Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, am o mare dilema!!! Sotul meu a facut un credit acum multi ani pt suma de 5000 euro, a platit un an de zile o rata de 150 euro, apoi timp de 3-4 ani nu a mai platit. Intre timp s-a angajat iar din iulie 2012 i s-a facut poprire pe cont, pana in prezent a platit 10000 euro, dar bej-ul spune ca mai are de platit inca 5000 euro. E posibil sa platim creditul acesta de 3 ori? Mentionez ca bejul ne opreste pe zi 2 euro. Ce putem face? Va multumesc anticipat

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la un avocat si altadata citesti conditiile de credit in care se acorda la fel si rambursarea.   Dobanzile cresc rapid si zilnic pentru sumele neplatite la timp. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulcico, unde ati facut voi creditul asta minunat?

stiati sa cititi cand l-ati contractat sau doar sa numarati banii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Olivia,nu cred ca ești în măsură să judeci. Dacă am pus o întrebare înseamnă că nu ma pricep și din acest considerent am dorit sa cer ajutorul. Chiar nu mi se pare normala reacția ta, dacă te-ai simțit lezata nici măcar nu trebuia sa te deranjezi sa răspunzi. Noi suntem singurii care știm de ce am făcut acest credit, de aceea o sa te rog ca data viitoare sa păstrezi răutățile pt tine. Le mulțumesc celor care mi-am răspuns. O seara frumoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am o mare dilema!!! Sotul meu a facut un credit acum multi ani pt suma de 5000 euro, a platit un an de zile o rata de 150 euro, apoi timp de 3-4 ani nu a mai platit. Intre timp s-a angajat iar din iulie 2012 i s-a facut poprire pe cont, pana in prezent a platit 10000 euro, dar bej-ul spune ca mai are de platit inca 5000 euro. E posibil sa platim creditul acesta de 3 ori? Mentionez ca bejul ne opreste pe zi 2 euro. Ce putem face? Va multumesc anticipat

 

Nu creditul il platit de 3 ori. Platiti creditul cu dobanda aferenta, + penalizari pt ca nu a fost platit la timp + taxele executorului.

Asta se intampla cand platesti fortat de lege. 

E normal ca banca sa isi recupereze creditul, cu tot cu cheltuielile aferente recuperarii. 

Dulcico, unde ati facut voi creditul asta minunat?

stiati sa cititi cand l-ati contractat sau doar sa numarati banii?

 

Nu are nicio legatura cu contractul, are legatura cu neplata. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a mers pe ideea că "n-are banca ce sa îmi facă, n-am nimic pe numele meu".

Nasol, ca se popresc conturile.

Este posibil și mai este și normal în condițiile în care nu respecți contractul si 4 ani de zile nu le dai banii înapoi.

Nu puteți face nimic, dacă nu sunt clauze abuzive, trebuie să plătiți.

Altfel penalizarile cresc, companiile la care s-ar angaja accepta poprirea, orice bun trecut pe numele lui este executat rapid și tot așa.

Banuiesc ca banca a refuzat orice fel de negociere sau nu ati discutat?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am o mare dilema!!! Sotul meu a facut un credit acum multi ani pt suma de 5000 euro, a platit un an de zile o rata de 150 euro, apoi timp de 3-4 ani nu a mai platit. Intre timp s-a angajat iar din iulie 2012 i s-a facut poprire pe cont, pana in prezent a platit 10000 euro, dar bej-ul spune ca mai are de platit inca 5000 euro. E posibil sa platim creditul acesta de 3 ori? Mentionez ca bejul ne opreste pe zi 2 euro. Ce putem face? Va multumesc anticipat

Bancă sau IFN? la un IFN DAE-ul poate fi si de 25000% (!). Atenție mare! În clauzele lor există una care cumulează dobândă la dobânda deja existentă. Clauza nu este legală, dar....asta dă posibilitatea unor creșteri aberante a creanței. Neplata atrage dobânzi, dobânzi penalizatoare și taxe de executare silită, iar dacă contractul e cesionat unei firme de recuperări toată suma datorată se înmulțește cu un coeficient (de la 0.5 la 50%) și de acolo penalitățile merg mai departe la suma respectivă. Înteresul lor este sa facă din tine un plătitor permanent. Asta e miza lor. Te fac sclavul lor. Datorie pe viață. Lor le convine. Daca ai bunuri le execută, apoi rămâi și cu datoria... Fa ceva și scapă de datorie. Sau du-te departe de raza lor de acțiune...Vezi și termene de prescripție și fă astfel încât sa intervină prescripția, dar asta nu depinde doar de tine...

Poți numi banca sau IFN-ul de la care ai luat banii?

Editat de Victor Apostu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori oamenii se imprumuta pentru nimicuri iar rambursarea banilor deja devine o imposibilitate nemaiauzita.

 

Cand omul ajunge la o problema se vorbeste cu banca imediat ca nu va putea plati ratele si exista si VACANTE pentru o vreme, cand primeste scutire de la plata, dar nu se intampla daca nu se ia legatura cu banca imediat, altfel se ajunge la delincventa care nu suna bine deloc.

 

Noi cand mergem in vacanta, nu platim nici o factura cat sintem plecati, doar la intoarcere, vorbim cu fiecare firma unde avem ceva de plata si este notat pe cont, insa banca si alte firme ne ofera vacanta de la plata la cerere si avem Credit Excelent. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×