Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Normalitatea ca titlu de glorie

Postări Recomandate

Topicul este inspirat de discursul lui Ellen Degeneres, la primirea premiului People's choice, in care, printre altele a spus ca este ciudat faptul ca primeste un premiu doar pentru ca a fost draguta si buna cu oamenii din jurul ei, pentru ca asta ar trebui sa facem cu totii.

 

https://www.youtube.com/watch?v=NWtW1DjhO-Q#t=141

 

 

O intamplare personala

 

Eram in parc cu copiii, ei se jucau si eu ii urmaream de pe banca. Eram singurul ocupant al bancii, asa ca mai era destul loc langa mine. Un cuplu in varsta se apropie de mine, ii vad ca susotesc unul cu altul. Pana la urma, femeia vine si urmeaza urmatorul dialog:

doamna: nu va suparati, ne putem aseza langa dumneavoastra?

eu: desigur

ea, facandu-i semn sotului sa vina si el : imi pare rau ca va deranjam, dar stiti, batranetea asta ....

Ultimele cuvinte le-a spus de parca si-ar fi cerut scuze ca e batrana. Tonul ei, sau poate linistea mea din acea zi, sau poate frumusetea primaverii, ma facut sa replic imediat, fara sa ma gandesc, pe o voce care mi-a sunat foarte firesc:

eu:... e frumoasa

Au ramas amandoi interzisi cateva secunde. Recunostinta si bucuria cu care s-au uitat la mine, nu o pot descrie. Dupa cateva clipe de tacere, au zis amandoi, aproape simultan : "Va multumim!" . "Nu aveti pentru ce, este un adevar!"

 

 

Mai am astfel de intamplari.

Vina cui este ca normalitatea este vazuta ca un plus, ca o calitate?

Vina celor care cer prea mult pentru ca sunt normali, sau a celorlalti care ii recompenseaza prea mult?

 

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici se realizeaza foarte repede dorintele lui Ellen DeGeneres ... nu m-ar mira daca preotii americani in biserici de Pasti aveau ca tema "Sa ne iubim" ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E la fel ca si cu geniile.

Daca nu ar fi 'omul de rand', geniile nu ar avea asemenea 'rang'.

Practic, geniul lor nu ar avea..rost.

 

Asa si cu bunul simt. Daca nu ar exista nesimtitii...

 

Cred ca empatia si corectitudinea (ca si calitati) isi spun foarte mult cuvantul cand vine vorba de 'bunul simt'.

Dar celw doua nu vin fara inteligenta, intelepciune,detasare.

Si asta doar pentru ca, in cele din urma, bunul simt nu reflecta altceva decat un proverb din mosi stramosi - daca vrei, o lege universal valabila - 'ce tie nu iti place, altuia nu-i face'.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar cum trebuie procedat pentru a schimba aceasta mentalitate?

Pentru ca totul incepe din copilarie.

Din felul in care sunt laudati sau recompensati copiii pentru ca au facut ceva normal.

Si ei raman cu impresie gresita, care se va vedea mai tarziu in comportamentul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copilul nu trebuie recompensat ca un animalut ce se vrea dresat.

 

El trebuie sa ajunga sa faca ceva, doar dupa puterea exemplului si din proprie convingere, iar copiii sunt f empatici din fire, daca esti dispus sa le raspunzi cu grija la fiecare al 1000-lea 'de ce?' de peste zi.

 

La puterea exemplului tinem cont de comportamentul parintilor fata de copil, fata de alti oameni ( politete, indulgenta, bun simt, voie buna, iertare, actul de a cere scuze, voluntariat, etc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici mormonii scriu regulile vietii private dar si al firmelor mici-mari deopotriva.    Se accentuaza recompensarea tuturor succeselor cu mici atentii zilnic iar lunar ceva mai generos.   Asta ca sa ai placere si mai departe sa te concentrezi pe activitatea zilnica plictisitoare de multe ori la munca sau acasa.

Trebuie sa ai un plan de munca indiferent ce ai face!!!   Cu cat ai indeplinit planul mai bine si mai repede ... sarbatoresti evenimentul mai regal.

 

Te iubesti ca sa iubesti si pe altii din jurul tau!!!   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Contess Tatara. Ce trişti şi nostalgici şi dornici de alinare erau acei bătrânei. Eu, la cei 65 de ani ai mei (dacă nu mă crezi, poţi citi în profilul meu), ţi-aş fi spus:

"Şi tinereţea este frumoasă! Totul apare ca nou, neexperimentat! Păcat că o trăieşti pe o bancă, deşi pentru un moment. Este bine să te odihneşti visând, dar nu adesea. Dar să-ţi las răgaz, poate tocmai acum stai prima dată pe o bancă dintr-un parc."

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesc sa cumpar niste atitudine cum ai tu? Ar rezolva problema normalitatii exagerate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Educatia viitorului VA renunta la recompense. Trebuie o Alta educatie pt piata de munca moderna,pt ca deja robotii ne iau joburile. Sisyemul de educatie actual cu recompense pedepse vine din antichitate. E depasit

Editat de master.omega

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vina cui este ca normalitatea este vazuta ca un plus, ca o calitate?

Vina celor care cer prea mult pentru ca sunt normali, sau a celorlalti care ii recompenseaza prea mult?

"Normalitatea", asa cum era ea cunoscuta pana de curand, a inceput sa dipara, sau sa fie din ce in ce mai rar observata. Pentru batraneii aceia a parut ciudat ca o tipa necunoscuta li se adreseaza "normal" si nu se uita la ei cu dezgust sau cu o fata plictisita si deranjata.

De ce tii cu totdinadinsul sa ne faci sa credem ca tu traiesti intr-o lume normala? 

In mod sigur, in curand o sa faci un topic in care te vei intreba cand va renunta omul la afecte? (sentimente). Cam in zona asta gravitezi.

Sau mi se pare mie? :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×