Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Eu am fost cu o trupa de vreo 10 persoane sa facem spiritism in noaptea de Halloween. Dar nu s-a intamplat si nu am vazut absolut nimic.

Am mai fost si intr-o iarna cu un prieten sa "vedem OZN"-uri. Dar nimic. E o padure normala nu are nimic special. Sunt doar copaci cu forme ciudate, contorsionati, dar as zice ca-i mai degraba o curiozitate botanica decat paranormala.

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiect...de cand eram mai mica imi doream sa aflu mai multe.Ceva poze aveti?..sau stiti vreun site?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata e am mai gasit:

 

OZN filmat deasupra padurii Baciu

 

Doi clujeni sustin ca au reusit sa filmeze din balconul casei lor un OZN, secventele surprinse infatisind evolutia unui obiect luminos, in aer, deasupra padurii Baciu, loc vestit pentru fenomenologia paranormala. Dana Pop si Catalin Petrisor spun ca se aflau in balconul apartamentului lor din cartierul clujean Manastur in momentul in care au observat o lumina ciudata. Cei doi tineri au reusit sa surprinda, pentru 27 de secunde, evolutia obiectului luminos, avind forma unei tigari de foi si o lungime de aproximativ 50 de metri, care a urcat si a coborit pe cer pina cind a intrat intr-o masa de nori si a disparut.

Clujenii au pus caseta la dispozitia cunoscutului cercetator in domeniul fenomenelor paranormale, Adrian Patrut, presedintele Societatii Romane de Parapsihologie, care considera ca imaginile surprinse sint printre cele mai edificatoare materiale din Romania privind existenta OZN.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa contest cercetarile in domeniu "Padurea Baciu" din Cluj. Dar as dori sa adaug ceva, poate va mai linistiti.

In primul rand, mult renumita padure nu se afla la cca 1 ora de mers pe jos la iesirea din Cluj, precum sustinea cineva in acest forum. Este la...fara exagerari...5 minute. Si nu e tocmai in afara orasului.In acea zona se construiesc in continuare spatii industriale si comerciale (stiu, deoarece lucrez in unul dintre ele). Mai exact, trec in fiecare zi pe langa padure...si zau daca am vazut ceva "anormal" la ea.

Pe timpul verii, aproape zilnic merg acolo la un gratar, la iarba verde. Se mai ramane noaptea la "un foc de tabara". Nici atunci nu e nimic infricosator.

Intr-adevar, zona e plina de vorbe dubioase...mai mult "batranesti" decat dovedite oarecum stiintific.

Parerea mea este aceea ca singurul lucru "paranormal" la aceasta padure este acela ca la tot pasul gasesti iubiti care incearca sa aiba putin intimitate printre copaci. :friends:

Oricum, eu va astept la Cluj pe cei care tin neaparat sa o viziteze. Chiar eu am sa va conduc spre "tainele" ei. Dar trebuie sa va avertizez ca veti avea de suferit...orasul este bantuit de ardelence fermecatoare :flowers:

Numai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa contest cercetarile in domeniu "Padurea Baciu" din Cluj. Dar as dori sa adaug ceva, poate va mai linistiti.

In primul rand, mult renumita padure nu se afla la cca 1 ora de mers pe jos la iesirea din Cluj, precum sustinea cineva in acest forum. Este la...fara exagerari...5 minute. Si nu e tocmai in afara orasului.In acea zona se construiesc in continuare spatii industriale si comerciale (stiu, deoarece lucrez in unul dintre ele). Mai exact, trec in fiecare zi pe langa padure...si zau daca am vazut ceva "anormal" la ea.

Pe timpul verii, aproape zilnic merg acolo la un gratar, la iarba verde. Se mai ramane noaptea la "un foc de tabara". Nici atunci nu e nimic infricosator.

Intr-adevar, zona e plina de vorbe dubioase...mai mult "batranesti" decat dovedite oarecum stiintific.

Parerea mea este aceea ca singurul lucru "paranormal" la aceasta padure este acela ca la tot pasul gasesti iubiti care incearca sa aiba putin intimitate printre copaci. :friends:

Oricum, eu va astept la Cluj pe cei care tin neaparat sa o viziteze. Chiar eu am sa va conduc spre "tainele" ei. Dar trebuie sa va avertizez ca veti avea de suferit...orasul este bantuit de ardelence fermecatoare :flowers:

Numai bine !

 

 

 

Am sa va postez aici povestea cuiva care a fost in acea padure si a trait niste evenimente ciudate.

" La o ora de mers pe jos de la marginea orasului Cluj-Napoca, trecand de padurea Hoia, ajungem in mult controversata padure Baciu.

Ne asteptam sa vedem de la bun inceput copacii crescuti in forme bizare, insa acestia ni s-au aratat doar dupa ce ne-am pus corturile in Poiana Rotunda si am inceput sa exploram

 

 

Am redat exact ceea ce a povestit cineva. Daca persoana a mintit este treaba ei. Poate ca este vorba de o ora pana la Poiana Rotunda de care se face vorbire in text.

Editat de Shadow and Light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu scorpionhunter, imi cer mii de scuze. Ultimul lucru pe care il doream a fost sa atac sinceritatea cuvintelor scrise de tine...Atat doar ca mi-a sarit in ochi acel inceput de descriere despre padurea Baciu. Cum am mai scris, sunt foarte familiarizata cu acel loc...si ceva nu se lega..Atata tot..

In schimb........cred ca tocmai ai inceput o lupta crancena in ceea ce priveste frumusetea clujencelor. Este foarte cunoscut faptul ca sunt(em) :friends: cele mai frumoase femei din Romania. Sa indrazneasca cineva sa ma contrazica.

Cred ca e timpul sa inceapa razboiul. Se aliaza cineva cu mine? :o:

Numai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare , eu sunt din cluj si am facut doua excursii in padurea baci dar nu am gasit locul potrivit ...adica aceea poiana rotunda.Stie cineva dintre voi care este traseul ..exact si pe unde se ajunge acolo...noi am mers din padurea hoia inspre padurea baci...am cutreierat padurea si nu am gasit locul.Daca stie cineva sa explica sau o harta exacta..va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu padurea baci,pot sa zic ca nu prea cred in ceea ce se intampla pe acolo dar nici nu pot sa zic ca si cred 100%.........intradevar copacii au o forma tare ciudata si este o atmosfera apasatoare.......dar nu se poate sa fie o chestie psihica,adica,ca iti induci tie aceasta stare apasatoare din cauza povestilor auzite despre padurea baci?..........din cate imi aduc eu aminte in padurea baci acum cativa ani s-a facut un test despre forza magnetica care este destul de mare in aceea zona...........de aici se pot intampla destul de multe chestii ciudate,precum formele copacilor...etc.......am citit un studiu pe net despre polaritate.acest studiu a fost facut de cei mai mari fizicieni ai lumii.......magma se invarte in doua directii si in acest fel terra are asigurat polaritate(polul nord si polul sud)...de catava vreme magma care se invartea in sens opus celeilalte acum incepe sa se invarta in acelasi sens cu celalalt rau de magma si incepe sa se schimbe incet incet polaritatea.adica(polul nord va deveni polul sud si viceversa)......problema esta ca noi nu simtim aceasta schimbare dar in S.U.A s-a descoperit ca anumite pasari ce trebuiau sa migreze de la sud la nord si de la nord la sud,zburau haotic de la vest la est si de la est la vest si asta din cauza ca aceste pasari se ghideaza dupa undele magnetice de la cei 2 poli......si cum polaritatea incepe sa se schimbe va puteti imagina ce haos o sa fie :flowers: ...........dupa aceste teste facute de acesti fizicieni au dedus urmatoarea chestie:ca multe chestii ciudate ce se intampla in lume se datoreaza acestei schimbari de polaritate.ei ziceau ca in procentaj de 70% este de vina schimbarea de polaritate............revenind la padurea baci poate si aici este vb.despre aceeasi problema sau poate nu :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×