Sari la conținut
Forum Roportal
equillibrium

Biblia - adevar sau fictiune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de cate ori ai citit biblia ca sa spui ca nu e consecutivitate?

de destule ori.

 

ok...ti-ai spus parerea,si eu mi-am spus-o pe a mea

total de acord.

 

Sa ma repet??!!

cum vrei.

 

Ha,ha!Profetiile vechiului testament au avut loc inainte de implinirea lor.

da, tot asa cum Moise a scris primele carti ale VT, nu? chiar [MariaB] povestea la un moment dat despre asa-zisele profetii ale lui Daniel, facute evident post factum, dupa cum s-a descoperit din cercetarile istorice comparate cu relatarea cartii lui daniel.

 

Si de ce l-au omorat romanii?! :offtopic: Vezi ca ai incurcat borcanele.L-au omorat evreii,nu romanii.

si totusi romanii l-au omorat... evreii au fost cei care au cerut moartea, dar romanii au pus-o in aplicare.

 

Ce era de fapt izbavire in ochii evreilor(de sub mana romanilor,si celorlalti asupritori)nu era acelasi lucru cu adevarata izbavire :cea spirituala,facuta pentru intreaga lume.

Isus venise pentru oile ratacite ale lui Israel.

 

cine a inviat pe capete bre ?

apostolii, bre. i-au inviat cand pe unul, cand pe celalalt... pe unde se duceau, mai inviau cate un amarat.

 

nu ai inteles absolut nimic referitor la Dzeu si la acei zombies

toata treaba asta cu sculatul din morti imi aduce aminte de bancul ala cu itic, cand ii moare rashela...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[de cate ori ai citit biblia ca sa spui ca nu e consecutivitate?]

 

de destule ori.

Scuze.Nu se cunoaste ABSOLUT DELOC !!! :D

 

 

da, tot asa cum Moise a scris primele carti ale VT, nu? chiar [MariaB] povestea la un moment dat despre asa-zisele profetii ale lui Daniel, facute evident post factum, dupa cum s-a descoperit din cercetarile istorice comparate cu relatarea cartii lui daniel.

Citez...

"

Profetul Ezechiel atestă credincioşia şi

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze.Nu se cunoaste ABSOLUT DELOC !!!

daca zici tu... :o:

 

Scuze ca ti-am zis bre...nu a fost cu intentia de a jigni :offtopic:

Da-mi si mie totusi trimiterile alea unde apostolii au inviat cand pe unul,cand pe altul,poate nu am trecut eu pe acolo,sau Biblia mea e incompleta !!

acum cine n-a citit biblia? :o:

faptele apostolilor

36. Iar in Iope era o ucenita, cu numele Tavita, care, talcuindu-se, se zice Caprioara. Aceasta era plina de fapte bune si de milosteniile pe care le facea.

37. Si in zilele acelea ea s-a imbolnavit si a murit. Si, scaldand-o, au pus-o in camera de sus.

38. Si fiind aproape Lida de Iope, ucenicii, auzind ca Petru este in Lida, au trimis pe doi barbati la el, rugandu-l: Nu pregeta sa vii pana la noi.

39. Si Petru, sculandu-se, a venit cu ei. Cand a sosit, l-au dus in camera de sus si l-au inconjurat toate vaduvele, plangand si aratand camasile si hainele cate le facea Caprioara, pe cand era cu ele.

40. Si Petru, scotand afara pe toti, a ingenunchiat si s-a rugat si, intorcandu-se catre trup, a zis: Tavita scoala-te! Iar ea si-a deschis ochii si, vazand pe Petru, a sezut.

41. Si dandu-i mana, Petru a ridicat-o si, chemand pe sfinti si pe vaduve, le-a dat-o vie.

 

Desi ma indoiesc.Din cate stiu eu unul singur a avut putere asupra mortii : Isus Cristos !

acum te mai indoiesti? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca zici tu... :offtopic:

acum cine n-a citit biblia? :o:

faptele apostolilor

36. Iar in Iope era o ucenita, cu numele Tavita, care, talcuindu-se, se zice Caprioara. Aceasta era plina de fapte bune si de milosteniile pe care le facea.

37. Si in zilele acelea ea s-a imbolnavit si a murit. Si, scaldand-o, au pus-o in camera de sus.

38. Si fiind aproape Lida de Iope, ucenicii, auzind ca Petru este in Lida, au trimis pe doi barbati la el, rugandu-l: Nu pregeta sa vii pana la noi.

39. Si Petru, sculandu-se, a venit cu ei. Cand a sosit, l-au dus in camera de sus si l-au inconjurat toate vaduvele, plangand si aratand camasile si hainele cate le facea Caprioara, pe cand era cu ele.

40. Si Petru, scotand afara pe toti, a ingenunchiat si s-a rugat si, intorcandu-se catre trup, a zis: Tavita scoala-te! Iar ea si-a deschis ochii si, vazand pe Petru, a sezut.

41. Si dandu-i mana, Petru a ridicat-o si, chemand pe sfinti si pe vaduve, le-a dat-o vie.

acum te mai indoiesti? :o:

 

Fapte 9:36

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
recunosc ca Biblia este o carte spirituala in primul rind, si care are o inspiratie spirituala, si probabil cei care au scris-o L-au avut pe Dumnezeu in minte cind au facut-o. Insa aceasta este reprezentarea lor a lui Dumnezeu, si nu vad in ea ADEVARUL, ci doar una dintre multele cai de dezvoltare spirituala personala.

Si am vrut sa aud si parerea altora pe acest forum, pentru a vedea cum vad altii lucrurile.

eu vad lucrurile cam la fel (din perspectiva credintei mele catolice)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu vad lucrurile cam la fel (din perspectiva credintei mele catolice)

 

Eu vad altfel lucrurile.

Biblia este inspirata de Duhul Sfant si e plina de Adevar, cand deschizi biblia vorbesti cu Dumnezeu.

E cea mai minunata cartea, pana si in vesnicii se va invata din ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toata treaba asta cu sculatul din morti imi aduce aminte de bancul ala cu itic, cand ii moare rashela...

 

Dark_Light, chiar sunt curios: ai rude care au murit? Sunt ingropate crestineste?

 

La randul tau iti vei ingropa parintii crestineste, cu preot, mormant etc.?

 

Sunt destul de multe neconcordante in Biblie, asta e clar. Dar sa nu uitam ca intreaga istorie antica e plina de neconcordante, si ca foarte multe 'certitudini' stau suspendate de un fir de par. Daca am deveni paranoici si am lua la puricat intreaga istorie antica n-am mai ramane cu mare lucru.

 

Biblia are asemenea probleme, care sunt conforme cu timpul in care a fost alcatuita. Insa nu in asta consta forta ei, ci in incarcatura teologica. Aici putem vorbi de o carte inspirata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dark_Light, chiar sunt curios: ai rude care au murit? Sunt ingropate crestineste?

 

La randul tau iti vei ingropa parintii crestineste, cu preot, mormant etc.?

 

Sunt destul de multe neconcordante in Biblie, asta e clar. Dar sa nu uitam ca intreaga istorie antica e plina de neconcordante, si ca foarte multe 'certitudini' stau suspendate de un fir de par. Daca am deveni paranoici si am lua la puricat intreaga istorie antica n-am mai ramane cu mare lucru.

 

Biblia are asemenea probleme, care sunt conforme cu timpul in care a fost alcatuita. Insa nu in asta consta forta ei, ci in incarcatura teologica. Aici putem vorbi de o carte inspirata.

:stars:

Ii spui lui Dark light de incurcatura teologica si de o carte inspirata ?!? :D mai bine nu !! :o:

o sa zica ca ti-ai pierdut mintile :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×