Sari la conținut
Forum Roportal
idbog

acuzat de evaziune fiscala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, 

Dragi contabili am si eu o mare problema. 

 

Sunt acuzat de evaziune fiscala fiindca in perioada 2013-2016 am vandut telefoane pe internet(site-ul okazii.ro).

 

Nu am fost autorizat. Eu intermediam(prestam un serviciu in baza unui comision) aceste telefoane. 

 

In raportul de constatare pe care l-a intocmit anaf-ul reiese faptul ca faceam comert cu amanuntul deci la fiecare produs pe care l-am vandut acesti mi-au adaugat tva-ul si impozitul pe profit la valoarea integrala a produsului. 

 

Asa am ajuns la niste sume uriase de aproximativ 300.000euro pe care trebuie sa le platesc statului roman. 

 

Acum sunt in proces si se va cere o expertiza contabila. Va rog din suflet sa ma lamuriti(din punctul dv de vedere) care credeti ca ar fii metodologia de calcul al expretizei? in ce caz se merge ca o activitate de vanzare a produselor cu amanuntul sau intermediere. 

 

Mentionez ca aveam anunturi pe okazii.ro si cand cineva imi dadea o comanda cautam un produs pe olx si castigam 100 200 roni la produs. 

 

Deasemenea as dorii daca se poate sa ma ajute cineva specializat pe partea financiar contabila(contracost bineinteles)

 

Va multumesc mult mult de tot 

 

Raducanu Bogdan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×