Sari la conținut
Forum Roportal
Răduku

Licee Bucureşti Admitere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu conteaza unde locuiesti???  Poti sa mergi unde doresti sau aceste scoli sint aproape de tine si ai transport sa nu intarzii de la ore.

 

Eu zic nu conteaza numele scolii ci interesul tau in a invata!!!  Ca unele denumiri sint poate in zone cu tineri ultra bogati, dar e pericoloasa gandirea asta ca nu tu esti in situatia lor si poate ei pleaca in State si asa pentru studii, deci trebuie sa-l alegi in functie de ce vrei sa devii in viitor si timpul zboara, la fel nu-i loc de eroare!!!   Succes ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza unde locuiesti??? Poti sa mergi unde doresti sau aceste scoli sint aproape de tine si ai transport sa nu intarzii de la ore.

 

Eu zic nu conteaza numele scolii ci interesul tau in a invata!!! Ca unele denumiri sint poate in zone cu tineri ultra bogati, dar e pericoloasa gandirea asta ca nu tu esti in situatia lor si poate ei pleaca in State si asa pentru studii, deci trebuie sa-l alegi in functie de ce vrei sa devii in viitor si timpul zboara, la fel nu-i loc de eroare!!! Succes ...

Multumesc pentru raspuns ! Eu sunt putin cam indecis in cea e priveste liceele . Mie nu prea imi plac fitele si chestiile de genul . Aş vrea să am colegi de treaba , d-aia tot intreb despre pareri si colegi..Multumesc inca o data

Editat de Răduku

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca toata lumea are acces sa mearga unde vrea pentru liceu, este foarte greu de gasit doar un tip de persoane serioase pentru invatatura, la facultate se schimba treaba in general.   Poate inca la liceele de specialitate unde e mai greu de intrat vei gasi atmosfera competitiva, ca asa era odata.   Pentru 98 de locuri ne-am inscris 54 si am intrat doar 21 ...  Pacat ca acum incep cu examinarile cand altii merg in vacanta de vara deja!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca toata lumea are acces sa mearga unde vrea pentru liceu, este foarte greu de gasit doar un tip de persoane serioase pentru invatatura, la facultate se schimba treaba in general.   Poate inca la liceele de specialitate unde e mai greu de intrat vei gasi atmosfera competitiva, ca asa era odata.   Pentru 98 de locuri ne-am inscris 54 si am intrat doar 21 ...  Pacat ca acum incep cu examinarile cand altii merg in vacanta de vara deja!!!

 

Sunteți din Bucuresti ? Poate mă ajutați cu păreri despre niste licee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca-ti voi raspunde Bucuresteni care sint in situatia ta sau nu demult au terminat liceul.   Cine stie cu ce sint ocupati ... odata intrati pe portile scolii ... 

Eu scriu din Phoenix,  Arizona dar am locuit si la Bucuresti cu ani in urma.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parere sa-ti alegi liceul sa fie aproape de casa. Nu are rost sa pierzi pe drum un timp pe care il poti castiga facand meditatii sau alte activitati utile mai tarziu. Alege un liceu cu o reputatie buna in sensul de calitate daca vrei si care te va ajuta in primul rand la cv pe viitor. Pentru domeniul ales vei avea oricum nevoie si de studiat in plus, deci gandeste-te sa nu pierzi degeaba timpul cu drumul lung pana la un anumit liceu. Legat de colegi, pana la urma poti avea 1-2 prieteni ok in orice colectiv. Persoane cu fite poti intalni oriunde, inclusiv in viitor la locul de munca... Prietenii nu e obligatoriu sa-i ai din clasa de la liceu, poti sa ii ai si cunoscuti in cadrul unor activitati la care participi in afara scolii, bazati pe interese comune.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×