Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu au fost la dezalcoolizare. Au renunțat singuri. 

Îmi amintesc totuși ca unul dintre ei a fost rugat de soție sa nu mai vina acasă beat. Mi-a mărturisit ca i-a fost frica sa nu rămână singur. Poate și asta a contribuit. 

Bețivi de cursa lunga la viata lor, de dimineață până seara, zeci de ani. Ajunși acum la 60 de ani, plus minus. Și nu beau de 10 ani unul, celalalt poate doar de 5.

Legat de faptul ca cineva contează sau nu pentru cineva... Fiecare avem nevoile noastre. Ceea ce pentru unul e destul, pentru altul nici vorba. 

Complicat. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tentative sa se lase a mai avut, dar nu a reusit singur. El zice în continuare ca poate si singur sa se lase.

Povestea sotia ca o cunostinta de-a lor s-a lasat (nu mi-a zis daca singur sau cu ajutor specializat) dupa ce s-a facut de ras in public. Noi nu l-am vazut niciodata sa cada mort de beat pe jos, li s-a intamplat doar in familie.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca inca de la primele lui tentative de a se lasa, am cautat pe net si e plin de sfaturi, pasi, asumari, rezolutii, o multime de rahaturi, dar nu scrie nicaieri cum il determini pe om sa faca aceasta alegere, sa faca primul pas. De aceea va intreb de povesti de succes.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Enki a spus:

Cazul aici este ca omul este perfect functional. Bea doar de dupa amiaza pana seara. Dimineata merge fresh frumos la servici si nu are absolut nicio problema de comportament care sa ii afecteze munca, relatiile cu prietenii.

Toti au fost pe vremea lor functionali, dar apare nervozitatea si agresivitatea la un moment dat.   Vecina mea merge la o scoala generala sa predea la copiii de la 1-4 clase, iar abia ajunge acasa deja e deformata face spume la gura daca nu bea imediat ceva.   Cand se va manifesta ca urla pe vre-un copil sau va face altceva, va fi sfarsitul ei profesional dar si libertatea, ca altfel n-are nici o viata, se inchide in casa si bea din sticla.  Daca sotul ii zice ceva sparge lucruri ca arunca dupa el, dar fiind inalt, rezista.   

NU exista revenire din asta din cate am cunoscut eu in Maramures oamenii, PATRIA Horincii si al Fratilor Petreus care tot de la alcool au murit.  Fiecare al 2-lea om era alcoolic, copiii inclusi in socoteala ca se incepe devreme cu bautura.  Tineretul moare pe capete de la ficat prea alcoolizat sau alte complicatii.  Se bea de necaz in majoritatea cazurilor.                                           

In Sighet este si a fost un Spital de Psychiatrie renumit, era si sectia de dezalcoolizare dar si prima sotie a lui Ceausescu acolo era inchisa de Marea doamna Elena, ca sa aibe ea loc liber sa domneasca!!!   A fost tratata cu respect separat de publicul general pana a murit.  Multe din vecini lucrau in spital, dar era una, asistenta sefa al directorului care mereu era la noi in casa, dar si ea era alcoolica.   Avea motive acceptate de societate ca lucreaza intre nebuni si doar alcoolul descreteste fruntea!!! 

Era divortata, intr-o zi a trimis vorba sa merg pan-acolo, a 4-a casa, ca eram in clasa cu fii-sa si avea un iepure legat de picioare cu matzele scoase si ea manca ficatul abia prajit deja pana animalul mai traia!!!   Era sa mor de scena de groaza, urland am fugit acasa si am trimis pe tata sa rezolve treaba ca ea nu statea nici pe picioare cu un cutit mare in mana, aproape goala,  plina de sange ... dar a murit de Cancer de Piele.   

Cand mergea la munca era "o doamna" respectata, stirga lozinci de 1 Mai si 23 August la defilare, mergea si la biserica beata choara sa dorma, odata la mijlocul slujbei Duminica a urlat  preotului sa mai taca din gura ca ea vrea sa doarma ...  Aceste persoane NU sint interesate de absolut NIMIC, e bine de observat din timp.   De stat acasa devine o necesitate pentru restul familiei si o porunca, ceva fortat ca vrea "taticu".   Eu n-am auzit de nimeni ca au revenit decat in sicriu din pacate, asta este in Maramures ca in Secuime nu era la moda acest sport, acolo era de lucru greu fizic de facut ca sa supravietuiesti iernile grele.  Nu zic ca nu erau mai betivi ca in medie, dar nu de dormit in santz ca era mortal actiunea.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Enki a spus:

 Vine acasa se duce sa stea singur pe balcon,  si bea pana i se face somn si se culca.

Izolarea de societate si dezinteresat de restul lumii dovedeste ca mintea este doar pe o treaba orientata, alcool.  Doar de ajuns acasa este extrem de important pentru un alcoolic.   Procedura nu este una rapida la toata lumea dar daca nu mananca destul de grasimi, si a doua zi intra in ceva cu masina cum se intampla de multe ori, suferinta se termina repede.    

Mi-am adus aminte ca in Cimitirul Vesel din Sapanta, Maramures, renumitul loc de odihna vesnica documenteaza din ce cauza au murit locatarii, dintre care un mare numar din cauza alcoolului.   Cand comunistii avansau prin anii '66, a bea era un act de a fi "domn bine" cine nu bea alcool avea o "problema grava"!!!  Pe urma au aparut inmormantarile tinerilor la 17 ani si tot mai tineri dar daca a ajuns la 34 de ani si a murit, parca era o raritate ca a ajuns pana-acolo.  Nu exista limite de varste de a consuma alcool, in localuri dar si in cofetarii de oferea alcool, coniac langa cafea.   

Era o normalitate acceptat ca cineva sa fie beat cand eu cresteam, nu era ala barbat care nu bea!!!  Dar cand am vazut pe o vecina tanara ca a fost batura de barbatul beat mort si efectiv i-a mutat falcile, tribunalul a fortat-o sa divorteze desi ea juca pe catolica devotata ca primul lucru in viata este inelul de casatorie, familia unita cu copil, dar desi au divortat ea l-a primit inapoi omul desfigurat de alcool fiind gelos ca ea e din ce in ce mai frumoasa!!!     L-au linistit cu ceva doctorii ca sa nu mai fie agresiv ... am auzit.  Am evitat mereu omul alcoolizat ca-i femeie sau barbat ca vedeam destule in comunitatea maghiara de aici ca la 75 de ani se clatinau si altele.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 16 ore, Enki a spus:

Chestia e ca inca de la primele lui tentative de a se lasa, am cautat pe net si e plin de sfaturi, pasi, asumari, rezolutii, o multime de rahaturi, dar nu scrie nicaieri cum il determini pe om sa faca aceasta alegere, sa faca primul pas. De aceea va intreb de povesti de succes.

Greu. Omul poate să muncească, se simte bine, iar când ajunge acasă intră direct în lumea propriilor fantezii, cu ajutorul drogului său preferat și legal - alcoolul. 

Cum să bați așa ceva, mai ales când el este convins că are lucrurile sub control?!

Dacă l-ai vedea plângând, cerând ajutor, disprețuindu-se pe sine, ar fi un semn foarte bun și o șansă, dar așa... 

Eu cred că omul și-a asumat această stare de fapt. Nici o poveste de succes nu funcționează pentru un om care e convins că deja trăiește o poveste de succes.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, gargbird a spus:

Greu. Omul poate să muncească, se simte bine, iar când ajunge acasă intră direct în lumea propriilor fantezii, cu ajutorul drogului său preferat și legal - alcoolul. 

Cum să bați așa ceva, mai ales când el este convins că are lucrurile sub control?!

Dacă l-ai vedea plângând, cerând ajutor, disprețuindu-se pe sine, ar fi un semn foarte bun și o șansă, dar așa... 

Eu cred că omul și-a asumat această stare de fapt. Nici o poveste de succes nu funcționează pentru un om care e convins că deja trăiește o poveste de succes.

Despre regrete si dispret de sine, nu stiu decat de o singura faza, cand a regretat ceva ce i-a spus copilului cand era baut, i-a povestit sotia ce spusese si a raspuns ceva de genul cum am putut sa spun asa ceva, sunt un idiot... 

or mai fi fost si altele, nu stiu, dar am sa o intreb.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Enki a spus:

Despre regrete si dispret de sine, nu stiu decat de o singura faza, cand a regretat ceva ce i-a spus copilului cand era baut, i-a povestit sotia ce spusese si a raspuns ceva de genul cum am putut sa spun asa ceva, sunt un idiot... 

or mai fi fost si altele, nu stiu, dar am sa o intreb.

Ok,, mai zic o chestie, deși pot părea penibil, pentru că vorbesc numai vorbe, n-am văzut să se întâmple.

Soția și prietenii apropiați ar putea să-i facă un fel de farsă. O ieșire la o cabană izolată sau ceva, în care pretextul să fie o petrecere prelungită, dar în loc de alcool, în sticle să fie apă sau ceai. Sunt sigur că a doua zi dimineață omul va fi în sevraj. Ăla e momentul în care trebuie pus în fața oglinzii.

Cum nu e un badea Gheorghe, își va da seama instant că treaba e nasoală, din moment ce îi tremură mâinile că nu poate duce lingura la gură.

Omul nu are cum să știe ce e ăla sevraj, din moment ce are alcool din abundență, oricând. Chiar cred că ar fi un declic

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand iesim undeva, el este cel care vine cu sticlele, nu ar merge decat daca i le-ar schimba de acasa.

De tremurat ii tremura mainile, nu il impresioneaza, rezolva cu un paharel. Eu nu l-am vazut, mi-a povestit prietena mea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

De tremurat ii tremura mainile, nu il impresioneaza, rezolva cu un paharel. Eu nu l-am vazut, mi-a povestit prietena mea.

Asta deja este un semn rau ca se va agrava cum trece timpul.   Eu n-am stiut de asemenea situatii la alcoolici si m-a chemat sotia verisorului odata la ei ca nu stateau departe si atunci am vazut in ce stare este ca fiica astepta invitati la masa si i-a interzis sa bea.   Ea deja era ca o fiara ranita statea in bucatarie, voia sa bata niste oua sa faca galuste in supa dar nu nimerea furculita in farfurie, ajungea peste umar, parca era impinsa mana acolo, ea voia sa ridice farfuria cu oua dupa mana ei ... era asa de trist peisajul ce n-am imaginat. 

Ea injura in maghiara ca deja veneau fetele pentru un Party de Craciun, nu m-a lasat sa fac galustele ca doar ea le stia cum se procedeaza.   

A avut si Varza à la Cluj in cuptor de cu o seara inainte ... credea ca a dat drumul la cuptor dar a uitat si s-a stricat meniul festiv.   A facut o scena de circ ca lumea o deranjeaza, tinerii au mers afara sa manance, nici azi nu stiu de ce m-a chemat, a baut dupa ce au iesit fetele si s-a calmat din tremurat mainile dar bine n-a fost desi spunea ca este stresata din motive personale.   Nu se mai spala la corp si pe cap, facea matreata mare  care se ridica de par si parea ca e plina de paduchi.   

Vorbea foarte multe prostii care nu aveau sens si loc in discutia in curs si spunea ca noi avem probleme ca sintem neintoarse ca ea le stia pe toate.   

L-am dus cu mine la o cina in biserica sa nu conduca masina ca vrea sa bea ceva.  Acolo la masa urla cu voce tare ca ea a venit sa-si caute cativa barbati, 4-5 cel putin pentru ea.

Cand intra si dementa pe fir, e grea situatia.   Am observat ca femeile toate vor semana, devin identice in ultimele faze al vietii.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×