Sari la conținut
Forum Roportal
bogdanbn

Are pe altul sau sunt eu paranoic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

  Sunt impreuna cu fata respectiva de 2 ani   si 2 luni. Eu sunt din Bucuresti,  ea dintr-o comuna apropiata cu Ploiesti.  Acum 5 luni, am avut o problema serioasa, tatal meu a avut un accident de unde a avut nevoie de bani si a trebuit sa imi iau 2 joburi pentru a face rost mai rapid de acestia . In acest interval de 5 luni nu am mai putut sa trec pe la ea absolut deloc, fata ma suna zi de zi, vorbeam, ii povesteam ce fac, era ca si cand ar fi ramas langa mine sa ma sustina si sa imi fie alaturi la greu deoarece eram trist mereu, ajungeam acasa si plangeam doar.  Dupa aceste 5 luni, problemele tatalui meu s-au mai ameliorat sa spun asa si acum ca mi s-a luat o piatra de pe inima am inceput sa sesizez mai multe lucruri in neregula cu prietena mea  care se intamplau chiar si pe parcursul cand ea a zis ca imi ramane alaturi.. :

1. In ultima perioada incearca sa scape de mine,ba ca are treaba cu ai ei, ba ca i se inchide telefonul mereu de la baterie .

2. I-am zis ca vreau sa o vad saptamana asta la care ea nu a parut deloc incantata, am intrebat-o daca mai vrea ceva de viitor cu mine, i-am zis ca vreau sa o iau la mine acasa, asa putem sta mai mult timp impreuna la care ea :  '' da, da sigur, te-ai gandit prea tarziu'' , i-am repetat intrebarea daca mai vrea ceva de la mine, mai ma iubeste la care imi raspunde : ''Nu te mai iubesc ca nu te-am mai vazut, dar tin la tine si vreau sa te vad si dupa mai vedem''...Nu vrea sa o mai intreb aspecte din astea ca o plictisesc. Pai te poti plictisi pe o persoana la care tii ? Ori vrea sa ma vada ori o plictisesc. Eu nu cred.

3. Inainte tragea de mine sa vorbim mai mult, acum mereu ca se baga  la somn de la 9, ca e obosita si pe la 2-3 dimineata o vad online pe facebook si whatsup... Inainte pana sa fie cu mine, chiar daca fostul ei ii vorbea urat, vorbea cu mine pana la 8 dupa care mintea ca merge la somn si dupa statea cu ala ... pana cand s-a saturat ala de ea si nu a mai vrut sa auda de ea si eu ca fraierul am acceptat-o asa cum e .

4.  Cum am zis si la punctul 1, in fiecare duminica i se inchide telefonul miraculos  si se deschide abia luni dimineata.. planuisem sa ii fac o vizita intr-o duminica sa vad daca umbla cu altul, dar mi-am zis ca mai  astept sa vad si alte semne. 

5. M-a scos din relatie de pe facebook, apare doar ca e intr-o relatie cu o anumita data, dar diferita de data noastra.La un moment dat am fost si blocat pe facebook pana mi-am dat seama si i-am zis, m- a adaugat inapoi .

6. Ma acuza mereu ca sunt paranoic, dar cum se face ca in fiecare duminica nu e acasa si are telefonul inchis ... Imi putea dadea 1 mesaj, atat, ca e bine, dar nici macar atat.

    Nu inteleg de ce a ramas langa mine in aceasta perioada si se purta asa frumos si brusc cum s-au terminat problemele a inceput sa fie asa rece, cum i-am zis ca vreau sa ma duc sa o vad, ma cauta tot mai rar, are telefonul inchis din ce in ce mai des.... Pentru mine acel nu te iubesc , dar tin la tine inseamna am pe altul , dar nu-s sigura care-i mai bun.. Voi ce parere aveti? Am incercat sa ii explic ca tin la ea si o iubesc si nu vreau sa o pierd la care de fiecare data imi raspunde pe un ton cu nepasare '' da , da , sigur '  Am uitat sa mentionez ca inainte de incidentul tatalui meu ne vedeam de 2-3 ori pe saptamana, eu avand drum tot mai des prin zona unde locuieste.  Voi ce parere aveti se merita sa ma duc sa confrunt adevarul, sincer sa va spun de asta imi e cel mai frica, imi e ca daca o vad cu altul fac vreo prostie si nu vreau. Stiu in acest timp cat am fost foarte ocupat cu munca si nu am vizitat-o am fost vinovat, dar imi putea spune pe fata cand i-am zis ce se va intampla, practic nu imi puteam lasa unul din parinti sa moara. Ce ma sfatuiti sa fac ? Are oare pe altul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca da. Cred ca ai intuit  bine.  Nu te invinovati si nu ii gasi justificari, ai facut ce a trebuit sa faci, iar asta a fost proba iubirii din partea ei si a picat-o. Sorry.

Dar sa te duci fara ca ea sa stie, ca sa o prinzi in flagrant si sa  faci scandal, e de rahat.

Eu nu as ramane cu cineva care mi-a recunoscut ca nu ma (mai) iubeste. Pe de alta parte e posibil sa nu stie nici ea ce simte. Incearca sa te vezi cu ea si vezi in ce ape se scalda, dar fara sa faci drame prea mari. Asta-i viata, shit happens.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil o sa renunt la ea, chiar daca imi e super greu, numai cand ma gandesc la ea imi vin in minte clipele frumoase dinre noi 2, nici nu stiu cum o sa fac, dar nici sa fiu o roata de rezerva nu pot .sa raman..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aminteste-ti momentele urite si-ti va fi mai usor ;)


Cel mai bine este sa nu o mai contactezi deloc nici telefonic, nici mesaje sau e-mailuri, nu o suni de Craciun, de Paste sau de ziua ei. Pur si simplu ea trebuie sa fie moarta pentru tine, iar daca te cauta ea ar fi bine sa o ignori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil o sa renunt la ea, chiar daca imi e super greu, numai cand ma gandesc la ea imi vin in minte clipele frumoase dinre noi 2, nici nu stiu cum o sa fac, dar nici sa fiu o roata de rezerva nu pot .sa raman..

Tu te manifesti acum ca unul care a mancat candva o mancare gustoasa, iar acum nu mai are ce manca, insa nu e sigur daca mai trebuie sa caute alta mancare, pentru ca aia dinainte a fost asa gustoasa...

Si ce daca au fost momente frumoase? Asta si este ideea, sa fi existat asa momente, pentru ca daca nici atat nu ar fi fost, chiar era problema.

Acum nu mai sunt, si dupa cum se manifesta, este clar ca are alta relatie, sau cel putin intentioneaza sa stabileasca alta, insa nu cu tine.

Mergi mai departe, ca nu s-a terminat lumea la ea, la varsta asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult ca sigur ma va cauta ea daca  nu o caut, s-a intamplat  de 2 ori asa ... face pe mielusica la telefon apoi daca vede ca mi-am revenit incepe sa isi ia comportamentul ala scarbos , orice ii spui, auzi in schimb'' nu-mi pasa '' . Tot pe mine ma va scoate vinovat, ca de asta se poarta asa ca nu m-a mai vazut, ca eu sunt vinovat pentru tot... la ce naiba ma mai cauta daca nu ii pasa, ori nu stie sigur daca e cu ala .  Mai mult ca sigur o  sa incerc sa o ignor total... ma doare inima, dar nu am ce sa fac !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vina este cea mai puternica arma pe care o au femeile impotriva barbatilor. Intelege asta si incearca sa nu te mai simti vinovat pentru orice iti reproseaza ea, pentru ca acesta este un mod de a incearca sa te tina linga ea. Este o tehnica de manipulare extrem de eficienta.

 

De ce te cauta daca nu-i pasa? Probabil pentru ca nu vrea sa te piarda, dar nici nu vrea sa fie cu tine.

Detaliaza mai mult "comportamentul ala scarbos", te rog.

Editat de Gaslight

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre exemplu m-a sunat de dimineata cand evident s-a redeschis telefonul si vazand ca sunt suparat si vizibil dezamagit de ea a inceput sa explice ce a facut ieri, ca nu a avut curent deoarece a plouat foarte rau etc.Eu daca incep sa vorbesc acum normal cu ea, incepe sa imi gaseasca nod in papura la orice, indiferent de discutie eu sunt cel vinovat.Spre exemplu Incepe sa mi se adreseze cu "ba", iar daca ii spun sa vorbeasca frumos, ca la urma urmei eu nu ii zic si nu i-am zis ei niciodata "fa" ori se enerveaza si inchide apelul in nas si revine tot ea, ori ma scoate pe mine vinovat ca m-am purtat urat cu ea ceea ce nu am facut niciodata...ma acuza ca din cauza mea si-a schimbat comportamentul ca nu mai are incredere in mine ca i-am zis in acea perioada neagra pt mine ca ma duc la ea si nu o faceam, dar ea ma trateaza ca si cand eu as fi tradat-o. Nici macar cu gandul nu am facut-o, pai cum sa insel persoana iubita..ii explic asta dupa care la fel nu ma crede si o luam de la capat.

Daca incep sa ii spun in fata ce cred, ca are pe altul si se vede cu el neaga tot si imi spune sa inchei subiectul ca deja o enervez. Daca o intreb despre noi o plictisesc si la fel ca se enervează.

Editat de bogdanbn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca in trecut nu a mai avut un asemenea comportament cu tine (sau cu alti iubiti) inseamna ca este nehotarata sau ca are o perioada proasta, dar mai degraba cred ca a gasit pe altcineva mai aproape de casa. Daca chiar crezi ca merita, singurul mod in care o poti face sa se hotarasca este sa nu o mai cauti absolut deloc si eventual sa nu-i mai raspunzi la telefoane sau mesaje o perioada. Este inutil sa va certati pentru ca astfel veti pierde amindoi.

 

Daca si in trecut s-a comportat la fel inseamna ca asa este ea si e mai bine sa te retragi definitiv.

 

Ca fapt divers, atunci cind partenera te acuza ca ai inselat-o sint sanse mari ca ea sa o fi facut-o si proiecteza propriile ei fapte sau emotii asupra ta. Ceva de genul hotul care striga hotul.

 

Este clar ca nu te mai respecta si ca nu mai ai nici o putere in relatie, iar singurul mod de a o obtine este sa iei o pauza, dar nu-i spune asta, ci las-o sa creada ca relatia este terminata din punctul tau de vedere. Nu o poti face sa fie atrasa din nou de tine purtindu-te frumos si oferindu-i ce-si doreste, iar cel mai rapid mod de a-i cistiga atentia este sa nu-i mai acorzi atentie. In perioada asta te mai linistesti si vei incepe sa vezi lucrurile mai clar. Parerea mea este ca ai si tu o parte din vina deoarece ai devenit mai insistent cind ai simtit ca o pierzi. Lasa-i spatiul si timpul sa-i fie dor de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×