Sari la conținut
Forum Roportal
bogdanbn

Are pe altul sau sunt eu paranoic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am fost la o persoana care a a fost psiholog in trecut,e vecin cu mine , imi stie situatia si a vrut sa ma ajute. am discutat cateva ore ieri, timp in care nu stiu mi-a deschis ochii, adica vad lumea din alta perspectiva... Pur si simplu nu mai simt ura fata de ea si nici dusmanie. Am zis sa fac un test, i-am raspuns la mesaje, a inceput iar sa imi explice aceleasi chestii, i-am spus ca nu mai are niciun efect asupra mea, am vorbit si la telefon, insa ce am sesizat  ca in vocea ei ii pare rau de ceva si de ce sa mint, acest lucru ma face sa ma simt si mai bine  :salut: , de ce nu stiu ... Pur si simplu cand am discutat cu ea nu am mai simtit acea durere in suflet si nici ura, parca vorbesc cu un strain.  Persoana aia m-a invatat ca sa nu port ''dusmanie'' pe fata si sa nu o mai evit, pentru ca de acolo pleaca tot, mereu ma vor rascoli gandurile, cel mai bine o confrunt, dar gandind altfel acele ganduri negre nu ma mai vor afecta... nu stiu sa ma exprim si nu stiu daca intelegeti! Practic on conversatie relativ simpla cu acest om m-a facut sa vad altfel lucrurile, nu inteleg si raman uimit !

Editat de bogdanbn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca in prima faza este bine sa o eviti pentru a-ti pune ordine in ginduri si pentru a ajunge la un echilibru interior. Altfel te poate manipula sa vezi realitatea pe care ti-o prezinta ea si te va face sa te simti vinovat. Stiu ca pe moment dispare ura si durerea din sufletul tau, insa acestea vor reveni mai ales daca o suni sau ii dai un mesaj si ea nu-ti raspunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vor reveni pentru ca nu mai simt nimic pentru ea, e ca si cand vorbesc cu un strain, i-am zis si ei ca degeaba incearca sa ma abureasca cu minciuni ca stiu ce am vazut si sa inceteze. A ales cu cine ramane in momentul cand a incercat sa ma minta ca e varul ei.Daca chiar tinea la mine recunostea, isi cerea iertare, isi asuma ce a facut, dar din moment ce a incercat sa ma minta pe fata si pe la spate timp 1an inseamna ca si-a ales calea si eu nu sunt acolo. Am discutat cu ea de 3 ori pana despre diverse, de relatie nu se mai pune problema evident si chiar daca nu a raspuns in unele momente a revenit ea cu telefon dupa cateva minute. pur si simplu nu ma mai simt afectat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu mai vrei nimic de la ea sau cu ea, bine ar fi sa tai orice legatura.

Nu te magi ca vorbesti amical si nu simti nimic. E femeia pe care ai iubit-o si te-a ranit. Macar furie si tot simti ceva. 

 

Ai avut o dragoste de care nu ai avut timp sa te ocupi, sa o cresti. Vinovati? Irelevant. Important este sa fi invatat ceva din asta

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca simt un pic de furie cand ma gandesc... dar de ce sa o las asa usor . Mie unu mi-a trecut, de ce sa nu o fac si pe ea sa sufere in aceeasi masura in care m-am chinuit si eu, cand asa zisul ei ''var '' o sa ii faca ceva probabil ca va realiza '' ma daca stateam langa ala imi era mai bine ca nu m-a inselat niciodata , nu  a dat niciodata in mine '' si cand o sa vrea sa revina la mine punem bariera si spunem : just friends ! Acest  moment va veni 100 % ! Nici furie nu ar trebui sa simt, pentru ce sa ma enervez, nu are rost, am alte lucruri mullt mai importante pe cap, cum sa imi ajut  familia etc .. ! Ce dragoste sa cresc Davi ca ea ma insela de pe timpul cand ma vedeam des cu ea nu de cand  nu am mai fost la ea !

Editat de bogdanbn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca simt un pic de furie cand ma gandesc... dar de ce sa o las asa usor . Mie unu mi-a trecut, de ce sa nu o fac si pe ea sa sufere in aceeasi masura in care m-am chinuit si eu, 

 

Pentru ce e pierdere de timp ,de energie, de sentimente, de viata...?

De ce sa iti pierzi timpul cu razbunari, cand ai putea sa ti-l petreci frumos, cu o alta iubire de ex? 

Stii ce e si mai naspa? E posibil sa nu o faci deloc sa sufete. Cel putin nu in felul in care ai suferit tu. Intelegi? Pe ea pare sa o doara la bascheti. Nu te-a iubit asa si cat ai fi vrut tu sa te iubeasca. Asta e realitatea, se mai intampla. 

Gata, treci mai departe. Daca nu inveti  sa treci peste dezamagiri, vei ajunge plin de frustrari. 

Ce dragoste sa cresc Davi ca ea ma insela de pe timpul cand ma vedeam des cu ea nu de cand  nu am mai fost la ea !

 

Eu sunt curioasa de cate ori pe saptamana te vedeai cu ea. 

Si mai am o curiozitate: cum naiba, timp de 5 luni nu ai timp 2-3 ore sa te vezi cu ea? O chemai pe ea aici... te duceai tu... gaseati o solutie. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca citeai primul post puteai vedeai ca i-am propus sa o iau la mine si nu a vrut , cat timp eu am avut 2 joburi, plecam la 6 dimineata si veneam la 12 noaptea ! Inainte ma vedeam cu ea de 3 ori pe saptamana, uneori mai o luam si pe la mine, statea 2 zile si voia sa se intoarca acasa, probabil ca avea  intalnire cu celalalt !

Editat de bogdanbn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 de ce sa nu o fac si pe ea sa sufere in aceeasi masura 

 

ca sa-ti dovedesti tie însuti ca esti un tip manierat, cerebral,

si care nu se lasa dus de valul urii,

val care -spune istoria- se sparge tot în capul initiatorului, cu daune pe termen lung si o gramada de gusturi amare,

ca o punga de puroi mestecata benevol de trei ori pe zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca citeai primul post puteai vedeai ca i-am propus sa o iau la mine si nu a vrut , cat timp eu am avut 2 joburi, plecam la 6 dimineata si veneam la 12 noaptea ! Inainte ma vedeam cu ea de 3 ori pe saptamana, uneori mai o luam si pe la mine, statea 2 zile si voia sa se intoarca acasa, probabil ca avea  intalnire cu celalalt !

 

I-ai zis ca vrei sa o iei la tine acasa, dupa ce ai simtit ca e posibil sa iti dea flit.

Stiu ca nu e placut sa ai vina, dar e bine totusi sa iti si asumi.

Am inteles ca lucrai, si ca lucrai mult. Dar chiar asa, in 5 luni nu ai gasit cateva ore? Eu cred ca nu te-ai straduit sa gasesti, pt ca erai prea sigur pe ea... pe tine. De aici si furia ta de acum. 

 

Si sa nu-mi spui ca nu ai avut nicio zi libera. Daca lucrai la programul asta zi de zi, in 3 luni erai mort. Nu in 5. 

 

In fine. Treci peste si cauta si tu una de aici. In caz ca iar nu ai timp, e mai aproape, vine ea. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×