Sari la conținut
Forum Roportal
Andreea129

Iubit vs parinti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! Am o problema care dureaza de mai bine de 3 ani de zile. Sunt impreuna cu un baiat de 3 ani, iar el este mai mare decat mine cu 5 ani. In momentul de fata eu am 18 ani. Mama nu l-a acceptat absolut niciodata pe motivul ca a fost crescut la tara, orasul in care a fost si ea nascuta si crescuta. Acolo, din cauza verisoarei mele suntem barfiti tot timpul, iar ea spune ca daca se mai afla si de mine nu vor mai putea iesi din casa de rusine. Ideea e ca nu inteleg ce fac atat de rau. Nu i-a acordat nici macar o sansa, nu s-au intalnit niciodata pentru ca mama nu isi doreste acest lucru. Nu il cunoaste deloc, dar judeca. El este un baiat cu foarte foarte mult bun simt, care a fost langa mine de fiecare data cand am avut nevoie si nici macar o secunda nu a profitat de mine. Stiu asta, am o gramada de dovezi si fapte prin care mi-a dovedit cat de mult tine la mine. Ne-am despartit din cauza mamei mele de trei ori, de fiecare data s-a intors inapoi si s-a rugat de mine sa ne impacam pentru ca putem trece peste tot impreuna. Si ne-am impacat, iar de data asta nu mai vreau sa ia ea deciziile in locul meu, dar nu o pot face sa inteleaga deloc. Tatal meu inca nu stie, deoarece am vrut sa discut cu mama prima data, ca intre fete, iar apoi sa ma sustina si ea putin, dar a zis clar si raspicat ca nu ma ajuta cu nimic si nu se baga pentru mine. Lucru care nu mi se pare corect. Sunt o fata cu capul pe umeri, care munceste din greu pentru un viitor bun si sunt capabila sa iau o decizie, sa decid cu cine vreau sa fiu, dar problema e ca nu are incredere in mine. Mi-a interzis sa ne mai vedem si evident ca iar voi recurge la minciuni. Am incercat sa fiu sincera cu ea si nu s-a schimbat nimic. Pana la urma urmei vreau sa-mi iau viata in maini si daca asta va fi o alegere gresita, e alegerea mea pe care mi-o asum. Toate aceste lucruri i le-am spus si ei, dar nu ma asculta deloc. Sunt pur si simplu disperata pentru ca, desi incerc sa fiu mai indiferenta parerilor ei pentru ca il cunosc foarte bine si stiu ce fel de om e, cuvintele spuse de ea ma ranesc din ce in ce mai tare. Nu stiu ce sa mai fac. Nu vreau sa mai renunt la el pentru ca mi-am promis mie ca nu mai fac treaba asta. Mi-ar fi de mare ajutor o parere din afara. Multumesc aticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×