Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un mit spulberat. Alcoolul nu omoară celulele creierul – Evenimentul Zilei (evz.ro)

 "Alcoolul nu omoară celulele creierul!!!       Pot exista efecte pe termen scurt sau lung. La consumul unei băuturi alcoolice, creierul este într-adevăr afectat, însă celulele sale nu mor.  Alcoolicii pot suferi probleme mai dăunătoare și mai durabile asupra creierului lor. Potrivit Healthline, consumul excesiv de alcool poate duce la scăderea capacității creierului, cunoscută și sub numele de atrofie cerebrală."

*Unde-i acel mit spulberat atunci???   Eu pe cati bautori inraiti am cunoscut, toti aveau probleme mentale, pe dosarul la internare in spital primul diagnostic era DEMENTA urmat de Ciroza Alcoolica, de obicei netratabila ca foarte tarziu s-a ajuns la doctor.   Politaiul daca te prinde cu miros de bere, faci parnaie,  la munca nu te mai angajeaza intr-un loc important, familia te paraseste, si ajungi pe strada, homeless.   Poate creierul n-a fost afectat, doar restul corpului va suferi si pe aici nici Permis de Condus masina nu mai ai, doar GPS pe picioare in caz ca ai copiii si trebuie sa mergi sa le vizitezi, sint si exceptii din astea, dar dub control.  La ce-i bun asa un articol de promovat???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Descoperirea momentului. Cercetătorii români au identificat care zone ale creierului au legătură cu dependența de alcool

https://evz.ro/descoperirea-momentului-cercetatorii-romani-au-identificat-care-zone-ale-creierului-au-legatura-cu-dependenta-de-alcool.html

 

"În timpul comportamentului de căutare de alcool, zonele cele mai implicate sunt cortexul insular şi amigdala"

"Cercetările au folosit 28 de şoboloani, antrenați să-şi administreze singuri zaharină sau alcool"  :eek: ...

Doar  şoboloanii mai sint alcoolici in Romania???

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.antidotul.ro/2021/11/marea-mahmureala-varianta-locala-un-galatean-a-batut-recordul-de-consum-de-alcool-la-volan/

 "La prima testare a avut 1,39 mg/l alcool pur în aerul expirat. La sânge, omul a dovedit că nu glumește și că este un profesionist. „În urma analizelor de laborator, a rezultat o alcoolemie de 3,22 g/l alcool pur în sânge”, au stabilit polițiștii."   :drunk:

*O sa mai aibe DREPT de condus un automobil dupa legile din Romania? intreb ca sint curioasa, nu cunosc legile. In State va circula pe trotineta, cu tramvaiul, etc.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/trasaturile-fizice-care-arata-ca-o-persoana-consuma-alcool-constant.html

Îmbătrânirea prematură din cauza alcoolului 

Problemele dinților cauzate de alcool: -  Acidul din alcool distruge smalțul dinților, ceea ce permite apoi colorarea dinților.

Pe față poate provoca o afecțiune numită rozacee, care produce roșeață pe obraji. 

*Cel mai rau side efect este daca te prinde politia la volan ... :drunk:*

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de orice sfat si orice idee cu care puteti veni.

Am un prieten alcoolic, la modul o sticla de tarie pe zi, plus fumat peste 2 pachete pe zi. De curand a venit si diagnosticul - hepatita cronica etilica plus ciroza incipenta.

Nu vrea sa se interneze la dezalcoolizare, de renuntat la alcool nu poate singur, a mai incercat in cateva randuri (a redus sau a inlocuit cu alcool mai slab), nu l-a tinut mult.

Familia (sotia si copilul) au incercat tot ce se putea incerca, nu au reusit sa il convinga sa se lase, nici cu binisorul, nici cu lacrimi, nici cu santaj, cu nimic. Tipul este psiholog, deci recunoaste imediat orice tentativa de manipulare, dar are cunostinte medicale suficiente cat sa stie ce il asteapta daca nu se opreste. Si-a format o carapace in care nu-l mai atinge nimic din ce i se spune.

Ce as vrea sa aud, daca aveti, sunt intamplari de succes. Familii/prieteni care au reusit sa convinga persoana sa se interneze la dezalcoolizare, cum au procedat, ce au spus. Sau daca un alcoolic s-a hotarat singur si de buna voie sa faca asta, care a fost declicul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Procedura in State este, daca nu te duci cand iti spune firma, te-au si data afara imediat, iar din acel moment ai zile numarate.   Nimeni nu te mai angajeaza ... 

Ex-sotia verisorului meu prim a murit la 59 de ani cu ciroza dar DEMENTA a fost primul diagnoza scris pe dosar.   Nu se putea dezlipi de pahar, daca-si duce ala gura paharul cu ceva alcool, facea pe ea, ceva verde, lichid pierdea si pe unde trecea era carare.  Ma scuzati fiecare aparte dar vreau sa redau scena in care hal a ajuns de la un paharel dupa altu.  Am sunat pe nepoata, fiica acesteia s-o duca in spital dupa ce a iesit de la dezalcoolizare, care n-a dat nici un rezultat desi l-au legat goala de maini si de picioare de 4 colturi sa nu se sinucida, capul era fixat iar in gura i-au pus ceva la fel, o spalau cu furtunul cu apa calda.   Voia sa muste personalul si salbaticia nu se accepta, in spital a dat cu piciorul in doctor intre picioare pentru care l-au si trecut la TERMINAL status unde cu morfina l-au distrus in 5 zile.  Cei care ataca doctorul termina asa.  Mergeam cu schimbul sa stam langa ea macar, cunostintele din comunitatea maghiara ca lasa in situatii desperate din asta pe orice grup mare de oameni.   Doctorul Internist a spus ca se poate vindeca din conditia ei daca zilnic de 2 ori mananca cateva linguri de supa de pui si din carne macar cat un cub de zahar, ca mai avea un pic de ficat sanatos care se putea regenera.   Ne-a rugat sa-i ducem dupa de casa, ca a observat pe pacienti ca vizibil cu ochii se vindecau cand mancau supa de pui cu bucatele mici de carne.   Fiecare am dus o oala mare de supa, dar altii au fost norocosi si s-au vindecat, oameni batrani si singuri, s-au nascut parca inc'odata ne-au spus doctorul si asistentele.  Fiul meu avea din fostele colege de liceu printre asistente in practica in spital si stiau de puterea de vindecare al supelor de casa deja.   

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu exista intoarcere din aceasta conditie, va muri peste un timp.   Daca mai lucreaza e bine, dar si verisoara lucra Asistenta langa Cardiolog la operatii de transplant de inimi in Romania, iar aici era Laboranta si Flebotomista plus recunostea dupa miros pacientele cu SIDA!!!  Pe ea o trimiteau sa completeze formularul, sa ia sange pentru analize si altele la noii pacienti,  dar cand venea timpul de mers acasa deja tremura dupa bautura, nu putea bea mult, dar ceva trebuiasa duca la gura dupa care deja nu mai stia de ea.       

La foarte multi romani am tradus in spitale in multe zone al spitalelor si majoritatea din cauza alcoolului erau acolo dar tot pe moarte ca nu prea au iesit vindecati de acolo.   La multi si stomacul era cancerizat, problema mai era ca nu aveau nici Asigurare  Medicala si Spitalele nu-l mai acceptau odata plecat de acolo.   Unii s-au dus inapoi in Romania asa au spus acolo, dar n-am verificat ca nu aveam nici un drept mai departe.   Cand la munca te simte cu alcool, mai bine sa ai Diabet si ai mancat fructe uscate care provoca o fermentatie alcoolica, ca ai scuze, altfel esti pe drumuri fara casa, ca de obicei n-au nimic alcoolicii.  

Pe cate celebritati n-au internat in aceste institutii, dar n-a ajutat la nimic, ei chiar au venit de buna voie si degeaba, ca tot acolo au ajuns.   Se aude zilnic ca au fost gasit morti personalitati din filme si muzica, tineri drogati sau si medicamente cu alcool si adio celebritate.   Aceste fiinte deja nu reactioneaza nici la bomba nucleara, si 9 este numar par, doar un paharel are valoare.   Am vecina de peste drum alcoolica, ceva vreme in urma m-a luat la cearta nici ea nu stie ce l-a impins sa urle pe mine.   Au iesit si alti vecini la urletele ei si ea a fugit in casa.   Aia a fost ultima discutie cu mine in viata asta, chiar daca e cazuta nici nu scuip pe ea macar.  Pe urma mi-a spus sotul ei ca vine de la munca cu o sticla de vin, il bea si e dusa pe acea zi. 

El face totul in casa, dar ea inca lucreaza ca are un program de respectat care-i etalonul ca merge cu masina la munca, e aproape si pe strazi mici rezidentiale conduce cu viteza minima.    

Alcoolismul este o boala grea de autodistrugere!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg.

Cazul aici este ca omul este perfect functional. Bea doar de dupa amiaza pana seara. Dimineata merge fresh frumos la servici si nu are absolut nicio problema de comportament care sa ii afecteze munca, relatiile cu prietenii. Cumva, dimineata nu simte nevoia sa bea, merge cu masina la serviciu, isi face treaba, si doar seara cand vine se instaleaza la baut. Nici cand bea nu face urat, cel mult se ingreuneaza vorbirea, sau se duce si se culca.

Astept in continuare cazuri de succes, cum au reusit sa ii convinga sa se interneze la dezalcoolizare, sau daca s-au hotarat singuri, care a fost intamplarea care i-a determinat sa faca asta.

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc doua cazuri mai îndeaproape. Ambii au rămas fumători înrăiți. Ambii simt acum ca contează cu adevărat pentru cineva. Unul se bucura de iubirea a doi nepoți, copilași pana în 6 ani, de care are grija în calitate de bunic și care îl iubesc mult. El în orice situație se mândrește cu relația speciala pe care o are cu copiii. Celalalt mai are scăpări în decor, o data la câteva luni, dispare și revine după 3-4 zile. Și acela se bucura de iubirea manifesta a celor doi copii, acum adulți, pentru care este confident, aliat în orice și ajutor necondiționat. Asta nu se întâmpla când copiii erau liceeni, de exemplu. Mi-ar fi plăcut sa am un tata ca el. 

În ambele cazuri copiii s-au apropiat de ei când au văzut ca beau mai puțin și, asta cred ca i-a încurajat sa scape. 

Cred ca și-au găsit un sens în viata și asta i-a ajutat. 

Știi ca iubirea schimba tooot.... E adevărat. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie motivul ca simte ca nu conteaza? Initial ne spunea ca abia așteaptă seara sa vina de la servici (unul stresant în care vedea cele mai dezumanizate parti ale unor fiinte la care singurul uman era aspectul - casa de nebuni), si sa se instaleze sa bea ca sa uite de ziua de acolo. Doar ca serviciul l-a schimbat de mai bine de 2 ani, tocmai din motiv de stres, dar obiceiul continua. 

Acasa singurele motive de discutii/ cicaleala sunt băutura si faptul ca nu petrece suficient timp cu copilul, acum adolescent,  tot din cauza primului motiv. Vine acasa se duce sa stea singur pe balcon,  si bea pana i se face somn si se culca.

In rest e tinut efectiv in puf de sotie.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 48 minute, Rodica` a spus:

Cunosc doua cazuri mai îndeaproape. Ambii au rămas fumători înrăiți. Ambii simt acum ca contează cu adevărat pentru cineva. Unul se bucura de iubirea a doi nepoți, copilași pana în 6 ani, de care are grija în calitate de bunic și care îl iubesc mult. El în orice situație se mândrește cu relația speciala pe care o are cu copiii. Celalalt mai are scăpări în decor, o data la câteva luni, dispare și revine după 3-4 zile. Și acela se bucura de iubirea manifesta a celor doi copii, acum adulți, pentru care este confident, aliat în orice și ajutor necondiționat. Asta nu se întâmpla când copiii erau liceeni, de exemplu. Mi-ar fi plăcut sa am un tata ca el. 

În ambele cazuri copiii s-au apropiat de ei când au văzut ca beau mai puțin și, asta cred ca i-a încurajat sa scape. 

Cred ca și-au găsit un sens în viata și asta i-a ajutat. 

Știi ca iubirea schimba tooot.... E adevărat. 

Cum au fost convinsi sa intre in program de dezalcoolizare?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×