Sari la conținut
Forum Roportal
alex_77

De ce Raiul e asa de minunat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Religia cauzeaza nevroze, individuale si colective.

 

Pai nu-i mai bine sa dai draq' religiile si ai o viata linistitia ca nu te framanta idei false despre lucruri inexistente care nu-ti servesc la nimic???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu forteaza nimeni pe nimeni. Spalarea pe creier e mult mai sofisticata decat un pumn in gura. Se bazeaza pe atasament emotional. Asa cum unii nu pot da drumul utopiilor politice, nationalismului sau sentimentului de siguranta produs de imaginea unui ''stat civilizat'', altii se agata de religie.

 

Si imi e foarte clar ca spre deosebire de un om credincios (in functie si de credinta lui, evident), intr-un inchinator la stat nu as avea incredere niciodata.

 

In fine. Am divagat. Mult. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 25 de ani de rumegat religia pe toate partile si din toate unghiurile am ajuns la concluzia ca e un mare shit.

Recunosc, sunt la un pas de ateism. Adica pe calea cea buna. Nici nu va mai spun cate aspecte a avut raiul pentru mine pana acum. Ba  era vreo fata frumoasa ba era vreun miraj al vreunui desert in care ma aflam la un moment dat. 

Raiul lui Peste ! Cu cat ma apropiam eu mai mult cu atat se indeparta el mai tare. Nici nu-l mai vreau oricum ar fi el. Prea e bietul om amagit cu himere si intre timp stors de banuti si de iluzii!

Am zis!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam asta de la 6 anisori ... ca nu-i nici Mos Craciun sau Santa care ne aduc cadouri, ca de aici a inceput la mine, am fost pacalita, ca n-am voie sa zic de parinti, bunici adulti in general ca mint!!!    M-au hranit cu ideea de copil cuminte si silitoare, superbuna la scoala ... ca vine rasplata de Craciun sub brad, dar

n-a venit si la clarificarea asta am mers contra bunica cu "arma mare" ... am aflat de la copiii rai de pe strada ca parintii adauga cadoul in poveste iar naivii crede si se lasa pacaliti.   Banii trebuiau la doctori ca aveam fratele cu Distrofie Musculara si fiind primul baiat in familie dupa 2 fete, toata speranta regenerarii familiei era in el, biet copil nu stia sa mearga ca se scurta un picior si pe urma tot corpul pana a murit la 21 de ani.   

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred intr-o forta care mentine balanta in echilibru, cred ca nimic nu e intamplator, ca jocurile sunt facute, ca undeva cercul se inchide - la a treia, a patra generatie

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raiul este locul spiritual guvernat de Dumnezeu, locul in care traiesc oamenii, ingerii si puterile ceresti, toti cei care iubesc binele si pe Dumnezeu. Este minunat pentru ca nu exista rau, nu exista tristete, slabiciune, nu exista moarte, boala. Este minunat pentru ca exista ascultare, dragoste , pace, ordine, dreptate. Pentru a ajunge in rai trebuie sa dovedim daca iubim binele sau raul. Suntem indemnati spre bine, suntem condusi spre bine, dar avem libera alegere, putem alege pe Dumnezeu sau sa fim in afara lui Dumnezeu, fara El. Dumnezeu nu obliga pe nimeni la ceea ce nu doreste, de aceea si aceasta viata este daruita cu deplinatatea libertatii noastre, singuri vom alege ce dorim. Sunt multi care refuza moralitatea si credinta si pe Dumnezeu. Este optiunea lor, o respectam, dar totodata marturisim ca nu exista om care sa se roage la Dumnezeu si care sa nu auda cuvintele Lui, nu exista om care sa fie activ religios si care sa nu poata vorbi de cat de minunat este Dumnezeu, credinta, si sa fii om bun. Vor fi multi care vor arunca cu noroi si cuvinte urate, este felul lor de a fi, optiunea lor, dar eu am raspuns aici pentru oamenii care pretuiesc pe Dumnezeu si se ingrijesc de sufletele lor. 

Editat de Davi_
Adresa de E-mail si site

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×