Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Seara buna si bine v-am gasit :)

Mi-am facut cont in speranta ca cineva cu o problema asemanatoare sau cu mai multa experienta mi-ar putea da un sfat.

Am inceput sa ies cu un profesor din facultate, intre noi nu e mare diferenta de varsta...4 ani. L-am cunoscut in semestrul I cand indrumatorul meu de licenta m-a trimis sa fac partea practica cu el. La inceput am discutat tot felul de nimicuri dar de ceva timp ne-am apropiat foarte mult, vorbim despre lucruri mai profunde, ma suna des, iesim in oras. El e genul de om pentru cariera e pe primul loc,chiar mi-a spus asta, ca mai bine munceste acum si isi face un rost ca acum e timpul cat e tanar. Adevarul e ca din prima clipa in care ne-am vazut am avut un sentiment ciudat, chiar si el a zis ca totul se intampla cu un scop (faptul ca ne-am cunoscut). Imi tot face complimente si chiar ne simtim foarte bine unul in prezenta celuilalt, imi spune ca sunt interesanta, ca vrea sa ma cunoasca mai bine, ca reprezint un mister pentru el. Ma intrebat de ce imi place sa vorbesc cu el (vorbim ore in sir), si ce as vrea sa facem in continuare.

Acum problema...eu am prieten.Care e si la aceeasi facultate cu mine,dar alt profil.Sincer, de mult relatia mea cu prietenul a inceput sa scartaie si acum ca l-am cunoscut pe prof mi s-a confirmat ca sentimentele mele pt prietenul meu sunt aproape nule.Eu ma simt foarte stanjenita fata de situatie, nu stiu ce sa fac.Profesorul e genul carierist, stapan pe sine, pleaca la tot felul de conferinte, etc...Chiar acum urmeaza sa plece din tara iar.Sunt constienta ca nu as putea sa am o relatie cu el, si imi vine greu sa ma despart si de prieten care e un tip super si nu mi-a gresit cu nimic.
Dupa o saptamana in care am tot iesit si vorbit cu profesorul, de cateva zile acesta s-a schimbat total...Daca inainte vorbea foarte deschis cu mine acuma parca ma tine la distanta.Sunt constienta de faptul ca e la inceput de cariera si sa se afle ca a avut o relatie cu o studenta ar fi o pata neagra pt tot restul vietii,dar...nu mi-l pot scoate din minte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Luati o camera la hotel, zic. Cred ca numai asa ti-l poti scoate din minte. ;)

Corect ar fi sa rezolvi problemele cu prietenul inainte, dar cand vreodata au tinut 'fluturii' cont de corectitudine? :)

ms de pont :))

 

cu el nu prea am ce rezolva...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i recomandat relatia asta ca nu se ajunge departe niciodata.  El e constient de asta si nu-si risca viitorul, prof'ul.

 

Eu m-as limita la discutii scurte tip profesional si la revedere!!!   Vrei sa si termini acea facultate sper!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i recomandat relatia asta ca nu se ajunge departe niciodata.  El e constient de asta si nu-si risca viitorul, prof'ul.

 

Eu m-as limita la discutii scurte tip profesional si la revedere!!!   Vrei sa si termini acea facultate sper!!!

clar nu duce nicaieri...sunt constienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am avut asa experienta, insa am citit in ziar cazuri din astea recente. 


A fost pe aici in Phoenix,  Arizona un scandal de mari proportii cu o romanca tanara care a divortat o familie cu cativa copiii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am avut asa experienta, insa am citit in ziar cazuri din astea recente. 

A fost pe aici in Phoenix,  Arizona un scandal de mari proportii cu o romanca tanara care a divortat o familie cu cativa copiii.

nu are copii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tztz, sarmanul barbat, ce-a putut sa-i faca tinerica aia, sa-l divorteze. El unde era in timpul cand ea ii divorta familia? 

 

 

Dar nici nu trebuie sa duca undeva daca tu esti ok cu asta. Traieste acolo pe moment, esti la facultate, daca acum nu te distrezi atunci cand? Nu sunteti casatoriti, nu aveti obligatii fata de nimeni. Bine, e cam naspa ca ti-e profesor dar s-au mai vazut cazuri.

 

Stiu ca te roade faptul ca te tine la distanta acum, poate doar vrea sa faca pe interesantul. Sau poate e preocupat pentru plecarea pe care si-o pregateste.

pai nici nu m-am gandit vreodata ca ar duce undeva...ne intelegem bine dar pana la o relatie mai e mult. si sincer nici nu ma vad pe viitor cu el. de preocupat e preocupat, chiar mi-a spus ca lucrarea pe care o pregateste e gresita, trebuie schimbata, etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te vezi cu el, de ce sa te mai complici?

 

Deja suflet ai pus, daca te si culci cu el..ai pus-o.

Eu sunt de parere ca daca simti ca nu te potrivesti cu un om, e mai bine sa pastrezi distanta impusa.

E mai matur ca tine, de aceea ti se pare mai sigur pe el. Vei ajunge si tu la varsta aia si nu ti se va mai parea o calitate de dat pe spate. E ceva firesc.

 

In plus, reevalueaza-ti relatia cu prietenul. Sa stai cu el doar pt ca nu ti-a gresit cu nimic nu e cinstit nici fata de el , nici fata de tine.

 

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, de mult relatia mea cu prietenul a inceput sa scartaie si acum ca l-am cunoscut pe prof mi s-a confirmat ca sentimentele mele pt prietenul meu sunt aproape nule.

 

...Sunt constienta ca nu as putea sa am o relatie cu el, si imi vine greu sa ma despart si de prieten care e un tip super si nu mi-a gresit cu nimic...

...,dar...nu mi-l pot scoate din minte...

 

Am inteles ca te atrage profesorul, care evident ca-ti creeaza senzatia de securitate materiala, datorita semnalelor cum ca este un barbat axat pe cariera(bani). In cazul asta nu ar trebui sa ai dubii cu prietenul tau, si sa nu-l amagesti. Daca relatia cu prietenul "scartaie" de mult timp, si ai mai si constatat ca sentimentele fata de el sunt nule, de ce nu termini relatia, ca sa nu-i dai false sperante? Asa ar fi fair-play. Si tie ti-ar placea sa fie asa, in cazul in care ai fi tu in locul lui.

 

Sau vrei sa joci la 2 maini , si sa tii si "catelusul" de rezerva , in caz ca "leul" nu manifesta interes total? 

Bineinteles, dupa aceea poti spune multe ca sa iti "cumperi" niste constiinta,...gen, am fost langa prietenul mereu la greu, am facut , am dres, etc, meriti si tu sa fii fericita....

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×