Sari la conținut
Forum Roportal
I do

Sa-i spun sau nu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

          O  poveste poate reala sau poate nu ...

 

  Mai acum ceva timp eram in vizita la un amic (ION , prieteni din copilarie cu prietenea mea) cu prietena mea la un spritz. 

 

  Familie provinciala tanara cu copil, familie fericita .

 

  Ion ne-a invitat pana la ei dar in ziua respectiva a trebuit sa plece la munca , si ne-a rugat sa ramanem peste noapte la ei sa-l asteptam a doua zi.

 

  Sotia lui ION ( CICA ) fata tanara blonda , frumusica parea ca este fara prea multa minte din vorbele pe care le scotea din gura. La cum se purta cu Ion parea ca ceva nu este in regula , ii vorbea  si se comporta cu el urat , lucru observabil.

 

  Am facut un gratar , am mancat si Ion a trebuit sa plece la munca . 

 

  La ceva timp vine fratele ei ( Limba) si asejandu-se cu noi la vorba si la spritz ne-am  imprietenit . 

 

  Dupa ce ne-am mai incalzit cu niste pahare, din vorba in vorba fratele si sotia prietenului incep sa-l vorbeasca de rau pe ION, iar fratele ei suparat numai se oprea ,ca este asa , ca este asa ...etc
 
 Dupa terminarea bauturi ne-am culcat cum am putut , ei avand doar 2 camere. Eu cu prietena intr-o camera si atentie ...ea cu fratele si copilul mic in cealalta camera .
 
  Intre cele 2 camere exista o usa cu geamuri pe care au inchis-o. Peste noapte m-am trezit din cauza zgomotului produs de patul din cealalta camera.
 
  Impins de curiozitate ,m-am ridicat incet din pat si m-am uitat pe geam si ce am putut vedea ...Limba era pe soara lui si ii dadea de rupea patul  , separat copilul dormea linistit .
 
  Am ramas ...am mai privit ceva timp si m-am retras in pat. Un sentiment ciudat am simtit care ma pus pe ganduri.
 
  A doua zi fratele a plecat lasandu-si sora fericita. La vreo ora dupa plecarea lui Limba , Ion a sosit obosit de la munca si ne-a mai invitat inca odata la masa.
 
  In dimineata aia Cica nu ia mai zis nimic de rau lui Ion . Parea obosita dar avea un aer de liniste si radia a fericire.  
 
  Sincer in dimineata aia am vazut-o putin diferita si ma simtem ciudat . Intr-un tarziu  am plecat si ne-am luat la ramas bun . La plecare am privit-o pe Cica mai ciudat si cred ca observat .
 
  La 2 saptamani am avut drum prin zona care locuia Ion si i-am mai facut o vizita.
 
  Din vorba in vorba , la  cafea am deschis o discutie cu ION referitor la viata se*uala si a inceput sa se planga ca scartie tare rau . Obosit de la munca si cu o sotie cicalitoare numai avea chef de nimic , cica asa mai este viata ...
 
 Era foarte multumit de ajutorul cumnatului lui , care il ajuta in treburile gospodaresti , plus ca noptile in care lipsea de acasa , sotia nu ramanea singura ( putand sa intre cineva peste ea) .
 
  Din cele vorbite ION o reesea ca isi iubeste  nevasta dar asta este cam prosta de gura  , in rest este o gospodina buna  nu prea vorbeste cu nimeni si este o fata cuminte.
 
 Nu i-am zis nimic .
 
 La vreo 2 luni de zile aflu ca sotia lui ION este insarcinata si am mai facut o vizita pe la ei. 
 
 La ei scandal mare , el vrea sa tina copilu si ia nu. Ia saraca ii explica ca nu prea au conditii pentru un al doilea copil si nu are sens... si pana la urma ia a castigat . Au hotarat sa scape de sarcina nedorita.
 
  Am ramas la ei in seara respectiva . Asa la un pahar am aflat ca el folosete cu nevastasa prezervative in zilele fertile si 
ciudat ea ramanand gravida , ea zicandu-i ca sa intamplat in ziua in care am plecat noi de la ei , el dormea si era putin baut si asa sa intamplat .
 
 Dupa acesta discutie am incercat sa il influntez sa-si deschida ochii dar nu am avut cu cine sa vorbesc. Prietena mea a zis sa numai influentez pe nimeni si sa nu ma bag in viata lor .
 
  Dupa ce am vorbit cu ION si am vazut care este treaba , am intrat in dialog mai mai inchis cu CICA si iam explicat pe fuga ca nu am putut sa dorm in acea seara , am avut insomnie si am un somn agitat cand nu dorm acasa , mai ales din cauza unor sunete ciudate ..
 
 Ma strapuns cu privirea. Nu prea intelegeai nimic din privirea ei dar nu era deloc speriata sau asa ceva . Mi-a zambit dulce si a ramas sa mai vorbim , despre treaba asta  . 
 
  Am plecat a doua zi cu un gand ciudat . 
 
  Acum nu stiu ce sa fac cu ION  , sa-i spun sau nu ?
 
  Voi ce ma sfatuiti ?
 
 
 Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare , IOANE care te sti ...
 
 In functie de raspunsuri ... pot continua 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca eram in locul tau, mai intai ii filmam cu telefonul, sau macar le faceam cateva poze, ca sa am dovezi, apoi intram peste ei si le faceam un scandal monstru. Copilul ala chiar daca dormea langa ei, stie si simte ce se petrece. Si cand va fi mare, sunt sanse mari sa faca la fel. Poate de asta nici nu vrea femeia sa ii faca vreun frate. Si copilul nu se stie al cui e...

 

Eu zic sa ii spui. Ion e sanatos, muncitor, cu toate orataniile la locul lor, dupa cum zici, si isi mai doreste copii. Sa o lase pe asta lu fra-su si sa isi gaseasca pe una sanatoasa la cap.

Editat de Hrithik Roshan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i spune nimic, e treaba lor, viata lor, existenta lor, realitatea lor .. frumoasa/urata.

 

Vezi-ti de treburile tale chiar daca-ti este prieten, lasa-l sa dea singur cu capu de copac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum mi-am adus aminte de unde stiu povestea. Era ceva asemanator in Marchizul de Sade. Doar ca el scria mult mai stilat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×