Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Recunostinta- are limite?

Postări Recomandate

Pana unde merge recunostinta fata de un om? Ce inseamna recunostinta?

Cat din crearea sentimentului de recunostinta este manipulare? 

Exp : dai bonus la salariu de 100 lei, mai multe luni de zile, dupa care ceri omului sa stea si weekendurile, sub pretext ca tu ai fost om cu el... dar in acest mod practic nu i-ai dat de ales, poate omul nu vroia milioanele alea, si vroia weekendurile libere.

Cat din recunostinta este santaj sentimental? Gen : eu te-am ajutat cand am putut, acum de ce nu imi dai sufletul si primul tau nascut?

Cum se poate calcula recunostinta? Cand cineva iti salveaza viata, sa zicem, ii esti dator toata viata?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recunostinta nu tine de cel se asteapta sa o primeasca, ci de cel o resimte.

Prin urmare nu este nicidecum o obligatie - aceea se numeste datorie, pe cand recunostinta tine doar de liberul arbitru.

Editat de stupid_me
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce descrii tu hrithik este manipulare. E o tehnica binecunoscuta. Manipulatorul face un cadou, stiind bine ca peste o vreme va cere inapoi de 10 ori mai mult. E camatarie, escrocherie. In acest caz nu esti dator sa oferi recunostinta. Hai sa zicem ca dai inapoi tot putin cat ai primit. Sa fie echitabil. Am primit x, atunci dau inapoi ceva echivalent cu x, nu 10x.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A trebuit sa faci ceva pozitiv sa fii recunoscuta si recompensata pentru acel fapt si din punctul meu de vedere acolo s-a si incheiat acel capitol.

 

Restul este o negociere, nu recunostinta, si acolo trebuie sa fi tare, vertical si cu vocabular select sa nu pari plictisitor ci profesional.

 

Te vinzi diavolului, dar are un pret, si-i expui partea ta din ecuatie, dar ai grija sa nu-ti scape din gura ca fara tine firma nu functioneaza!!!       

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×