Sari la conținut
Forum Roportal
tahionic

Motociclete in actiune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am gandit sa pun mai multe poze cu motociclete pentru a expune niste procedee si invata altele.

 

post-6-1146750309_thumb.jpg

Trebuia sa las mai mult loc in fata pentru a sugera impresia de viteza. Focusul a fost pe sofer, fundalul a iesit neclar (in viteza), noroiul de pe roata din spate e in aer :o: Canon PowertShot A70

 

post-6-1146750466_thumb.jpg

De data asta am lasat mai mult loc in fata, aceeasi tehnica: focusul pe sofer si urmaritul cu obiectivul. A70

 

post-6-1146750606_thumb.jpg

A70, pe vremea cand era 'bolnav'. Poza a fost facuta mai mult din greseala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-6-1146750712_thumb.jpg

Canon EOS 350D. Poze facute in modul burst pana am prins cateva cu flacarile. O flacara de genul asta dureaza mai putin de o zecime de secunda, uneori e invizibila cu ochiul liber.

 

post-6-1146750799_thumb.jpg

La motorul asta explozia dureaza chiar mai putin, am facut peste 200 de poze in modul burst pana sa prind una clara. Era cam o explozie de genul asta la fiecare 3-5 secunde, peste 100dB. 16 ore n-am mai auzit cu urechea dreapta...

 

post-6-1146751152_thumb.jpg

Un rateu in faza finala, dispersia gazelor.

 

Din nou EOS350D la bataie, sa vada cat fum poate scoate un cauciuc:

 

post-6-1146751390_thumb.jpg

post-6-1146751424_thumb.jpg

post-6-1146751473_thumb.jpg

 

 

Si motoarele mai batrane ('62) pot:

post-6-1146751512_thumb.jpg

 

Tu ai facut pozele?

 

Da, acum 3 zile, la deschiderea clubului Wild Riders

Aia cu ATV-ul e de aproape un an, de la intrunirea MC Trust.

 

Si din nou Powershot A70, inainte de reparatie, anul trecut:

 

 

post-6-1146752000_thumb.jpg

 

post-6-1146752051_thumb.jpg

In poza asta era interesant si amuzant totodata contrastul :o:

 

post-6-1146752110_thumb.jpg

 

post-6-1146752147_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prima poza cu motociclistul mi se pare mai bine incadrata decat a doua. poate prin simplul fapt ca motocicleta se vede in intregime. ai folosit burst-ul?

pozele cu flacarile pe tevile de esapament sunt super! :cowboy:

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L i g i u s, nu vreau sa fiu rau, dar spune-mi ca pozele cu 350d le-ai facut in mod `auto`...altfel....sunt...nasoale :| Cat despre prima si a doua poza din thread, imi place mai mult a doua...totusi, daca iesea panningul bine si nu taiai din motor era MULT mai reusita :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, din pacate n-a contat tipul de aparat folosit (vedeti ca pt o diferenta de 800 de euro pozele sunt cam la fel) pentru ca actiunea se petrece foarte rapid si nu ai pozitionare buna. Daca am timp sa bibilesc aleg setari manuale, in rest pun pe AUTO cu sau fara blitz, pentru a nu rata pozele.

Si eu eram de parere ca pozele trebuie sa incadreze in totalitate subiectul, dar am vazut la fotografii profesionisti ca nu se intampla de fiecare data asa. Uneori ei chiar mai aplica un crop pentru a face subiectul mai interesant si a 'corecta' poza. La poza a doua nu am stiut care e acela.

Oricum, sunt deschis la sugestii si apreciez parerile de pana acum.

(pozele au fost facute intre alte activitati organizatorice, timp in care alergam cu aparatul de gat, de asta l-am si lasat pe auto)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai timp sa setezi toate lucrurile setezi `precar` si tragi cu RAW ca sa poti modifica acasa tot ce tine de setari..white balance, pas de expunere, etc

Oricum, as tinde sa banuiesc ca nici la A70 nu-ti prea place sa tragi in manual :lol: caz in care nu vei aprecia niciodata un dslr la adevarata valoare. :yahoo:

De curiozitate, cu ce ai tras? 18-55? 50 1.8 II? sau ce obiectiv ai avut pe 350d?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
post-6-1146750309_thumb.jpg

Trebuia sa las mai mult loc in fata pentru a sugera impresia de viteza. Focusul a fost pe sofer, fundalul a iesit neclar (in viteza), noroiul de pe roata din spate e in aer 8) Canon PowertShot A70

Nu e buna poza, focusul poate sa iasa blurat din mai multe motive.

Impresia de viteza nu exista. Personal mi se pare ca motocicleta sta pe loc.

Trebuia sa incerci un "panning".

 

post-6-1146750466_thumb.jpg

De data asta am lasat mai mult loc in fata, aceeasi tehnica: focusul pe sofer si urmaritul cu obiectivul. A70

Asta e mai bunicica, dar nu ai reusit sa prinzi subiectul clar. Din acest punct de vedere e mai slaba decat prima.

 

post-6-1146750606_thumb.jpg

A70, pe vremea cand era 'bolnav'. Poza a fost facuta mai mult din greseala.

Asta-i proasta.. si incadrare si focalizare si idee si.. tot.

 

 

Cele facute cu 350-le nu le mai comentez pentru ca sunt slabe rau. Nu conteaza aparatul ci omul care il manuieste.. sau mai bine zis mintea lui. Pentru a face fotografie e nevoie de foarte multa imaginatie, creativitate.. o doza de nebunie.. :blink:

Aproape toate pozele le-ai tras din spate.. ai o placere aparte? :ok:

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, variabila care conteaza sta undeva in spatele viewfinderului, DAR ar trebui sa fiu ipocrit sa spun ca nu conteaza deloc aparatul :o:"

Eu sunt posesor de compacta, totusi, imi place fotografia si mai pun mana des pe dslr-uri. efectul e total altul. Cred ca si numai faptul ca simti in mana un aparat de fotografiat `adevarat` te ajuta sa faci o poza mai buna..Pe mine sigur da :ok:

La mine e `pe vine` un 20D :blink: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pozele de mai sus sunt facute cu un dslr. Ti se par ok? Sincer acum? Nu se pot numi fotografii.. sunt simple instantanee.

 

Un aparat bun te ajuta din punct de vedere tehnic.. dar de compozitie, de mesaj.. tu te ocupi. Nu aparatul.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×