Sari la conținut
Forum Roportal
alex_77

Locul de munca dupa facultate

Postări Recomandate

De ce toata lumea spune ca daca ai terminat o facultate cu o diploma neacumulata de cunostinte nu te poti angaja? Este adevarat ca daca termini facultatea si nu ai un bagaj de cunostinte dezvoltat nu te poti angaja?Angajatorul se uita dupa CV-ul lor, nu dupa cunostintele acumulate de la facultate.

De ce angajatorii nu isi pregatesc angajatii la locul de munca? De ce ii da afara doar pentru ca nu au avut cunostinte practice?

De ce nu ne invata nimeni cum sa completam un CV?E asa de greu cum pare?

Eu de exemplu nu stiu ce sa completez in CV pentru ca diriginta noastra de liceu nu ne-a explicat cum sta treaba cu CV-ul.

Editat de alex_77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca o fac pentru a acumula niste cunostinte ce scriu in CV?Vrei sa scriu in CV ca am terminat facultatea x si merit un loc de munca bine platit?


da de ce mai faci o facultate daca nu acumulezi niste cunostinte?

De acumulat acumulez.Da cu CV-ul ce ma fac?Nu am completat un CV in viata mea si nu stiu daca trebuie sa scriu adevar sau minciuna.Toate slujbele necesita practica cand e vorba de domeniul tehnologiei.Cu teoria nu ai ce aplica la practica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

generatia internet :doh:

le-am gasit in mai putin de un minut

 

 

http://www.kent.ac.uk/careers/cv.htm

https://www.myworldofwork.co.uk/getting-job/building-cv

http://www.hipo.ro/index.php/vizualizareArticol/94/Cum+faci+un+CV+puternic+fara+experienta+profesionala

 

sa stii ca internetul nu inseamna numai facebook, filme, jocuri si pierdut vremea aiurea

iar un individ care incearca sa gandeasca inainte de a da din taste are o sansa in plus in viata

Editat de -olivia-
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce toata lumea spune ca daca ai terminat o facultate cu o diploma neacumulata de cunostinte nu te poti angaja?l.

Si iara revin si spun: trebuie atacat domeniul in care inveti inca din timpul facultatii. Faci drept, faci munca voluntara la un cabinet de notar sau avocat. Faci economie, te duci voluntar pe langa o contabila. Te duci vanzator la alimentara... experienta, se pare, utila. Faci limbi straine, te infigi langa un traducator, te rogi de o profa sa te lase sa vezi cum fac planurile de lectii, etc. Esti la arhitectura, inginerie, te bati sa lucri fara bani la o firma de proiectare. Din primul an asta.

Multe povesti de succes incep din facultate, asa am vazut eu cateva cazuri. Si imens de multele cazuri in care absolventul, ca o floare pura si nestiutoare vrea sa fie angajat ca are el o diploma dar habar nu are ce se intampla in domeniu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da cu CV-ul ce ma fac?Nu am completat un CV in viata mea si nu stiu daca trebuie sa scriu adevar sau minciuna.

Pai tu predici ADEVARUL din cate inteleg, de ce ai minti in CV??? iar daca termini o facultate si nu stii sa "completezi" adica sa compui un CV, la ce te-ai calificat??? CV nu este un formular sa-l comletezi ci biografia ta profesionala, iar in lipsa acestuia doar datele unde ti-ai pierdut timpul de la 6 ani incolo se mentioneza, se includ si anii de puscarie sa fie justificate spatiile mari libere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, cv-ul depinde de formatul care ti se cere. De obicei e un formular standard, cum e cv-ul european. Si introduci acolo datele cu studii, diplome etc. etc. Cauti pe net pe google si vezi cum au completat si altii, sunt pe net cv-uri completate deja de persoane reale pt cv-ul european, iei de model si scrii.

In plus, vezi aici cum NU se face un cv (de fapt, chestii de bun simt): http://www.psihanaliza.org/editorial13.html

Incearca sa mergi pe la training-uri, workshop-uri, chestii din astea, sunt la moda, dezvolta aptitudini si te pot si ajuta.

Iar la job, de obicei poti ruga pe cineva experimentat sa te ghideze si o va face cu mare placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×