Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Cenzurarea muzicii hip-hop

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre faptul ca se cenzureaza unele versuri in hip-hop?sa-i luam ex pe cei de la Parazitii.vi se par vulgari,incat sa fie nevoie de cenzura?Daca da......ce intelegeti defapt prin cuv.vulgar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre faptul ca se cenzureaza unele versuri in hip-hop?sa-i luam ex pe cei de la Parazitii.vi se par vulgari,incat sa fie nevoie de cenzura?Daca da......ce intelegeti defapt prin cuv.vulgar?

 

E o idee bunicica atata timp cat nu se exagereaza cu ea . Daca e vorba de difuzarea la televizor poate e mai bine ca pustanii de clasa I sau gradinita sa nu auda enumerate organele sexuale sau cine stie ce injuraturi pe post (desi chiar si aici e cu doua taisuri pentru ca, veti spune, oricum copii aud limbajul asta pe strada). Cand insa se intrece limita cu cenzura atunci nu mai e deloc un lucru bun. Ma refer mai ales la videoclipul cu Parazitilor , cu "alcoolul este viata, si viata e alcoolul..." care a fost oprit pe nedrept (sa ne gandim la muzica populara unde avem o tona de cantece care contin versuri de genul "hai sa bem un paharel..." si care nu a mai fost cenzurate) . Iar pe albume nu cred ca e cenzurat ceva , asa ca pui CD-ul si asculti "la liber" toate piesele, fara sa le cenzureze cineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate draca! yo zic sa cenzureze cateva piese de pe Etno Tv! f***'em all!!! da' chiar...ce-ar fi sa auzim...dupa articolu' nu stiu care bla bla bla...cna-u' a interzis difuzarea piesei "La carciuma de la drum" a lu' Romica Puceanu!!!!! HAAAAAAAAA!!!! contine limbaj obscen!!

 

si ma e si piesa aia de la Unu...cu "mai avem nevoie si de iarba"...sa-a difuzat si sa-a rasdifuzat! n-a zis nimeni nica despre ea! this is bullsit!!! (sau sa-a zis si n-am fost yo atenta..desi nu cred)

 

a innebunit lumea!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, uite ca am si uitat de piesa cu "iarba" ... :?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

numai in romania se poate intampla asa ceva sa cenzurezi melodiile celor de la parazitii pentru ca invata copii prostii ..... cand sunt nenumarate emisiuni la tv si filme care afecteaza mult mai mult decat o melodie zic eu in loc sa interzica manelistii aia imputiti sa manance cacat in direct la teo si pe acasa cenzureaza un videoclip sau o melodie ..... CNA succa fucca ralu filip and this bulsit....... si inchiderea OTv la fel o decizie de discutat :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord cu tine.In ceea ce priveste ca ei ar invata copiii prostii chiar versurile lor transmit adevarul:"tu care spui ca-ti invatam de rau copilu,priveste!asta e mediul in care creste..."Exact apropo de manele cand canta aia "vai ce te-as...ce fund misto ai"asta nu e vulgar?nu..doar in hip-hop se folosesc cuvinte dure.Sa fim seriosi.Oricum Parazitii cand au ceva de spus transmit in mod direct prin intermediul versurilor.De ex multe cuv "frumoase"si de "lauda" are Ralu Filip alias Pilif :)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine stie cunoaste se vede ca esti in tema cu subiectul parazitii .. si daca nu ma insel si sigur nu ma insel tot ei au o melodie instigare la cultura .....

un exemplu ca baietii nu stiu doar sa-si bata joc de ce e rau in tara asta ci si sa dea de gandit multor copii ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te inseli deloc :))...chiar ei spun ca dau de gandit:Tu nu realizezi ca noi de fapt te impingem sa gandesti?Imi plac Parazitii f mult si modul lor de a spune lucrurilor pe nume fara ocolisuri si jumatati de masura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fucca* CNA !! daca o tine in ritmu asta o sa se aleaga prafu ! deocamdata suntem o tara in care totul e posibil, si cum zice larry flynt: "Romania e o tara care ar trebui sa invete din trecut ...", totul incepe de la lucruri marunte, sa luam un lucru banal: desenele animate care 2 ani (aprox) sunt in romana ... eu stiu multi care stiu engleza de la televizor ... copii din ziua de azi nu mai sunt interesati de invatarea unei limbi straine pentru ca nu le foloseste (zic ei) in loc sa auda o limba straina si sa incerce sa o inv. ei aud numai expresii dinalea obosite, traduse aiurea de niste (ma abtin) cum draq poti sa traduci Eustace in Eustache !! Damn !! macar lea mai ramas Hip-Hop-ul sa inv. ceva despre viata care ii asteapta, si daca sunt copii destepti inv. sa nu faca aceleasi greseli pe care le aud in unele melodii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oricum copii pot sa mai invete o limba straina au aparut calculatoarele acum si totul este in engleza .... pe timpul nostru cartoon networca ramanea singura cale de invata engleza acum sunt altele nu cred totusi ca ma incadrez in subiect deci ma retrag pana nu o comit :dee si inca ceva nu cred ca hip-hop-ul este calea de a te pregati pentru viata , copii care asculta acest gen de muzica nu stiu inca se distinga ce e rau si e bun in acele melodii vb de copii pana in 15 ani restu cred ca pot ...sau mai stii!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×