Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Alegeri Prezidenţiale USA 2016

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://www.theweathernetwork.com/us/news/articles/us-weather/fire-threat-dry-warm-southwest-new-mexico-texas-oklahoma-plains/65924

 

 

La granita cu New Mexico ... Texas arde si Cruz nu-i nici unde de gasit sa-l stinga, arata la stiri meteo american desi se extinde rapid si in statele vecine cum se vede si pe video si asta nu e bull.... doar un salto mortale in ocean in caz ca nu merg voluntarii pompieri din Arizona sa-l stinga!!!  


Mesajul Chinei pentru Donald Trump este ... Sinteti Angajat!!!

 

China to Donald Trump: You’re hired!

https://www.yahoo.com/finance/news/china-to-donald-trump--you-re-hired-155633585.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce se termina azi???   noiembrie ... dar in care an esti??? ar fi minunat de aflat  :haha:   imaginez ce greu-ti tragi ... ceea ce ai de tras!!!

 

Nu, nu cred ca va imaginati de ce e enervat sa se zbiere peste tot, inclusiv pe net, despre alegerile dintr-o tara anume, alegeri cu care nu are nimeni treaba in afara de cei afectati direct. De ce trebuie sa citeasca/ auda/ comenteze europenii despre candidatii din SUA, sa asiste la spectacolul de imagine... E bizar.

 

Nu am nevoie de scuze sa nu stiu in ce luna vor fi alegerile din alta tara. Speram sa se termine circul mai curand, atata tot. 

Editat de Abbie M.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa citeasca/ auda/ comenteze europenii despre candidatii din SUA, sa asiste la spectacolul de imagine... E bizar.

 

Oare pe ce planeta traim cu capul bagat in nisip???  atunci de ce au mai inventat computerul si celularele, etc., doar sa aiba lumea pe ce sa dea banii ca-s tot inventii americane daca n-ai stiut???

 

E bizar cum te gandesti, dar nimeni nu te obliga sa asculti sau sa asisti la nimic ce nu-ti convine!!!   

 

Pe forum e si mai usor ca sari peste topic!!!  dar cred ca scrii voluntar si am placerea :salut:  sa te citesc!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu cred ca va imaginati de ce e enervat sa se zbiere peste tot, inclusiv pe net, despre alegerile dintr-o tara anume, alegeri cu care nu are nimeni treaba in afara de cei afectati direct. De ce trebuie sa citeasca/ auda/ comenteze europenii despre candidatii din SUA, sa asiste la spectacolul de imagine... E bizar.

 

Nu am nevoie de scuze sa nu stiu in ce luna vor fi alegerile din alta tara. Speram sa se termine circul mai curand, atata tot. 

 

si crezi ca lumea asta nu poate fi afectata daca presedinte al SUA ar iesi Trump?

europenii se roaga sa nu iasa cimpanzeul portocaliu. nici nu vreau sa ma gandesc la posibilitatea asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 nici nu vreau sa ma gandesc la posibilitatea asta 

 

Sint curioasa care sint motivele tale care te fac sa iei asemena decizii???   eventual de ce-ti place cel/cea pe care ai suporta dac-ai locui aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si crezi ca lumea asta nu poate fi afectata daca presedinte al SUA ar iesi Trump?

europenii se roaga sa nu iasa cimpanzeul portocaliu. nici nu vreau sa ma gandesc la posibilitatea asta

 

E irelevant. Asa cum a fost irelevant cine a iesit presedinte aici. Si va fi intotdeauna.

Politica de suprafata e doar un circ. Atat.

 

*Afectati psihic, am vrut sa spun. Pentru ca in definitiv nu conteaza oricum.

Editat de Abbie M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ar conta, nu s-ar lupta pentru acel job asa de dur!!!  cum a spus si  John Kasich ... pentru cel mai super job de pe planeta, nu se merge pe cai secundare!!! ... cand i-au sugestat sa se uneasca cu nu stiu cine si sa se alieze cu altcineva ca s-o ia inaintea lui Cruz poate, insa el a refuzat fiind si governor de Ohio, are verticalitate si merge doar pe drumul drept!!!

 

PS: - da' ce inseamna steluta* inaintea "Afectati psihic" cine ar fi cei din acel Club???   

 

Cine iese presedinte acolo, depinde de interesele de aici, pana si Ceausescu a fost suportat de americani insa nu s-a vorbit in gura mare despre aceaste varienta al comunismului, dar fara stelute din dotare ca au ramas la Hollywood toate!!!

 

Cand a fost ales Nicu Cea. dar imediat dupa de a murit Ghe. GH. Dej, a devenit Presedinte ca urma pe linie de succesiune dupa functie si vechime dupa pozele aranjate pe peretele claselor de scoli si fara alte interventii el a devenit Presedinte nu Prim Secterar.   In alimentari se vindea Coca-Cola in sticlute bine cunoscute si azi, guma de mestecat cu poze de actori in pachet pentru colectionare, supe in plic numite Soup-Co in foarte multe arome, cutii mari de Corn Flakes, Pufuleti cu branza galbena, dar si niste maruntisuri dulci, erau pline magazinele cu bunatati americane si asta nu se ascundea.   Veneau filmele color asa cum aparau in Hollywood in cinematografele noastre modeste, s-au facut ecran lat si lung, scaune tapitate si ceva sistem de ventilatie sa fie elegant de mers la un film.   Un chiosc cu de toate alea era in sala de asteptare dar avea acces si de pe strada/trotoar sa se bea cafea in picioare cu prajituri, da' ce cafea buna a fost la masina expresso facut, si tigari Kent, Dunhill, si multe altele branduri se vindea peste tot pe langa cele locale si BT din Bulgaria.   Aveam haine in sfarsit!!!   De acolo a inceput sa se "dezvolte" Romania, sa construiasca locuinte nu sa stea oamenii 4 familii intr-o camera mare al unei foste case evreiesti cu latrina in spatele curtii si pompa de apa ca vai si amar in curte, gateam pe lampa cu petrol.

Veneau contractele de manufacturare ... exact ca si azi de la multi, atunci doar de la un client ... pana intr-o zi, eu nu stiu prea bine partea respectiva al istoriei ca demult eram plecata de acolo.   Asa ca nu este "Atat" ... dar ma opresc.   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politica Statelor Unite ar putea pune capăt epocii comerţului liber

 

 

Donald Trump vrea să impună tarife ridicate de comerţ cu Beijingul, Hillary Clinton se opune Parteneriatului Trans-Pacific, care ar urma să includă 12 naţiuni, iar Republicanii îmbrăţişează cererile Democraţilor pentru „fair trade”, remarcă Financial Times.    ar putea pune capăt epocii comerţului liber

Acestea fac SUA, arhitectul sistemului global deschis de comerţ, să să îşi schimbe aproape radical orientarea.

Ceea ce transmise indirect cursa prezidenţială din SUA, spune FT, este că toată lumea ar trebui să stea ”în picioare” în faţa Statelor Unite. După ce Organizaţia Mondială a Comeţului a eşuat discuţiile de la Doha, s-a văzut şi eşecul tratatelor multilaterale de liberalizare a comerţului, care ar fi însemnat accelerarea procesului de globalizare.

Comerţul liber a fost o sursă importantă de prosperitate, însă în ultima perioadă pare că şi-a pierdut legitimitatea politică. Şi asta nu doar în SUA. Populiştii europeni, atât de dreapta, cât şi de stânga, împărtăşesc ideile lui Trump de a ridica bariere de comerţ.   

Optimiştii speră ca protecţionismul care câştigă popularitate în SUA este doar ciclic şi că lucrurile vor reveni la normal după ce trece cursa pentru preşedinţie. După ce a scăpat de competiţia cu Bernie Sanders, Hillary Clinton, considerată favorită la înlocuirea lui barack Obama, probabil se va răzgândi din nou în discursul pe care îl susţine.

Financial Times scrie că situaţia politică la nivel mondial sugerează că globalizarea nu mai este ”la modă”. Observatorii de la Washington au ajuns la concluzia că nu există nicio şansă ca următorul preşedinte, sau următorul Congres – indiferent de culoarea politică – să susţină Parteneriatul Trans- Pacific (TPP). Sau, în aceeaşi lumină, Parteneriatul Transatlantic de Comerţ şi Investiţii (TIPP),  negociat acum, care ar trebui să integreze cele mai puternice economii europene şi Statele Unite.

Donald Trump a atins o coardă sensibilă când a început să acuze în discursurile sale economiile străine şi în general străinii pentru problemele Americii. Totuşi, problema politică împotriva comerţului liber merge mai departe de populism ”ieftin”, scrie FT.

Clasa de mijloc nu resimte deloc câştigurile promise în trecut. Republicanii, temători că deja ar fi pierdut alegerile, nu vor să dea Congresul pe mâna Democraţilor care susţin conceptul de ”fair-trade”.

Unele probleme pe care le văd americanii sunt specifice cu tratatul TPP. Perspectivele de câştig ale SUA de pe urma unui eventual tratat sunt îndreptate puternic înspre companiile de tehnologie de pe coasta de vest. Pe de altă parte, industria americană crede că tratatul oferă un câştig insignifiant când vine vorba de pieţele asiatice, în comparaţie cu vulnerabilitatea la care se expune SUA către manipularea valutei de către competitorii internaţionali.

În multe cazuri comerţul liber a creat probleme pentru companii, însă în opinia generală în cazul acesta problemele ar fi mai multe decât câştigurile.Financial Times spune că există totuşi adevăr în afirmaţiile populiste conform cărora globalizarea a adus câştiguri în special celor mai bogaţi 1% dintre oameni.

 

mediafax.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×