Sari la conținut
Forum Roportal
Vrian

Cine e cel ce percepe realitatea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La o inundatie nu contribuie doar atomii de H si O...nu doar cauza lor de a naste apa..ci o rezultanta a mai multor cauze.

Insist sa nu mai separi in molecule atomii de Hydro de cel de Oxy ca se intampla doar potopuri planetare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stu, eu m-am referit la faptul ca alternativele mai bune au fost descoperite initial din intamplare si abia apoi organismele, ca sa-si sporeasca sansele de supravietuire, s-au modificat pt a recrea iar si iar situatiile descoperite din intamplare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand spui 'pentru a recrea' nu vorbesti de un scop in sine? De un sens?

 

Sa zicem ca totul s-a nascut dintr-o intamplare.

Cum explici atunci ca undeva in lungul sir al intamplarilor apare scopul, sensul?

 

Si scopurile se nasc tot din intamplare?

Asta nu pot eu sa inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cind dai aceasta intrebare defapt te intrebi cine sunt eu, cine esti tu cel care percepe. Iar asta duce la constientizare de sine, tu esti cel ce percepe si cel ce pune aceasta intrebare, un fel de produs al complexelor procese neuronale. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare om trăiește, percepe realitatea si spune: văd, aud, simt, gândesc, fac etc.

Cineva care si-a pierdut un deget, o mâna, un picior sau ambele, spune la fel, deci nu acele părți ale sale erau cele prin care era îndreptățit a se considera cel ce percepe, trăiește realitatea.

Întrebarea ar fi: despre ce anume suntem îndreptățiți a spune: eu văd, aud, simt, fac, trăiesc, vreau, gândesc, sunt cel ce percep realitatea? Cine e acest eu trăitor de realitate?

E posibil a spune: creierul. Nimeni însă nu se simte, nu se percepe ca si creier ce trăiește o realitate.

E potrivit a spune eu psihicul trăiesc, percep realitatea, inclusiv realitatea mea corporală?

Tema nu e una religioasă sau spirituală!

 

 

In general oamenii sunt prosti si deloc empatici, ei nu pot percepe realitatea altora ajungand sa nu-i inteleaga, de-aici si creearea legilor si a regulilor in societatea, nimeni nu-ntelege pe nimeni, nimanui nu-i pasa de nimeni, fiecare face ce vrea pl lui si se gandeste la binele propriu.

 

Daca tu din frustrare consideri in adancul sufletului tau sa bei ca fiind un lucru bun, un scop in viata , vine altu mai guru-ntelept si-ti spune ca nu e bine ce faci, el  netrecand prin cea ce treci tu si fiind cu o situatie O.K., cel mai bine e sa fii "ON' la ce spun ce-i din jur dar si sa te gandesti intelept/intelectual ce zic ei nu doar sa faci ca robotelul.

Editat de Jokerul_Intelept.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel care percepe realitatea e un brain in the vat.

 

Jokerasule, Harley quinna ta e la vreun ospiciu, ia-le la rând. Daca ai cojones te internezi in fiecare pana o afli si o ajuti sa evadeze.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel care percepe realitatea e un brain in the vat.

 

Jokerasule, Harley quinna ta e la vreun ospiciu, ia-le la rând. Daca ai cojones te internezi in fiecare pana o afli si o ajuti sa evadeze.

 

Hmmm ... sa stii ca mi-e foarte dor de casa ( Sapoca * ) dar Harley nu era acolo cand am plecat(evadat) deci nu cred c-o gasesc acolo.

 

 

Cred c-am sa dau o tura prin Bucuresti cu Purple Lamburghiuni-ul meu :D, imi place tare mult sa conduc in stilul bufonului mafiot nebun cu 300 la ora  :plane:  :plane: .

Editat de Jokerul_Intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti suntem altii in alte realitati. Altul pentru sine, altul in fata cuiva.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Universul nostru este intr-o continua miscare si schimbare, chiar si stelele se nasc, traiesc si mor. Celulele organismului nostru se reinnoiesc in totaliate la fiecare 7 ani.

Doar constiinta percepe pe toata durata vietii corpului uman aceeasi identitate, acelasi "eu".

Intr-o realitate in continua schimbare, exista un element care ramane neschimbat si care pare sa se manifeste dintr-o alta realitate.

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×