Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Eu sunt eterna invidioasa a vietii pe care o duc preotii. Nu ma luati in seama. :sorry:

 

Eu la fel cand vad pana unde duce cu politica despre 'mnezeu si rai pe ban!!!

 

Femeie inmormantata pe camp. Motivul este halucinant! http://stirile.rol.ro/

Cat de grea e matematica si fizica de la facultate de tip tehnic sau real?  Este echivalenta unui liceu teoretic?

 

Din moment ce facultatea este dupa liceu, cum sa fie matematica mai usoara sau echivalenta cu liceul??? 

 

Desigur este foarte grea si la nivelul specialitatii pe care-l vrei sa studiezi.   In general facultatea este de invatat, memorat multe notiuni, etc., si e pe bani multi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine invata pe de rost la mate si la fizica nu are ce cauta la o facultate de profil tehnic.

 

Fizica se intelege, observi fenomenul si aprofundezi cauza..de acolo, matematica te ajuta sa demonstrezi logic un fenomen.

 

Nu sunt usoare, dar sunt frumoase. Daca nu te atrage fizica, stiinta, nu ai ce cauta la profil tehnic.

 

Tie ce ti-ar placea sa faci in viata?

Ce te pasioneaza?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As prefera o facultate umana de limbi straine dar engleza sa fie prima limba si a doua romana!Celelalte limbi necesita latina pe care eu sincer o urasc.Latina e o limba moarta asa ca nu ma leg cu limbile moarte.

Ce slujbe as avea daca as termina Facultatea de Limbi Straine?Va rog sa nu scrieti somer pe topic.

De ce toata lumea are viziunea ca daca termini o facultate umana devii somer?

Editat de alex_77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii stiu si le place din tabla inmultirii doar primele 5 ... ca 6X9=???  deja e foarte complicat!!!  si merge doar pe calculator, nu pe de rost ...

Ce mai raspuns ......Tabla inmultirii se invata in generala.Ce treaba are umanul cu matematica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu fi smecher cu mine ca ai sters postarea la care am raspuns, l-ai corectat ca se vede clar, crezi ca ma pacalesti ca n-am citat ca doar electricitarea ti-a placut din toata fizica, de aceea ti-am dat exemplul cu tabla inmultirii .... ca nu merge pe rate nimic, stiintele exacte nu sint negociabile la nici un nivel.

 

In felul asta cam greu o sa avansezi din fatza casei ... cu boii slabi ...  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era prima optiune fac. de electrotehnica dar aleg umanul.La electrotehnica e grea partea cu c.a.Tot ce stiu e c.c. din electricitate si nu la perfectie.Sunt de 5 la fizica asa ca nu mi-as incerca norocul la facultate cu restante.Cu matematica ma descurc doar la algebra,la geometrie ma indrept spre minusuri.

Editat de alex_77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un profil umanist inseamna foare multa lectura si studiu in biblioteci, inseamna sa stapanesti la perfectie gramatica limbii romane, studierea oricarei limbi straine inseamna pe langa gramatica conversatie si lectura in limba respectiva. Si pentru a face fata cu succes trebuie sa iti placa. Spuneai mai devreme ca nu iti place sa memorezi, umanul iti cere multa memorare. O facultate se comunicare cu specializari de jurnalism, politici publice ar fi o optiune. Se invata cel putin o limba straina, acumulezi cunostinte de politica, istorie, sociologie. Cu o astfel de pregatire poti opta pt o cariera in domenii diverse de la presa, diplomatie, administratie, PR, politici publice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un profil umanist inseamna foare multa lectura si studiu in biblioteci, inseamna sa stapanesti la perfectie gramatica limbii romane, studierea oricarei limbi straine inseamna pe langa gramatica conversatie si lectura in limba respectiva. Si pentru a face fata cu succes trebuie sa iti placa. Spuneai mai devreme ca nu iti place sa memorezi, umanul iti cere multa memorare. O facultate se comunicare cu specializari de jurnalism, politici publice ar fi o optiune. Se invata cel putin o limba straina, acumulezi cunostinte de politica, istorie, sociologie. Cu o astfel de pregatire poti opta pt o cariera in domenii diverse de la presa, diplomatie, administratie, PR, politici publice.

La esee stau slab.Nu sunt un computer cu 5000 de cuvinte si la gramatica stau slab doar la adjective,complemente si fraze.

Acestea 3 sunt adaugate la limba romana,la limba engleza stau bine cu gramatica dar cu compunerile si eseurile nu stau asa bine.Stiu putine cuvinte in limba engleza si tot ce stiu e sa traduc din engleza in romana aici ma descurc cel mai bine.Sunt in stagiul in care cunosc gramatica limbii engleze dar la gramatica limbii romane am ceva lipsuri.

Cine invata pe de rost la mate si la fizica nu are ce cauta la o facultate de profil tehnic.

 

Fizica se intelege, observi fenomenul si aprofundezi cauza..de acolo, matematica te ajuta sa demonstrezi logic un fenomen.

 

Nu sunt usoare, dar sunt frumoase. Daca nu te atrage fizica, stiinta, nu ai ce cauta la profil tehnic.

 

Tie ce ti-ar placea sa faci in viata?

Ce te pasioneaza?

Singurul fenomen pe care il stapanesc este cc din electricitate.

Cu fenomenele la cc din electricitate ma descurc dar la ca stau slab.Nu am idee cum parcurg sarcinile electrice drumul intr-o functie.Cc este un labirint in care intra o sarcina si iese alta sarcina,ca nu mai este un labirint acolo este calcul dezastruos.

Matematica pentru mine este mai mult de memorare decat logica.Logica imi lipseste cateodata si uneori ma pierd in exercitii.

Editat de alex_77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×