Jump to content
Forum Roportal
The Unknown

Cele mai bine platite joburi

Rate this topic

Recommended Posts

Profesorii de matematică sau de științe pot preda în SUA. Iată ce condiții trebuie să îndeplinească

Profesorii care vor dori să ia parte la program vor avea șansă să dobândească experiență culturală, profesională și personală în Statele Unite.

Dascălii care își doresc să predea în Statele Unite ale Americii au acum această ocazie. Ei pot lua parte la cel mai mare program de schimb profesional și cultural pentru profesori, „Participate”, care oferă în acest an locuri pentru profesorii de matematică și de științe.

Anul academic în SUA va începe în luna august 2018, iar profesorii vor fi selectați până în luna martie.  Programul "Participate" este o adevărată experiență pentru profesori, prin integrarea lor în comunitățile și școlile din care fac parte. Profesorii au șansă de a se integra în noi comunități și școli, unde se vor dezvoltă atât pe plan profesional cât și personal. În plus, elevii și profesorii din America vor avea lucruri noi de învățat de la profesorii vizitatori”, afirmă Jeff Seaby, Internațional Recruitment Manager, conform unui comunicat de presă.

Pentru a putea deveni profesor de matematică sau de științe în Statele Unite, candidații trebuie să aibă cel puțîn doi ani de experiență în predarea materiei la gimnaziu, să vorbească limba engleză fluent, să dețină permis de conducere de cel puțin un an și să fie dispuși să predea în cadrul Participate pentru cel puțin 2 ani. Pozițiile disponibile pentru care se pot înscrie sunt în școli gimnaziale din statele North Carolina, South Carolina și Virginia.

Programul oferă salariu complet, la nivelul salarizării din Statele Unite, iar profesorii recrutați beneficiază de asigurare de viață, evaluări și recomandări internaționale, bilet de avion pentru profesori și ajutor pentru obținerea vizei atât pentru profesor cât și pentru familia acestuia, dacă este cazul.

Profesorii de matematică și științe din România sunt invitați să se înscrie, accesând go.participate.com/românia-teacher, până la data de 28 februarie 2018.

Ce ocazie buna de a experimenta!!!   Altfel este necesar de a studia local peste 5 ani care costa enorm de mult si doar cetateni americani se angajeaza!!!

Ce salariu lunar ar câştiga TEO TRANDAFIR de la Kanal D!

Potrivit unor surse din piaţa media, Teo ar fi acceptat să revină pe micile ecrane pentru un salariu de 20.000 de euro pe lună, scrie bugetul.ro. 

Teo Trandafir dezminte informaţia publicată ...

Nici eu nu cred ca asa de mult este platita, indiferent cu cine vorbeste in acel show!!!

Salariu de 6.800 de euro pe lună. Cine sunt românii care vor primi acești bani – Capital

"Asistența non-stop trebuie plătit cu salariul minim, 24 de ore."   De menționat este faptul că sentința vine ca un șoc pentru domeniul asistenței în Germania. În același timp, Curtea Federală a Muncii a decis că asistenții de sănătate străini care muncesc în îngrijire de 24 de ore trebuie, de asemenea, să fie plătiți 24 de ore pe zi – în funcție de salariul minim.    Decizia Tribunalului vine după ce, până în prezent, persoanele care angajau o asistentă prin intermediul agențiilor străine, adesea trebuiau să plătească doar o parte din ore. În acest context, o bulgăroaică plătită 30 de ore pe săptămână a dat în judecată ministerul Sănătății și ministerul Muncii."

*Foarte multi din acei care au nevoie de asistenta de 24 de ore, din Germania, sint deja in Phoenix in renumitele Biznizuri de Babe!!!   Aici rudele platesc jumatate din cat ar costa acolo ingrijirea, insa cei care lucreaza in acel timp de 24 de ore sint ilegali, platiti de multe ori cu 1 dolar pe ora ca se calculeaza si locuinta desi stau la gramada intr-o camaruta care este defapt dulap de haine numit "walk-in-closet" si amaratele dorm pe scaunele extensibile de langa piscina/chezlong.  Leafa li se da cand merg inapoi, si pe aeroport ce li se da e al lor numai ca si biletele de avion si totul e scazut din acel dolar/ora.   Mai veneau la comunitatea maghiara pe vremuri si din acesti sclavi si povesteau sa mai scape de de energie negativa,  credeau ca toti avem aceas soarta, una m-a intrebat in casa cui lucrez dar nu m-a crezut ce i-am spus.   L-am intrebat la ce adresa sta ea unde lucreaza si nu stia sa-mi spuna, a inceput sa planga ca-i fac nu stiu ce, doar l-am indreptat ce poate si pe ce ton sa intrebe un necunoscut cand dupa 7 ani era intr-un balon de aer, habar n-avea de absolut nimic decat de numele suburbiei/localitatii.  Pocaitii din toate sectele sint stapanii pe aceasta afacere, ei sint stapanii de sclavi despre care inca nu se vorbeste la TV.   Doar ca au dat ceva spatiu negrilor, restul ia o pauza pe moment pe chezlong-ul de mai jos.*  

Image result for chez long