Sari la conținut
Forum Roportal
yulian_sch

dureri in gat = raceala

Postări Recomandate

Buna ziua. Astazi m-am trezit cu durere in gat. Din experienta, stiu ca o sa urmeze nasul infundat, adica raceala. Imi puteti recomanda ceva sa iau de la farmacie pentru a opri din "fasa" raceala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gargara cu apa sarata ... se recomanda de oricare medic sa dezinfectezi cavitatea, ceai cu multa lamaie dar cel mai de efect este zeama de 1-2 lamai sa-l bei asa cum l-ai stors, o sa vezi efectul la scurt timp, iar dupa cateva minute 10-15 poti sa bei si ceai, sa mananci hrean preparat oricum ca-ti scoate toti gargaunii din gat sau unde mai sint.   Paine prajita frecat cu usturoi si dat cu unt sau untura de porc langa ceai.   Compoturi, fructe dar si ceapa cruda cu ce poti sa mananci cat de mult si revii rapid si fara medicamente.  Mai poti sa rontai si cateva cuisoare dar scuipi mereu ca-ti creaza multa saliva.  Lichide cat mai multe. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gargara cu apa sarata ... se recomanda de oricare medic sa dezinfectezi cavitatea, ceai cu multa lamaie dar cel mai de efect este zeama de 1-2 lamai sa-l bei asa cum l-ai stors, o sa vezi efectul la scurt timp, iar dupa cateva minute 10-15 poti sa bei si ceai, sa mananci hrean preparat oricum ca-ti scoate toti gargaunii din gat sau unde mai sint.   Paine prajita frecat cu usturoi si dat cu unt sau untura de porc langa ceai.   Compoturi, fructe dar si ceapa cruda cu ce poti sa mananci cat de mult si revii rapid si fara medicamente.  Mai poti sa rontai si cateva cuisoare dar scuipi mereu ca-ti creaza multa saliva.  Lichide cat mai multe. 

multumesc. as incerca chestia cu lamaia si hreanul dar mi-e teama de arsuri la stomac ( cam am probleme cu asa ceva).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bea doar zema de la 1 lamaie pentru inceput, acesta neutralizeaza acidul din stomac, de aceea nu se bea nimic cateva minute bune dupa ce-l bei si nu-ti va fi rau, nu arsuri sau alta simptoma nu vei avea!!!   cu mancare mananci hreanul.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasa raceala sa se manifeste ca nu ai cum s-o opresti. 

hidrateaza-te, mananca cat mai bine, proteina si vitamine (legume si fructe proaspete), lamaie, ceai caldut, miere si somn bun.

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat de tare m-a durut azi si am alergat la doctor insa la farmacie siropul de tusa desi nu tusesc doar vindeca gatul de iritatii si sa ma ajute sa scap de depozitari in gat,

costa $77,00 nu glumesc era sa lesin ca asigurarea nu acopera asa ceva desi platesc si pentru 2 asigurari dar si pentru medicamente o asigurare speciala ca-s pensionara.

Banii de sirop nu ajunge de benzina sa merg in Mexico dus-intors plus timpul ca nu-i nici aproape.  Se va schimba curand dar de data a sta va trebui sa ma tratez cu ce pot

din cele enumerate mai sus.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×