Sari la conținut
Forum Roportal
equillibrium

Biblia - adevar sau fictiune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi este imposibil sa gasesc dovezi care sa ateste veridicitatea Bibliei. Incepind cu geneza, continuind cu potopul si cu Moise (si eliberarea evreilor) si terminind cu viata si moartea lui Isus, nimic poate fi probat de dovezi.

Cu totii stim importanta majora pe care o are Biblia in vietile crestinilor ca sursa de inspiratie personala, plina istorii despre cum ar trebui sa trebui sa ne traim vietile astazi, ghiduri morale din care avem de invatat. Insa a lua textul biblic literal drept exemplu, ca si cum continutul ar fi imuabil, mi se pare o exagerare mare. Pina la urma sa nu uitam ca Biblia a fost editata si scrisa de oameni, pentru oameni, influentata de tendintele religioase, sociale, morale, filozofice si politice ale vremii respective, si ar trebui luata si tratata ca atare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi este imposibil sa gasesc dovezi care sa ateste veridicitatea Bibliei. Incepind cu geneza, continuind cu potopul si cu Moise (si eliberarea evreilor) si terminind cu viata si moartea lui Isus, nimic poate fi probat de dovezi.

Cu totii stim importanta majora pe care o are Biblia in vietile crestinilor ca sursa de inspiratie personala, plina istorii despre cum ar trebui sa trebui sa ne traim vietile astazi, ghiduri morale din care avem de invatat. Insa a lua textul biblic literal drept exemplu, ca si cum continutul ar fi imuabil, mi se pare o exagerare mare. Pina la urma sa nu uitam ca Biblia a fost editata si scrisa de oameni, pentru oameni, influentata de tendintele religioase, sociale, morale, filozofice si politice ale vremii respective, si ar trebui luata si tratata ca atare.

Cea mai buna dovada, ca Biblia este de la Dumnezeu si nu de la oameni, este ca profetiile facute acolo cu mult timp inainte, s-au implinit intocmai. Vezi de exemplu profetiile lui Daniel.

Cine poate sti dinainte ce are sa se intample, inafara de Dumnezeu, si cei carora El le descopera lucrurile care se vor intampla in viitor?

Iar Istoria scrisa dovedeste ca evenimentele prevazute in Biblie cu mult timp inainte, au avut intr-adevar loc cu cea mai mare exctitate. Daca nici aceasta nu este o dovada suficienta, atunci ce dovada ar mai putea aduce Dumnezeu, ca sa faca credibil Cuvantul Sau?

 

"Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci." Amos 3,7

"Şi v-am spus aceste lucruri acum,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi este imposibil sa gasesc dovezi care sa ateste veridicitatea Bibliei...
sunt multe dovezi ca unele lucruri relatate de Biblie s-au intlamplat aievea

dar Biblia nu este tratat de istorie, ci carte de credinta

"veridicitatea" priveste adevarul spiritual

 

 

Cea mai buna dovada, ca Biblia este de la Dumnezeu si nu de la oameni, este ca profetiile facute acolo cu mult timp inainte, s-au implinit intocmai.
asta nu este deloc o dovada

multe "profetii" au fost scrise ulterior desfasurarii evenimentelor

multe "profetii" puteau fi usor prevazute

multe evenimente s-au "calchiat" pe textul biblic preexistent

 

 

Biblia este si adevar si fictiune, in functie de punctul de vedere ales

nicio ineexactitate istorica, geografica, culinara, sau de orice alt gen omenesc, nu poate influenta mesajul spiritual, decat pentru cei a caror credinta oricum s-ar fi zdruncinat, si fara "dovezi"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt multe dovezi ca unele lucruri relatate de Biblie s-au intlamplat aievea

dar Biblia nu este tratat de istorie, ci carte de credinta

"veridicitatea" priveste adevarul spiritual

asta nu este deloc o dovada

multe "profetii" au fost scrise ulterior desfasurarii evenimentelor

multe "profetii" puteau fi usor prevazute

multe evenimente s-au "calchiat" pe textul biblic preexistent

Biblia este si adevar si fictiune, in functie de punctul de vedere ales

nicio ineexactitate istorica, geografica, culinara, sau de orice alt gen omenesc, nu poate influenta mesajul spiritual, decat pentru cei a caror credinta oricum s-ar fi zdruncinat, si fara "dovezi"!

Adevaratii profeti ai lui Dumnezeu nu au facut profetii dupa "desfasurarea evenimentelor" si nici nu le-au prevazut sau fabricat ei insisi. Cei care au procedat asa sunt falsii profeti, de care Dumnezeu s-a dezis intotdeuna.

Dumnezeu nu isi poate permite sa se compromita folosind asemenea metode.

 

"Nu vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar Istoria scrisa dovedeste ca evenimentele prevazute in Biblie cu mult timp inainte, au avut intr-adevar loc cu cea mai mare exctitate. Daca nici aceasta nu este o dovada suficienta, atunci ce dovada ar mai putea aduce Dumnezeu, ca sa faca credibil Cuvantul Sau?
Adevaratii profeti ai lui Dumnezeu nu au facut profetii dupa "desfasurarea evenimentelor" si nici nu le-au prevazut sau fabricat ei insisi. Cei care au procedat asa sunt falsii profeti, de care Dumnezeu s-a dezis intotdeuna.

Dumnezeu nu isi poate permite sa se compromita folosind asemenea metode.

Problema este ca Biblia a fost scrisa dupa consumarea evenimentelor descrise in ea, si nu inainte (evident) asa ca aceasta nu este o dovada. Oricine poate sa spuna ca el a prevazut un eveniment dupa ce acesta a avut loc.

Pentru a fi o dovada pertinenta, alte surse istorice in afara textului biblic trebuie sa mentioneze profetiile atit in momentul vizionarii lor cit si in momentul indeplinirii lor. Altfel, nu este o dovada.

sunt multe dovezi ca unele lucruri relatate de Biblie s-au intlamplat aievea

dar Biblia nu este tratat de istorie, ci carte de credinta

"veridicitatea" priveste adevarul spiritual

asta nu este deloc o dovada

multe "profetii" au fost scrise ulterior desfasurarii evenimentelor

multe "profetii" puteau fi usor prevazute

multe evenimente s-au "calchiat" pe textul biblic preexistent

Biblia este si adevar si fictiune, in functie de punctul de vedere ales

nicio ineexactitate istorica, geografica, culinara, sau de orice alt gen omenesc, nu poate influenta mesajul spiritual, decat pentru cei a caror credinta oricum s-ar fi zdruncinat, si fara "dovezi"!

Cuvintul mai potrivit cred ca ar fi ca Biblia este inspirata din realitatea acelor vremuri.

Insa ai dreptate, mesajul Bibliei este evident spiritual, si nu istoric, si deci nu poate fi interpretat literal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa presupunem ca am o un inel pe mana, nimeni din voi nu l-a vazut...ma credeti? Nu cred. Ne intalnim odata si vi-l araat, ma veti crede? Nu !!! Atunci veti sti, nu veti crede, aia va fi stiinta, nu credinta....

Si eu am multe nelamuriri, dar undeva adanc in sufletul meu infect, prefer sa cred....

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa presupunem ca am o un inel pe mana, nimeni din voi nu l-a vazut...ma credeti? Nu cred. Ne intalnim odata si vi-l araat, ma veti crede? Nu !!! Atunci veti sti, nu veti crede, aia va fi stiinta, nu credinta....

Si eu am multe nelamuriri, dar undeva adanc in sufletul meu infect, prefer sa cred....

:spiteful:

Asta am spus si eu, ca nu sunt dovezi. La credinta...e liber.

Insa eu nu pot sa nu ma intreb de ce sa cred un text doar fiindca este vechi de mii de ani. Prefer sa caut si sa descopar o credinta interioara, personala, care nu imi este dictata, ci este invatata din experientele mele spirituale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi este imposibil sa gasesc dovezi care sa ateste veridicitatea Bibliei. Incepind cu geneza, continuind cu potopul si cu Moise (si eliberarea evreilor) si terminind cu viata si moartea lui Isus, nimic poate fi probat de dovezi.

Cu totii stim importanta majora pe care o are Biblia in vietile crestinilor ca sursa de inspiratie personala, plina istorii despre cum ar trebui sa trebui sa ne traim vietile astazi, ghiduri morale din care avem de invatat. Insa a lua textul biblic literal drept exemplu, ca si cum continutul ar fi imuabil, mi se pare o exagerare mare. Pina la urma sa nu uitam ca Biblia a fost editata si scrisa de oameni, pentru oameni, influentata de tendintele religioase, sociale, morale, filozofice si politice ale vremii respective, si ar trebui luata si tratata ca atare.

tendintele alea de care vb tu,religioase,sociale si morale... au aparut dupa scrierea bibliei.

sunt dovezi care atesta veridicitatea bibliei,atat istorice,cat si "religioase",dar nu uita ca sunt multi care iau litera bibliei ca litera in orice fac...ceva exagerat adevarat.si sunt unii care se folosesc de ea in razboaiele sfinte,si in motivari egoiste.

Biblia trebuie citita si inteleasa cu intelepciune,iar veridicitatea...mhm,poate nu vrei sa o vezi,nu ca nu ar exista!! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este ca Biblia a fost scrisa dupa consumarea evenimentelor descrise in ea, si nu inainte (evident) asa ca aceasta nu este o dovada. Oricine poate sa spuna ca el a prevazut un eveniment dupa ce acesta a avut loc.

Succesiunea marilor Puteri ale acestei lumi descoperita in cartea lui Daniel, este o profetie facuta inainte de aparitia acestor Puteri pe scena lumii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tendintele alea de care vb tu,religioase,sociale si morale... au aparut dupa scrierea bibliei.

Cum asa?

Mai intii a fost omul, si dupa aceea biblia. Si din intreaga scriere a bibliei razbate aces lucru.

Biblia trebuie citita si inteleasa cu intelepciune,iar veridicitatea...mhm,poate nu vrei sa o vezi,nu ca nu ar exista!! :spiteful:

Eu vreau sa o vad. Tot ce am spus este ca nu sunt dovezi. Si cind nu sunt dovezi este o problema de credinta, nu de adevar. Adica este adevarata pentru cine crede, insa acest lucru nu poate fi demonstrat si pentru ceilalti.

Succesiunea marilor Puteri ale acestei lumi descoperita in cartea lui Daniel, este o profetie facuta inainte de aparitia acestor Puteri pe scena lumii.

Adica? Explica-mi. Arata-mi pasajul si exemplifica cu ce s-a intimplat de fapt. Insa imi este greu sa cred ca Daniel avea profetii despre SUA sau Germania sau Rusia, puteri care nu existau pe vremea aceea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×