Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Hrisca in dieta.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Nu stiu ce e hrisca.

2. Faza cu sarmalele mi-a amintit ca iar am uitat sa verific bidonul cu varza murata. Nu stiu la cat timp se aeriseste pentru ca e prima data cand fac. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, miroade urat, dar e tare bine sa o ai in casa. Zilele trecute am dat pe varza cat pe carne. M-am enervat cumplit, pentru ca pretul nu este justificat. Varza verde e un leu/ kg. Varza murata, 14 le/kg. Ce naiba justifica pretul? Apa, sarea, mararul si inca cateva bazaconii care se pun in ea? 

Eu o sa iau de la mama si imi pun in congelator. 

Am zis congelator???  Acum apare Ampera. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca as congela varza, cred ca e printre legumele care nu sunt bune pt asa ceva, ca si salata verde. Desi daca e murata... cine stie . Cert e ca nu am de unde sa cumpar. Desi e un magazin in Dundee care vinde produse romanesti, inclusiv bors proaspat, dar nu am avut timp sa ma duc. Oricum, ar costa mai mult benzina decat varza, cand se poate face acasa foarte usor.

 

Da, e mare diferenta de pret, poate pentru ca dureaza mult, ocupa spatiu, cine stie care e motivul. 

 

Hm, era topic despre diete, l-am facut despre sarmale :). 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De peste 50 de ani pun varza la murat si niciodata n-am avut spuma de curatat din butoi sau n-am folosit furtun si procedura de suflat in butoi/galeata/container si am avut apa din butoi clar ca de cristal cu gust excelent si a rezistat si peste vara.   Nu floare, miros, putoare, nimic.

 

NU folosesc morcovi, usturoi, porumb, sfecla, telina ... doar hrean, gutui curatat de cotor dar cu coaja, cimbru si marar tulpini si floare uscata dar si seminte de marar si chimion dulce nu turcesc, boabe de piper, foi de dafin, seminte de mustar, cateva seminte de anis in forma de steluta, sare de mare italiana dar mult mai mult decat in anumite retete sa fiu sigura ca nu se strica.  Umplu si locul cotoarelor cu sare imediat dupa de l-am scobit.  Intre capatini presez varza tocata sau sferturi, vasul fiind rotund si sa nu fie gol cand e atita de lucru cu ea, pe deasupra pun o farfurie mare de sticla groasa, am de la un cuptor de microunde veche tava si e perfect.  Nu stiu daca e doar sticla dar e groasa si rezistenta, face treaba si-mi place ca am gasit solutia cea mai buna pentru mine si recomand si la altii. In magazinele de Second Hand se gasesc ieftin toate marimile. 

 

Umplu cu apa rece de calitate buna, NU din robinet cu clor si altele si-i pun capacul.  Pun si o bucata de tile (am o colectie de la diferite job-uri bucati de rezerva nefolosite) peste care o caramida de ciment sa nu fie usor de accesat de nimeni.  Las in curte la "soare" ... in fiecare zi mai adaug apa ca se absoarbe, dupa 3-4 zile-l inchid ermetic ca este o galeata de plastic cu capac fix, a fost folosit doar in alimentatie, este alb pe dinauntru, de alta culoare nu accept.

 

A cincia zi deja este placut de folosit la salata de varza acra cu ulei de buna calitate, o ceapa sparta si cartofi copti in cuptor cu coaja, unt, piper proaspat macinat peste, este mandatoriu.  Umplu pana la refuz cu apa ultima oara si-l inchid, il mai deschid peste 2 saptamani cand e bun de folosit la orice, NU are nici un fel de miros urit de fermentare sau absolut nimic ce nu apartine acolo, admir mereu rezultatul efortului ca nu-i usor de ajuns pan-aici.

 

Pretul sau valoarea muraturii in comparatie cu varza de pe camp ... exprimat in dolari.

 

Doar de la cel mai ieftin loc cumpar varza care e direct de pe camp, nu este dichisita si pusa pe rafturi sub jet de apa, acel loc nu este aproape de mine si mereu vorbesc la telefon cand vine din camp marfa sa fiu acolo ca nici ei nu sint inca aproape de camp.  Dupa ce-l curat de tot ce n-am nevoie, cam tot la 1 dolar/kg ajung.

 

Operatiunea de scos cotorul "imi pune mie capacul" mereu, ajung la niste dureri de la gat, brate, degete si tot ce mai este pe acolo ca ajung la doctor dupa leacuri, Duminica trecuta urlam de durere ca Vineri am pus varza la acrit, nu puteam misca deloc bratele, pana si palma ma durea puternic si inca ma doare desi am luat serioase tablete pe reteta plus bai sarate fierbinti cat pot suporta in chiuveta si odihna!!!  

 

Am mai dat pe un razator industrial inca 30 de capatini de varza @ cat un cap de om ca am pus in borcane mari si 20 de ardei rosii extra mari umpluti cu varza razuita si nu puteam sa lucrez in zile separate, am preparat totul si a mers ca pe roate pana seara, aici se intuneca la 5.   In timp ce razuiam m-a razbit foamea ca aveam in mine doar o cafea cand am inceput munca.   Am vazut ce fain arata varza razuita si am inceput sa pasc si nu ma mai opream, era rece, fina, gustoasa si aromata natural si nu ma puteam opri din halit ca deja am depasit limitele bunului simt, cred ca bagam in gura cu doua maini.  In viata mea n-am facut asa ceva dar mi-era foame si nu voiam sa intrerup munca sa termin mai repede.   Mi-a placut enorm de mult dar dupa 30 de minute simteam o senzatie de voma ce n-am avut nici gravida, iar durerea acea de stomac la fel inca n-am experimentat inca plus o senzatie de rau in general sa lesin sau asemanator.   Am tinut capul sus pana am ajuns la apa si am incalzit supa cu fidele si am mancat incet dar continuu ca si ala mi-a placut dupa restul, n-as fi crezut ca mai incape-n mine dar varza e mai mult apa, si razuit e si mai lichid, cred.  Imi iesea si pe urechi ceva exact cum arata la desenele animate, gaze sau ce dar mi-a trecut si precum era dupa ora inchiderii la doctor, am sunat doar Luni.  Radea doctorul Marti ca mereu invata de la stilul meu de viata, mi-a spus, n-avea timp mai devreme de mine, durerea intre timp scadea insa si acum ma doare la incheieturi si cand unde vrea.   A plouat si e frig, asta mai adauga la durere, o sa port manusi. 

 

Altadata faceam un projekt dar pan-la capat repede, de acum niciunul.    

 

Mai pun si arm braces cand dorm sau nu fac nimic sa nu-l indoiesc sa provoc extra durere.  Am avut o conditie de la mult scris la computer cand lucram, tendoanele nu mai suporta stressul si revine mereu dupa ce lucrez mai mult ca de obicei.   Durerea in bani m-a costat $35 la doctor partea mea din asigurare plus 45 de dolari medicamente ca mi-a dat si 2 creme,  asigurarea medicala oricum imi cumpar ca sint un cetatean cinstit cu mine desi costul s-a ridicat enorm, aproape dublat.  Durerea nu este recompensata si nici suferinta!!!

Du-te ... vino, incarca - descarca, mai alearga si dupa altele, munca de o zi cel putin ca mai iau si pauze de cafea, de un careu de integrama de rezolvat ca nu fumez, mai citesc NEWS sau o postare sa nu ma prea fortez si totusi ma distruge munca.  Va trebui sa platesc pe cineva de acum incolo.  In magazinul Germanului jumate kg de varza acra tocata costa 13 dolari, benzina pan-acolo inca pe atit ... la un Bosnian magazin o capatina mica in pachet vaacum costa $6.50  Am unu in frigider de 2 luni, inca n-am ajuns la disperare sa-l gust, se mai acreste!

 

Niciodata n-am pus deodata mai putin de 20 kg de varza, benzina si timpul = X, hreanul este foarte scump aici, 6,99 dolari/0,454 grame din care scade coaja.  Se vinde pe bucati deja taiati care pot costa pana la 26-30 de dolari ca-s plini de apa de la jetul de sub rafturi sa arete proaspat si nu-i alt loc de procurat in zona.   In multe magazine nu vor sa-l taie, prefera sa-l arunce cand s-au putrezit. 

Apa in care se conserva va costa la fel ca este fara vitamine si alte adaosuri, apa procesata dar direct din izvor din California, sticla de 20 de litri costa cam 8 dolari iar transportul acasa 15 dolari!!!  doar la comanda sau abonament lucreaza, ajunge pentru un container, ramane mereu cativa litri insa nu poti comanda doar 1 sticla.  Mararul uscat tulpina si flori se vinde in toamna in anumite magazine cu $3,50 firul, are si radacina sa le credem ca nu-i din plastic.  Am cumparat 6 fire ca degeaba pun in curte ca pisicile mi-l distrug firul dupa ce pasarile s-au saturat de seminte si frunze.  Restul se poate procura in pungutze cu 1 dolar bucata ca este mai garantat decat cele la liber in care poate intra orice.    

 

Nu le mai adun sa vad cat costa, dar nici nu dau de pomana, am intrat in alta zona al vietii cand eu contez mai mult ca altii.  Am reusit sa conving si pe sora mea sa ma asculte si se minuneaza ca n-are treaba deloc dupa ce a inchis butoiul cu 60 de verze.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Hm, era topic despre diete, l-am facut despre sarmale :). 

 

Il modific in "Hrisca in dieta si varza in butoi". :lol: 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa tin o dieta cu Hrisca. 

 

Am citi ca dai jos 10 kg in 10 zile.  :clapping:  10 zile halesti grisca cat cuprinde si bei un litru de kefir pe zi.  In resti, nimic. Apa cat cuprinde. 

Am vreo 6-7 de dat, ca nici uscata uscata nu mai vreau sa fiu. Credeti ca se moare din dieta asta? :lol:

 

Nu am tinut niciodata o dieta, habar nu am daca pot tine. dar as vrea, iar asta ma tenteaza ca nu se intinde pe termen lung. Nu am rabdare si sunt pofticioasa. :D

Nu e chiar atât de eficientă, dar te ajută să slăbești undeva la 4-5 kg în 10 zile. Pentru rezultate mai bune poți combina dieta cu exerciții fizice sau suplimente dietetice

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×