Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Care este credinta voastra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Noroc cu femeia rozalie din cada, care mai indulceste viziunea unei spiritualitati adecvate nevoilor legitime ale omului. Dar e tot singura, unde e comuniunea, sharing-ul, umanitatea imbogatindu-se prin reciprocitate? Ar mai încăpea in cada...

 

Pai nu e.

 

Imediat ce se formeaza grupuri bazate pe o idee sau un set de idei, apare militantismul, radicalismul, impartirea lor in factiuni beligerante pe baza de orgolii.

Asta pt ca tribalismul pare sa fie mult mai important pentru majoritatea oamenilor decat cautarea unui adevar sau solidaritatea.

 

Iar unde au stabilit un consens - prin religie, ideologie politica etc - incep sa se manance intre ei pentru a determina care e mai autentic, mai vrednic etc.

 

Nu exista coeziunea pe care o viseaza multi. Dimpotriva, prin religie se ajunge la cele mai mari excese (vezi Orientul Mijlociu). Umanitatea se va imbogati cand oamenii vor se vor lasa unul pe altul in pace (dar si asta e o utopie) si nu vor mai incerca sa faca prozelitism, chiar cand considera ca scopul lor e unul benefic pentru cei din jur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stup, pana si tu te ai plictisi acolo pe pisc dupa milenii de panorama solitara.

Eu nu ma pot plictisi. Nu vezi cate mii de ganduri ma trec zi si noapte? Pentru mine e aproape imposibil sa ma plictisesc sau sa ma relaxez. Cu a doua inca se mai poate rezolva.

Nici nu stii ce ciuda imi e ca am atatea de facut si de experimentat in viata asta si timpul nu imi ajunge nici cat negru sub unghieee.

Pfffai, ti-ai gasit de cine sa te ingrijorezi ca s-ar plictisi.

Cine nu ma crede, se uita in ochii mei si pur si simplu vede infinitul. No limits there!

 

Besides, nu sta nimemi intr-un loc. De credinta ai timp in zori si noaptea. In rest , traiesti. Musti din marul lui Adam, ca esti om, nu inger! Iar munti sunt cacalau pe lume si ca sa treci de la unul la altul mai dai si pe la mare, ocean, lac, campie, podis, desert.

Dar muntele imi e casa si odihna.

Asa si cu credinta.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 ... Musti din marul lui Adam, ca esti om, nu inger! Iar munti sunt cacalau pe lume si ca sa treci de la unul la altul mai dai si pe la mare, ocean, lac, campie, podis, desert.

Dar muntele imi e casa si odihna.

 

Și mie îmi e Marea!

Probleme?... :biggrin:  :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum ar fi?... 


de ce crezi tu că noi n-am crede?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pararea mea difera putin, nu cred nici eu in doamni doamni, pentru mine astea-s lucruri de domeniul sf-ului si a prostiei :P :P.

 

Dar nu intru prea mult in subiect, eu sunt bufonul , eu sunt regele, eu sunt boss-ul meu nu 'domnezeu'.  :D :P

Editat de Jokerul_Intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti alfa si omega.

Tu si...

inca vreo doua miliarde de oameni.

pe putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dan Bilzerian insusi.

 

 

(Si cu asta va rog sa incheiati cu offtopicul, ca mintenas iau coada de maturoi la voi si redefinim definitia)

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×