Sari la conținut
Forum Roportal
alex_77

Facultate pentru mine

Postări Recomandate

Mama mea e obsedata de facultate.Ce credeti voi ca ar trebui sa fac in legatura cu asta? Sa ma inscriu la o facultate si sa-i fac pe placul mamei sau sa o refuz?

Nu e in largul ei cand o refuz asa ca nu stiu ce sa fac.

Ce sfaturi pot primi in legatura cu mama mea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai intrebat-o de ce insista sa faci o facultate? Roag-o sa dezvolte, sa discute cu tine.

Facultatea ai putea sa o incepi si peste un an, doi, daca acum nu simti chemarea sa o faci. Sau niciodata. Depinde de tine, de ce descoperi ca vrei.

Important e sa fii pe picioarele tale cat de curand, ca sa te poti sustine singur in momentul in care deacoperi ce vrei sa faci cu viata ta.

 

Vorbeste deschis cu mama ta si spune-i ca a venit vremea in care e foarte important sa iti vorbeasca fix ca unui adult, nu ca unui copil, caci facultatea nu este pentru copii.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]

 

Vorbeste deschis cu mama ta si spune-i ca a venit vremea in care e foarte important sa iti vorbeasca fix ca unui adult, nu ca unui copil, caci facultatea nu este pentru copii.

 

Ce te face sa crezi ca el gandeste precum un adult?  ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca o face, dar oricum ar fi, e cazul sa o faca :)

Si pentru toate exista un inceput.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai tu o varinata valabila pentru viata buna pe care ea crede ca o vei avea facand o facultate, nu ezita sa i-o expui. Va fi multumita sa te vada ca ai si tu o inititiativa legata de viata ta... ca banuiesc ca nu ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Refuz-o, nu sta la discutii. Este clar ca nu vrei s-o faci(facultatea). Nu-ti "rata" viata, facand ce vor parintii. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba incerc sa-i explic daca ea vrea sa am un salariu bun cu o diploma de facultate.Ea crede ca daca am o diploma ma pot angaja undeva cu un  salariu decent,dar daca termin facultatea de dragul de a primi o diploma mai bine ma retrag de la facultate.Nivelul meu in scoala generala era mediocru,in liceu a crescut mediocritatea la inteligenta normala dar doar in lingvistica.Stiam sa port o discutie dar la materiile stiintifice eram praf.Facultatile reale si tehnice iti ofera mai multe deschideri decat o facultate umana.Imi doream foarte mult sa ajung la o facultate reala sau tehnica dar stau prost la capitolul matematica si fizica.Am note bune la matematica dar uneori am senzatia ca nu ma reflecta pe mine.La fizica am teorie  si probleme de scoala generala,problemele din liceu sunt asemanatoare cu cele din generala doar ca nivelul lor este mai ridicat la facultate si nu sunt sigur daca la facultate ma pot prezenta doar cu cunostinte de scoala generala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca nu ai o atitudine prea barbateasca. Cred ca ar trebui sa-ti stabilesti o tinta si sa fii mai hotarat in a o atinge. Si domeniul umanist e bun, de ce nu? Daca iti place sa scrii ai putea sa incerci sa cauti un post de reporter la vreun ziar, la radio... e un job care te pune fata in fata cu realitatea, dupa parerea mea.

Editat de Rodica`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ascult-o pe maică-ta și du-te la școală, că o să regreți mai târziu, dacă nu o faci. Fă-o acum, cât te ține în puf, că o să vină vremea când n-o să mai poată și o să te trezești că nu ai bani să treci strada. A avea o facultate e mai bine decât a nu avea. Pe sistemul mai bine mai mult, decât mai puțin. Nu-ți mai pune întrebări existențiale, maică-ta-ți vrea binele, du-te la școală.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca nu ai o atitudine prea barbateasca. Cred ca ar trebui sa-ti stabilesti o tinta si sa fii mai hotarat in a o atinge. Si domeniul umanist e bun, de ce nu? Daca iti place sa scrii ai putea sa incerci sa cauti un post de reporter la vreun ziar, la radio... e un job care te pune fata in fata cu realitatea, dupa parerea mea.

Nu sunt mare fan al Antenei 3 cu Mircea Badea si Mihai Gadea.Acesta este singurul post unde poti primi cash nelimitat,doar ca eu nu sunt pupincurist si niciodata voi fi.Sa aleg o facultate umana ca sa servesc la KFC sau Antena 3?Care e raspunsul tau?Tu nu stiai ca nu se gasesc locuri de munca pe profil uman.Cauta mai adanc si vei gasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×