Sari la conținut
Forum Roportal
nimeni altu'

Nu ma angajeaza nimeni! Ce ma fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poa' sa fluture diploma aia mult si bine. Din cate am citit, exista foarte multi profesori de istorie care au terminat cu brio, si nu au reusit sa obtina o catedra.   :pardon:

 

Insa in Secuime nu s-ar duce nimeni sa predea nici in limba romana ... 

Pentru un ban de cheltuiala, nu altceva. 

 

Gasesc asa de gresit gandirea ca lucrez pentru bani de buzunar sau de cheltuiala!!!   

 

Este injositor ideea fata de altii care au familie si au de lucrat pentru restul vietii acolo, iar un habarnamist doar de bani de seminte lucreaza!!! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insa in Secuime nu s-ar duce nimeni sa predea nici in limba romana ... 

 

Gasesc asa de gresit gandirea ca lucrez pentru bani de buzunar sau de cheltuiala!!!   

 

Este injositor ideea fata de altii care au familie si au de lucrat pentru restul vietii acolo, iar un habarnamist doar de bani de seminte lucreaza!!! 

 

Ce faci? Ma provoci?  :lol2:

Ia revizuieste-ti atitudinea, si lasa aerele astea de inteleapta.

Stiu bine ce-am scris.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei sa fi provacat ... poate!!!

 

Eu am raspuns ce mi-a sugestat spiritul in acel moment.    

 

"Ia revizuieste-ti atitudinea, si lasa aerele astea de inteleapta."

 

Deloc, nu accept fraze din astea, in familia ta sa le impartesti la ai tai atentiile amintite.   

 

Tu nu ma educi pe mine, tine minte asta!!!   


Am mai amintit ca nu persoanei raspund ci ideii scrise!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Ţăranul cu Maserati" i-a lăsat cu gura căscată pe englezi!

Petre Crăete, cunoscut drept "Ţăranul cu Maserati", a intrat din nou în atenţia presei după ce a publicat un clip în care spune că are atât de mulţi bani încât se spală cu ei.

Bărbatul spune că s-a mutat la Londra, unde a găsit repede de muncă drept bodyguard pentru nume sonore precum luptătorul Alex Reid. În cel mai nou clip al său, el stă pe jumătate gol într-o cadă cu bani, pe care spune că i-a câştigat în doar patru ore de muncă, conformmetro.co.uk. 

"Mă spăl mai întâi pe mâini, după care mă spăl pe cap, după aia pe picioare. Îi punem puţin pe cap, Trebuie să dăm bine pe spate. După aia pe corp, la subraţ, şi pe frunte",spune Petre în clip. 

"Adevărul e că am atât de mulţi bani că nu ştiu unde să îi pun. E destul să te facă să plângi, în România nu am avut niciodată atât de mulţi bani şi acum nici nu pot să îi iau cu mine pe toţi. Nu aş putea merge dacă mi i-aş îndesat pe toţi în buzunare", a mai adăugat el.

A devenit faimos după ce s-a lăudat cu un Maserati

În urmă cu ceva timp, într-un alt film postat pe YouTube, bărbatul s-a lăudat cu un Maserati pe care "i l-a fi dat", se pare, fostul luptător de arte marţiale britianic Alex Reid. Românul se numeşte Petre Crăete, este originar din Bumbeşti-Jiu şi a lucrat ca militar în Garda Naţională.

În plus, în urmă cu câteva luni, el l-a provocat la luptă pe Cătălin Zmărăndescu, fostul bodyguard al lui Gigi Becali. "De cinci ani mă antrenez să-l bat. Am 95 de kilograme, numai muşchi garantat şi, neoficial, sunt cel mai bun din lume", spune Crăete.

Fostul militar s-a lăudat şi cu alte ocazii. Iată cum “se scuză” acesta pentru tot ceea ce face: "Vreau să arăt că un ţăran ca mine, un simplu ţăran, dacă are un vis, îl poate realiza".

click.ro   

 


@ nimeni altu'

 

NU folosi termen precum "taranul" sau din astea doar sa pari cool, ca nu este ... se observa de la mare distanta cine ce este si ce are in cap!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io cred ca am citit bine. :(

Da, ai citit bine.
Eu is cel ce n-a citit in intregime cel de-al doilea mesaj.
Incepuse sa ma exaspereze cu vaicarelile lui.
Abia acu' realizez ca mi-am batut capul si tastele de pomana. Nu ca ar fi obligat sa munceasca voluntar, nimeni nu-i poate pretinde asta, ci datorita faptului cum gandeste despre cei care isi sacrifica timpul pentru altii.
Cu alte cuvinte, si noi ne-am injosit bagandu-l in seama...dupa logica lui.

 

 

Gasesc asa de gresit gandirea ca lucrez pentru bani de buzunar sau de cheltuiala!!!   

 

Este injositor ideea fata de altii care au familie si au de lucrat pentru restul vietii acolo, iar un habarnamist doar de bani de seminte lucreaza!!! 

 

"Pentru un ban de cheltuiala, nimic altceva"
 
Este exact cum am scris.
Studentul care nu provin dintr-o familie bogata, dar nici saraca, care vrea totusi sa-si faca un concediul la mare pentru o perioada de zece zile, fara sa-si impovareze parintii, ar recurge la aceasta metoda. Nu-l poti condamna daca nu vrea sa lucreze toata vacanta, si se limiteaza doar la cateva saptamani, atat cat ii este necesar pentru concediu.
De cand si pana cand un student este egal remunerat cu un calificat, indiferent de munca prestata?
De exemplu, un student bun la mate gaseste in vacanta de vara sa mediteze cativa copii de generala sau liceu,  care au ramas pe toamna la respectiva disciplina. Daca un profesor ia in jur de 10$ (made in US-sic!), un student ia cel mult in jumate. N-are sens sa dezbatem de ce. Se stie.
Alt caz ar fi a domnului student injosit de munca volutara.
Cum nu-l vad sa gaseasca ceva similar cazului mai sus amintit, poate sa obtina o slujba de sezon la  vreo terasa. Nu cred sa obtina aceeasi bani cu cei ai unui chelner experimentat si cu un loc stabil de munca. Sub nicio forma. Mai ales daca nimereste peste vreun patron carpanos.
Bineinteles ca exista cazuri cand studentii castiga foarte bine, dar mai rar.
Deja vorbim de studentii cu cunostinte teoretice si practice, care pot avea pretentia de-a fi platiti corespunzator.
 
In viitor, sa nu-mi mai trunchezi mesajele si sa incerci a le da sens cum iti vine tie bine.
Daca vezi ca nu te bag in seama fiindca nu-mi placi, de ce nu procedezei si tu la fel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt facut sa ajung profesor.....am facut facultatea de istorie doar din pasiune, studiul istoriei e doar un hobby. 

Poate ca as lucra ceva gen sapator pe santierul arheologic, dar caut un job stabil...

La institutiile de arhiva nu prea am sanse ca se sustine concurs (si recunosc ca n-am citit si nici nu m-am perfectionat pentru arhivistica).

La muzee mai mult se concediaza decat se angajeaza, am vorbit eu insumi de exemplu cu un angajat al muzeului national de istorie militara, iar muzeul national de istorie este de 10 ani in renovare. 

As putea lucra in jurnalism istoric, la Historia, am facut si stagiu de practica, dar nu se angajeaza ca sunt posturile putine si alea ocupate de redactori cu experienta. 

In diplomatie,  politica si in securitate nu intra decat daca  sunt vreun geniu care a citit biblioteci intregi pe durata liceului si facultatii,  sau daca am pile sau am parintii ambasadori , securisti,   sau parlamentari....si nu am nimic din toate astea. 

In armata la fel, doar daca am pile, tatal ofiter si neaparat forma fizica......si n-am nici din astea. 

 

 

 

 

Asa ca va trebui sa fiu realist si sa fiu mai putin pretentios, sa zic mersi acum la 22 de ani ca macar sa am un job cu salariu de 1000 lei. 

 

 

Am incercat sa ma angajez ca game-tester, dar cu nivelul mediu de cunoastere a limbii engleze,  am fost respins. 

Acum zilele astea am depus cv-uri pe la Mega Image si la Shop & Go.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si ce fac? 

 

Trebuie sa ma reprofilez in IT? Am 22 de ani? Si am nevoie urgenta de bani? Si trebuie sa-mi caut un job cat mai repede....

În IT la vârsta ta m-as duce și eu. Să-ți spun ceva: cu nevoia disperată de bani nu vei ajunge nicăieri. E ceva, nu știu ce care pâna nu te liniștești nu vei găsi nimic. Eu am ramas fară job (și fara familie) la 43 de ani. Până la 48 am lucrat ca: agent de vânzări, agent de asigurări, taximetrist, faianțier, montam izolații la cabane la munte (la negru!) cumparam ceasuri de la târg, le recondiționam la un ceasornicar anume și le vindeam pe net, până când s-a întâmplat să fiu sunat și chemat la post de profesor (aveam dosar băgat la ISJ, că...e meseria mea de bază) și am înlocuit pe cineva care tocmai a emigrat brusc și fără preaviz...azi sunt acolo, profesor...loc fain, îmi place, dar...nu se știe pâna când ca sunt pe suplinire. Un coleg tocmai mi-a trimis poza în salopetă bocanci și cască...după ce a fost mulți ani patron a ajuns la întindă cabluri...da, e meseria lui...acum mulți ani era îmbrăcat la fel...acum s-a întors la aceeași condiție.  Deci...vorba aia: "la tăți ni-e greu..." Nu e acum nici momentul să începi ceva pe cont propriu...sunt vremuri potrivnice omului simplu. Nu e un secret, trebuie sa faci o arta din a supraviețui. Baftă!

Nu sunt facut sa ajung profesor.....am facut facultatea de istorie doar din pasiune, studiul istoriei e doar un hobby. 

Poate ca as lucra ceva gen sapator pe santierul arheologic, dar caut un job stabil...

La institutiile de arhiva nu prea am sanse ca se sustine concurs (si recunosc ca n-am citit si nici nu m-am perfectionat pentru arhivistica).

La muzee mai mult se concediaza decat se angajeaza, am vorbit eu insumi de exemplu cu un angajat al muzeului national de istorie militara, iar muzeul national de istorie este de 10 ani in renovare. 

As putea lucra in jurnalism istoric, la Historia, am facut si stagiu de practica, dar nu se angajeaza ca sunt posturile putine si alea ocupate de redactori cu experienta. 

In diplomatie,  politica si in securitate nu intra decat daca  sunt vreun geniu care a citit biblioteci intregi pe durata liceului si facultatii,  sau daca am pile sau am parintii ambasadori , securisti,   sau parlamentari....si nu am nimic din toate astea. 

In armata la fel, doar daca am pile, tatal ofiter si neaparat forma fizica......si n-am nici din astea. 

 

 

 

 

Asa ca va trebui sa fiu realist si sa fiu mai putin pretentios, sa zic mersi acum la 22 de ani ca macar sa am un job cu salariu de 1000 lei. 

 

 

Am incercat sa ma angajez ca game-tester, dar cu nivelul mediu de cunoastere a limbii engleze,  am fost respins. 

Acum zilele astea am depus cv-uri pe la Mega Image si la Shop & Go.  

Azi un job stabil e un articol de lux... :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×