Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Unirea României cu Republica Moldova

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi face impresia ca ambele state, dar mai ales România nu joacă corect, mai exact România ar dori o unire forțata, o achizitie teritoriala mai degraba decat o unire veritabila, adica achizitia unei comori in loc de o unire frateasca cu o semnificatie profunda.

 

Dacă România ar fi dorit o unire cinstita, nu ar fi fortat mereu nota cu agresivitate indepartand populatia filorusa din start, la fel si negocierile cu Transnistria.

 

România putea realiza o uniune vamala, monetara, liber schimb, cultural-social-media, mai exact nu ar fi fost nici macar o federatie ci doua state independente, diferite, un fel de UE pan-românească, iar pe viitor s-ar fi vazut dacă moldovenii vor cere unirea efectiva ori ba.

 

România ar fi putut securiza sau ajuta la securizarea frontierei Rep. Moldova cu Ucraina, acordarea de asistenta tehnica si umana, ...

 

In prezent am fi avut un singur spatiu pan-românesc, chiar dacă oficial ar fi rămas două state suverane si independente.

 

Totusi România nu a facut aceste lucruri, ba mai mult a semanat discordie, a dat ajutoare economice pt. sustinerea unor guvernari pro-europene, pt. fortarea lucrurilor, iar despre acordarea dublei cetatenii am facut-o abia in ceasul al 12-lea dupa ce Ungaria aplicase deja asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea in cazul unirii România putea propune filorusilor recunoasterea unui partid al minoritatilor, o uniune parlamentara ungaro-rusa bine reprezentata si care si-ar fi putut servi foarte bine votantii.


are u for real?

No!, I am for steel and concrete-cement !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi face impresia ca ambele state, dar mai ales România nu joacă corect, mai exact România ar dori o unire forțata, o achizitie teritoriala mai degraba decat o unire veritabila, adica achizitia unei comori in loc de o unire frateasca cu o semnificatie profunda.

 

Dacă România ar fi dorit o unire cinstita, nu ar fi fortat mereu nota cu agresivitate...  

 

România putea realiza o uniune vamala... 

România ar fi putut securiza sau ajuta la securizarea frontierei Rep. Moldova cu Ucraina ...

In prezent am fi avut un singur spatiu pan-românesc, chiar dacă oficial ar fi rămas două state suverane si independente.

 

Totusi România nu a facut aceste lucruri, ba mai mult a semanat discordie, a dat ajutoare economice pt. sustinerea unor guvernari pro-europene, pt. fortarea lucrurilor, iar despre acordarea dublei cetatenii am facut-o abia in ceasul al 12-lea dupa ce Ungaria aplicase deja asa ceva.

Este un subiect pe care, în modul în care l-ai propus, poate să încapă cel mult la Politică și nu la Istorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dacă România ar fi dorit o unire cinstita, nu ar fi fortat mereu nota cu agresivitate indepartand populatia filorusa din start, la fel si negocierile cu Transnistria.

 

 

seamana cu un articol din Pravda.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

seamana cu un articol din Pravda.

Asta inseamna adevarata politica, pare..., seamana..., dar nu rasare. :acute:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×