna ca stai/locuiesti cu el la o adresa, ii suporti respiratia si restul toanelor, ii gatesti, ii speli hainele, le si carpesti la nevoie, plangi si razi cu el.  Ca nu exista responsabilitati financiare nu ma mir, ca foarte multi n-au NIMIC, insa NU cred ca exista o femeie pe planeta care sta si asteapta doar pe el se se foloseasca de ea si sa traga apa.   Cine plateste chiria???  Altfel el are termin cand este binevenit sa viziteze pentru un tarif stabilit.   In viata reala aceasta favoare COSTA.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok ok ok ok .. .am citit tot si vreau sa sar peste trecut ca doar s-a-ntamplat in trecut no? 

 

Tu ai cu tipul o relatie gen 'Fuck Buddy' adica baza doar pe sex, faza e ca a tu nu ai mai vrea asta bla bla .... el vede in tine doar o relatie baza pe sex si-atat si tu trebuie sa accepti asta...

 ai 2 3 optiuni

 

A.1 ) Ii explici (lui) ca vrei o relatie serioasa cu el

A.2) Il fortezi (pe el) sa aiba o relatie cu tine ( cu un cutit, sau poate ii rapesti vreo ruda .. nush ).

 

B.1) Te desparti de el

B.2 ) Te desparti de el si ii omori iubita!  :hunter:

C.1) Contui relatia baza doar pe sex , accepti asta si iti gasesti un iubit sa-ti faci o relatie serioasa, dupa ce ti-ai gasit tipul va afla asta (de la tine..) si poate .. ( daca ai aplicat si A.1 ) va vrea o relatie serioasa cu tine SAU continui relatia serioasa cu noul prototip gasit.

 

 

Simplu  :mamba: ?

Eu am pe cineva de un an.El stie, il si cunoaste. Si eu ii cunosc iubita. Practic, amandoi suntem in aceeasi situatie, fiecare suntem cu cineva oficial, iar impreuna, neoficial. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeam complicatie inseamna ca stai/locuiesti cu el la o adresa, ii suporti respiratia si restul toanelor, ii gatesti, ii speli hainele, le si carpesti la nevoie, plangi si razi cu el.  Ca nu exista responsabilitati financiare nu ma mir, ca foarte multi n-au NIMIC, insa NU cred ca exista o femeie pe planeta care sta si asteapta doar pe el se se foloseasca de ea si sa traga apa.   Cine plateste chiria???  Altfel el are termin cand este binevenit sa viziteze pentru un tarif stabilit.   In viata reala aceasta favoare COSTA.    

 

Nu cred ca prea le ai cu 'cuplatul punctelor de logica'  sa-ti dau un exemplu,  in caz ca tu ai o relatie cu vecina de 4 si ti-o trag cand ai chef tu cu ea, tu ai o relatie de gen FB cu ea in care tu conduci relatia , chiar daca in casa locuiesti cu iubita sau singur,  si chiar daca asta pentru iubita ta se cheama inselat, daca te raportezi doar la 'relatia ta cu acea persoana' in sine ... se cheama FB... it is clear?

 

@Edit: Pentru Strawbery a.k.a Capsuna - > Da e FB asa cum am zis, acum alegi din optiunile care ti le-am dat mai sus.

Editat de Jokerul_Intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm, cu logica ... ce experienta ai tu ... ca logica deloc nu vad in cuvintele tale!!!   Fantezii de 2 bani si limbaj de raper citit de pe peretii WC-urilor publice!!!  E cat se poate de rau sa traiesti cu impresii din astea.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×