Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Pasari calatoare

Postări Recomandate

a hummingbird flying in the sky: why hummingbirds hum

Am langa casa 5 familii de Colibri/Hummingbirds, le hranesc cu NECTAR cumparat, este o industrie in Sud-ul Statelor Unite intretinerea acestori mini pasari calatoare care-si petrec doar lunile de iarna pe aici, de la caldura verii emigreaza spre nord, n-am idee pana unde ca sint asa de fragili dar cand am vazut documentarul despre fluturi din Africa de Sud care zboara pana la Polul Nord aproape dupa un iubit sau ce comoditate, mi-am schimbat parerea despre notiunea: - "marimea conteaza sau nu".   Ei se mai hranesc cu mici paianjeni din locuri umbroase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Doua pasari au inceput sa ciripeasca acum in mijlocul noptii la 12:20 AM ... au probleme cu somnul sau de ce canta asa de tare???  Sa ne anunte miezul noptii, ca noi si asa nu trecem la ora de iarna sau primavara?  La noi timpul ramane un constant, asa au vrut strabunicii si se respecta.   Si asa nu se economiseste nimic pana nu fabrica ceva echipament care consuma mai putin!!!   Pe la 3 dimineata sa cante pasarile din curtea mea care dorm pe arbusti mai inalti decat casa, este normal in viata pasarilor, dar acum sper sa n-aibe probleme maritale :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VIDEO | 24.000 de gâște cu gât roșu au venit în România din Siberia, un număr-record pentru țara noastră     

https://www.libertatea.ro/stiri/video-24-000-de-gaste-cu-gat-rosu-au-venit-in-romania-din-siberia-un-numar-record-pentru-tara-noastra-3971446

Trebuie sa fie un motiv serios de ce au migrat in Romania si vreau sa cred ca presimt ceva politica pana si gastele salbatice splendid colorate.   

Au fost si numarati la fix, e de admirat.  Mai lasa si oua dupa ele unde poposesc, precis s-a adunat pentru incubator sa le cloceasca sa nu se piarda specia.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mail?url=https%3A%2F%2Fcdn.delmagyar.hu%2F2023%2F05%2FFZi-OWmbrcV1TTTDa_o2SNGGQJanIzqT2bRLnYTzH0w%2Ffill%2F850%2F478%2Fno%2F1%2FaHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzJiYjU5ZGIzMWM2MDQxMTY5NGQyNTNjY2ZjZDE3MmNh.jpg&t=1684392172&ymreqid=f0d70914-037a-3e83-1cfb-59000101c700&sig=DGQkQ3F_SZ6ZVOhsDdi50g--~D

"Cresa de Berze" si toate speciile care are nevoie de ajutor sa creasca mari!!!   In Ungaria este acest loc de aparare al animalelor pana devin independenti.   Pescarii locali aduc pestisori marunti sa fie bine hraniti puii de barza, insa nu le place orice fel de peste!!!  Credeam ca doar eu sint selectiva la ce mananc.   Asociatia primeste ajutor si suport si de la cei din jur iar copiii din apropiere invata sa respecte natura.   Educatie la locul faptelor.   Scoala vietii si de supravietuire ...

https://www.facebook.com/profile.php?id=100066398812314

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1694161202_1692238089_04.jpg

Phoenix, si partea de Sud al Arizonei este unul din refugiile acestori pasari foarte mici, Colibri sau Hummingbird.   Nu prea exista casa unde nu sint agatate

vase speciale de hranit pasarile in lunile de iarna.  Vara isi petrec mai la Nord unde nu se ard de caldura.  

How This wooden house becomes the Most Heartfelt Choice Is Sweeping the US! (dotmalls.com)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×