Sari la conținut
Forum Roportal
alex_77

De ce Raiul e asa de minunat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Obisnuiam sa citesc, da. Dar mai citeam si Alba ca zapada si cei sapte pitici, Zana Maseluta si altele. 

Poti sa nu ma crezi cat vrei dar eu am facut o promisiunea Sf Nicolae.I-am promis ca voi fi diferit de ceilalti si imi voi schimba atitudinea(mi-a trimis aceste cuvinte printr-o scrisoare).I-am respectat porunca.Si ca sa stii si tu Sf Nicolae se sarbatoreste pe 6 decembrie.

Deci scrisoarea este dovada ca Dumnezeu si sfinti exista si nu ma indoiesc de asa ceva.Mai ai mult pana te vei cai in fata Sa.Nu lua cartile sfinte in desert.

Cand sunt flamand inseamna ca tin post,ar trebui sa tii si tu post este bun pentru suflet.

Si eu zic ca te contrazici punand intrebarea asta.

 

Ca o paranteza, insa, multi spun ca ideea de Rai a fost creata pentru a mentine multimile in sclavie, oricat de grea si urata le-ar fi fost viata. Mi se pare logic. Cred ca astia care se arunca in aer extaziati ca vor ateriza in nori cu 72 de virgine (sau cate sunt) sunt dovada vie (bine, moarta) a puterii sperantei intr-o viata eterna mirifica.

 

Poti crede in continuitate si in viata ''de dupa'' si fara sa te lipesti de o religie, crezand mot-a-mot ''procedurile'' de ascensiune in ''Rai''. Pentru ca orice religie are asa ceva, pana la detalii.

Si linkurile acestea in engleza sunt false?

http://heavenchallenge.com/about.htm

http://biblestudyplanet.com/2009/04/05/what-heaven-will-be-like/

http://www.omegaletter.com/articles/articles.asp?ArticleID=7200

http://www.thechristianmessage.org/2011/12/heaven-what-makes-it-so-special-why.html

Deci, daca citesti cartile religioase, nu ai nevoie de explicatii pe un forum, unde ar putea sa existe persoane ce nu cred in Dzeu, Rai, Iad, etc., ca atare nu ti-ar putea explicatiile necesare.

 

Apoi, Dumnezeu te-a creat si apoi ti-a dat minte. Si ti-a mai lasat la-ndemana credinta. In plus, esti constiincios si citesti carti religioase. 

Deci, daca chiar crezi in Dzeu, ar trebui sa te prinzi singur ( datorita credintei) ce si cum cu Raiul,...si de ce e asa bine acolo. Sau tu nu citesti carti religioase? ?!...citesti sau nu carti din astea?

 

Si nu stii ca acolo e locul de odihna cu verdeata, de unde toate durerile au pierit? Cum sa nu fie frumos asa ceva? Acum, tu chiar vrei sa intalnesti toata turma pe acolo, ca sa te simti in siguranta? Poate unii nu-s asa de nemaipomeniti, chit ca-s rude de gradul I.

Ma rog, faza cu teleportarea nu prea o cred, insa un Iphone 15 sigur va primi fiecare , inca de la sosire.

Normal ca le-am citit,da tu nu ai auzit de corpurile noastre perfecte din cartile religioase?Aceste corpuri au alte abilitati decat corpurile pamantesti pline de pacat.Corpurile au o aura si cu acea aura poti calatori unde vrei tu,poti face ce vrei tu.

Editat de alex_77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OK, am inteles acum, prin topic cauti sa oferi lamuriri; cred ca multi au luat titlul drept o intrebare adresata la modul general.

False in ce sens? Sunt articole care exprima credinta unei comunitati religioase despre Rai. Cat adevar o fi in ele nu poate demonstra nimeni.

E o credinta foarte frumoasa; problema e ca ii determina pe adeptii ei sa se lase calcati in picioare cat sunt inca in viata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa ne intrebam cateodata daca nu cumva le convine foarte mult unora pe Pamant ca restul sa fie resemnati la o viata de suferinta si nedreptati, in care, conform religiei lor, trebuie sa suporte orice in asteptarea Raiului.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa nu ma crezi cat vrei dar eu am facut o promisiunea Sf Nicolae.I-am promis ca voi fi diferit de ceilalti si imi voi schimba atitudinea(mi-a trimis aceste cuvinte printr-o scrisoare).I-am respectat porunca.Si ca sa stii si tu Sf Nicolae se sarbatoreste pe 6 decembrie.

Deci scrisoarea este dovada ca Dumnezeu si sfinti exista si nu ma indoiesc de asa ceva.Mai ai mult pana te vei cai in fata Sa.Nu lua cartile sfinte in desert.

 

Si? Pe langa scrisoare, ti-a pus in ghetute si niste portocale? Ca dovada...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si? Pe langa scrisoare, ti-a pus in ghetute si niste portocale? Ca dovada...

O ciocolata milka.

:yam:

Am gasit un videoclip despre un barbat care a intrat in Rai.

Asa este Raiul?Este Raiul locul unde totul radiaza?

  Editat de alex_77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' n-ai gasit un video si cu ala care s-a intors de acolo???  fericit la maxim ca si-a gasit spatiul mult ravnit ...

 

Ai grija la exprimare ca in Rai nu corpul cu mapa sau laptop intra ci spiritul, DACA ... a fost la un nivel destul de ridicat si cand a trait, altfel directia sud in iad. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa ne intrebam cateodata daca nu cumva le convine foarte mult unora pe Pamant ca restul sa fie resemnati la o viata de suferinta si nedreptati, in care, conform religiei lor, trebuie sa suporte orice in asteptarea Raiului.

Da, le convine, daca ar fi pusi sa faca schimb cu cei amarati, unul n-ar sari ca vrea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,exista un singur iad - cel in care traiesti !'' - preoteasa roscata din Game of Thrones

Eu o cred . Mai departe , raiul poate fi oriunde si orice

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religia cauzeaza nevroze, individuale si colective.

 

Cum sa nu traiesti in iad dpdv psihic cand orice vorba sau gand ti se adauga la catastif si orice perspectiva noua (sau veche si suprimata) e erezie? Avem in noi un potential imens de comuniune cu cei din jur si cu natura, dar oricand vrea sa iasa la suprafata si sa fie valorizat (prin precognitie, telepatie, maifestare etc), ni se spune ca ''e de a diavol'' si trebuie sa ne spovedim. Doar la gandul anilor pierduti, in care puteam fructifica aceste lucruri, am nevoie de o lamaie.

 

Bucuria adusa de religie e doar temporara, atata timp cat crezi ca te poti incadra in multitudinea de rigori. E practic entuziasmul de la inceputul oricarei calatorii imposibile, ce nu se termina niciodata si nu duce nicarieri. In rest, e doar ura de sine, timorare si nefericire, chiar daca nu le constientizezi ca atare. Piatra de stabiliment a unora e piatra de moara din spinarea altora.

 

Te intrebi ani de zile cum poti sa ai un conflict interior debilitant daca ai ''reteta'' unei vieti perfecte si tot ce trebuie sa faci e sa o urmezi. Iti creezi un ''eu'' fals, pe care il consideri real si incerci sa il manifesti, in timp ce ''eul'' real putrezeste in subconstient, devine salbaticit, demonizat, pentru ca ii bagi constant piciorul in gura. In loc sa fie energia ta creatoare si mijlocul tau de comunicare cu lumea, devine monstrul de la subsol.

 

Si cel mai trist e ca unui om ii pot lua decenii intregi sa se desparta de aceasta iluzie a perfectiunii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×