Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Studentii nu se inghesuie sa-si deschida firme

Postări Recomandate

Pai ca sa am activitate trebuie sa produc. Ca sa produc am nevoie de niste bani pentru investitii initiale.

Daca tot sa-a aprobat aceasta hotarare pentru studenti, exista si vreo modalitate prin care putem obtine bani de la stat? Programe de finantare? Imprumuturi pe termen lung?

Pentru ca daca asa ceva nu exista nu prea ne-au dat nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai exista si activitati 'intelectuale' - guvernul sa-a gandit ca acestea vor fi agreate de studenti. Ma refer aici la tot ce inseamna IT, consultanta, economie, avocatura...

Un imprumut de la banca se poate obtine cu relativ putina bataie de cap - trebuie sa ai girant cu un salariu cat de cat mare pe cartea de munca (10 mil).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce student are 10 mil. salariu? eu unul nu cunosc pe nimeni. Nici macar cei mai inteligenti dintre acestia. Eu inca ma chinui la 3.200.000.

Deci oricum un imprumut este exclus. Ma refer ca firma nou infiintata ce sanse am sa obtin niste bani pentru tehnologizare.

Am voie sa fac leasing? Adica nimeni nu ma opreste sa incerc, dar mi se va aproba?

Imprumuturi pe termen lung cu dobanzi mici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai citit cu atentie ce am scris. Trebuie sa gasesti un girant (nu student) adica o persoana dispusa sa traga ponoasele daca firma nu merge - persoana care este in stare sa restituie imprumutul. Evident ca o suma de 5-10.000 euro nu poate fi restituita de o persoana care nu este solvabila. Trebuie garantata suma si bunuri mobile / imobile din cate stiu. Si, bineinteles, mai e si faza 'interviului', in care trebuie sa-i explici bancii ce vrei sa faci cu banii si cum intentionezi sa-i restitui - cantareste cu 50% in probabilitatea de a obtine imprumutul.

Mentiunie: cel putin in Timisoara am prieteni studenti care castiga 10 mil sau mai mult. Putini, ce-i drept.

Nu trebuie sa excluzi varianta imprumutului pentru ca este singura cale efectiva de a obtine bani - asta daca nu vrei sa te incurci cu rude sau camatari.

Conditiile de leasing sunt diferite de la o banca la alta. La fel si cu ratele. Mentionez ca nu firmele ofera rate/leasing, ci bancile cu care ele au intelegeri.

Va trebui sa te interesezi daca sunt ceva oferte speciale pentru studenti inventivi, la fel cum este creditul pentru casa noua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin: oricum de undeva trebuie sa pleci, asa ca depune-ti actele pentru firma si in circa 30 de zile iti vor fi eliberate. Cu aceste acte iti deschizi un cont la ce banca doresti tu si totodata te poti interesa si de credite. Nu te costa mult (doar ceva bataie de cap), iar daca ai motivatia necesara...da-i inainte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ce student are 10 mil. salariu? eu unul nu cunosc pe nimeni. Nici macar cei mai inteligenti dintre acestia. Eu inca ma chinui la 3.200.000.  

Deci oricum un imprumut este exclus. Ma refer ca firma nou infiintata ce sanse am sa obtin niste bani pentru tehnologizare.  

Am voie sa fac leasing? Adica nimeni nu ma opreste sa incerc, dar mi se va aproba?

Imprumuturi pe termen lung cu dobanzi mici?

 

Deci ai avea nevoie de leasing pentru achizitionare de mijloace fixe?

 

Adevarul este ca, in general, firmele mari de leasing cer ca solicitantul sa aiba firma infiintata de o vreme, sa fi avut o anumita cifra de afaceri si obligatoriu sa fi inregistrat profit. Asta in conditiile tale mi se pare utopic, cel putin la inceput.

 

Imprumuturile pe termen lung, chair daca la prima vedere par sa aiba dobanzile mai mici, totusi inseamna pentru tine un angajament pe o perioada de timp deloc neglijabila. Trebuie sa iti pui intrebarea daca firma va fi intr-adevar rentabila, incat sa poti sa suporti nu numai costurile de functionare ale firmei, ci si ratele si dobanzile si in plus sa mai si obtii profit, ratiunea de a fi a oricarei firme!

 

Nu in ultimul rand, daca nu esti student la ISE, ASE, incearca sa iti concepi in primul rand o strategie, un plan de afaceri, sa studiezi bine concurenta si abia apoi sa incepi cu demersurile si tot restul.

Sper ca nu am fost prea "descurajanta", dar sa ai o firma nu e lucru de nimic. E o responsabilitate "nelimitata"!

 

Noi iti tinem pumnii si bafta!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si din cate stiu actele tuturor angajatilor, bilanturile contabile sa.a.m.de. trebuie pastrate pe o perioada de 50 de ani (oricand poate veni fiscul 'in vizita').

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti de aici

Am citit aici ceva despre credite pentru. studenti si as dori mai multe informatii cum ar putea un student sa obtina un credit pentru. a pune pe roate o afacere.Ce conditii sunt pentru. aceste credite si care banci se ocupa cu astfel de credite.Daca cineva poate sa ma informeze si pe mine,astept aceste informatii cu interes.Salut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt student,....mi-am deschis si eu o firma care nu are obiect de activitate inca deoarece nu am mai gasit spatiu ,la registrul comertului mi sa-a spus ca trebuie sa depun un formular la finante in fiecare luna ,...cum ca nu se desfasoara activitate la sediul firmei....am mers la finante si i sa spus ca trebuie sa angajez pe cineva altfel ma trec de la microintreprindere la o alta categorie....cum sa angajez pe cineva cand eu nu am obiect de activitate???interesant...ce trebuie sa fac??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×