Sari la conținut
Forum Roportal
thunami

Orgasmul masculin...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Consider ca este necesar sa punem in discutie si o astfel de problema pentru ca am constatat ca unii nu prea stiu ce reprezinta. Se stie ca barbatul, in erectie, in urma actului sexual atinge o stare de excitatie bio-psihica de necontrolat care duce la descarcarea prin ejaculare. De cele mai multe ori ejacularea se confunda cu orgasmul masculin. Insa sunt barbati care pot atinge placerea suprema fara sa permita descarcarea, folosind diverse metode de control. Acest procedeu este cofundat si cu continenta sexuala, care inseamna realizarea actului sexual fara ejaculare, ci nu amanarea ejacularii cu o ora, 2 sau chiar trei, perioada in care barbatul reuseste sa traiasca extazul similar orgasmuli feminin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consider ca este necesar sa punem in discutie si o astfel de problema pentru ca am constatat ca unii nu prea stiu ce reprezinta. Se stie ca barbatul, in erectie, in urma actului sexual atinge o stare de excitatie bio-psihica de necontrolat care duce la descarcarea prin ejaculare. De cele mai multe ori ejacularea se confunda cu orgasmul masculin. Insa sunt barbati care pot atinge placerea suprema fara sa permita descarcarea, folosind diverse metode de control. Acest procedeu este cofundat si cu continenta sexuala, care inseamna realizarea actului sexual fara ejaculare, ci nu amanarea ejacularii cu o ora, 2 sau chiar trei, perioada in care barbatul reuseste sa traiasca extazul similar orgasmuli feminin.

foarte adevarat :friends: ma bucur sa observ ca exista tot mai multi barbati care stiu sa-si dozeze energiile astfel incat si el si ea sa fie pe deplin impliniti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat ceva bibliografie despre acest subiect, ca am vazut ca se cere:

 

1. Mantak Chia - Secretele taoiste ale iubirii (tehnici orientale secrete de trezire si sublimare a energiei sexuale masculine)

2. Liviu Gheorghe - Cartea barbatului (modalitati de trezie, dezvoltare si armonizare a masculinitatii)

3. Nik Douglas - Secretele amorului transfigurator extatic in tantra yoga (armonia sublimarii perfecte a energiilor sexuale)

4. Mantak Chia - Orgasmul multiplu masculin (secrete sexuale pe care fiecare barbat ar trebui sa le cunoasca)

 

... si o carte care ar putea ajuta :

Wilhelm Stekel - Psihologia erotici masculine

 

Mentionez ca nu sunt adept tao sau yoga sau tantra, ci doar un om informat! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu stiu decat o singura tehnica care din pacate e doar teoretica pentru mine pentru ca nu am avut vointa necesara, sau in fine o partenera care sa ma inteleaga si sa ma motiveze.

Tehnica la care fac referinta este reprezentata de controlul nivelului de excitare folosindu-se 3 factori:

1. contractii ale muschiului pubo-coccigian

2. schimbarea respiratiei

3. schimbarea ritmului si a zonei de stimulare

 

Cu practica se poate obtine navigarea la un nivel destul de ridicat de excitare... nu chiar orgasm dar in fine... destul de aproape... in plus... folosirea tehinicii de ejaculare retrograda permite continuarea actului sexual si dupa orgasm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim pe plaiurile mioritice.

Eu am observat la mine 2 tipuri de orgasme sau 2 trairi, distincte. Unul in care imi dau drumul din testicole, cum mai spun barbatii si altul in care orgasmul si ejacularea vine din sira spinarii. Cel de al doilea este bine inteles mai satisfacator si apare deobicei cand excitatia vine din partea unei femei pricepute dar nu are o regula.

Voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de la femeie si de la barbat, in primul rand totul pleaca de la cap.....deci psihic ar fi cam prima regula care are prioritate inainte de toate......deci emotiile,indoielile........deci sentimentele ca tot la ele ajungem....sunt cele mai importante :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cautat ceva bibliografie despre acest subiect, ca am vazut ca se cere:

 

1. Mantak Chia - Secretele taoiste ale iubirii (tehnici orientale secrete de trezire si sublimare a energiei sexuale masculine)

2. Liviu Gheorghe - Cartea barbatului (modalitati de trezie, dezvoltare si armonizare a masculinitatii)

3. Nik Douglas - Secretele amorului transfigurator extatic in tantra yoga (armonia sublimarii perfecte a energiilor sexuale)

4. Mantak Chia - Orgasmul multiplu masculin (secrete sexuale pe care fiecare barbat ar trebui sa le cunoasca)

 

... si o carte care ar putea ajuta :

Wilhelm Stekel - Psihologia erotici masculine

 

Mentionez ca nu sunt adept tao sau yoga sau tantra, ci doar un om informat! :doh:

dar care ti s-a parut cea mai buna? ca sa stiu pe care o caut mai intai :doh: vreau sa vad ce mai pot afla in plus, nu de alta :friends: intodeauna e loc de mai bine,nu? :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Constat o maaare dezamagire la acest subiect.

Ideile orientale despre amanarea ejacularii sunt...artificiale si total contra naturii. Iar explicatiile sunt si inca mai fanteziste...Cum au reusit niste oameni sa "inventeze" asa ceva este foarte greu de inteles pentru mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar care ti s-a parut cea mai buna? ca sa stiu pe care o caut mai intai :doh: vreau sa vad ce mai pot afla in plus, nu de alta :friends: intodeauna e loc de mai bine,nu? :doh:

Poti incepe cu nr. 3 - se refera la ambele sexe!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa revenim pe plaiurile mioritice.

Eu am observat la mine 2 tipuri de orgasme sau 2 trairi, distincte. Unul in care imi dau drumul din testicole, cum mai spun barbatii si altul in care orgasmul si ejacularea vine din sira spinarii. Cel de al doilea este bine inteles mai satisfacator si apare deobicei cand excitatia vine din partea unei femei pricepute dar nu are o regula.

Voi?

Eu mi-am format un ritm prin care ma pot controla. Putin mai atent trebuie sa fiu in primele 20 de minute cand senzatia este ascendenta. Dupa cateva contractii si o pauza de cateva secunde pot continua fara probleme. La mine orgasmul se manifesta prin pierderea focalizarii vizuale si imi tremura tot corpul. Mai ales picioarele imi sunt inundate de fiori pentru care nu gasesc cuvinte, care urca pe sira spinarii si imi invadeaza creierul. Mi se intampla sa simt presiuni imense in organism datorita incercarilor repetate de control al ejacularii care duc pana la urma la o dorinta de necontrolat de descarcare. Dupa asta o eliberare feerica si satisfactia fizica, psihica si spirituala care nu se poate compara cu nimic...

 

Constat o maaare dezamagire la acest subiect.

Ideile orientale despre amanarea ejacularii sunt...artificiale si total contra naturii. Iar explicatiile sunt si inca mai fanteziste...Cum au reusit niste oameni sa "inventeze" asa ceva este foarte greu de inteles pentru mine.

Desi nu practic acele tehnici orientale, totusi sunt interesante din punct de vedere cognitiv. Eu le-am luat ca un punct de plecare. Pe baza lor am reusit sa ma cunosc mai bine si sa pricep cum functioneaza mecanismul sexual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×