Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

"Neamtu' sfinteste locul", ia zi, tati, e bine cu Iohannis ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu v-am zis ce v-am zis cand v-am zis.

 

E bine da, ca nu e PSD-ist si nu e comunist si nu e ciuma rosie si nu si-a plagiat lucrarea de doctorat si... DA ?

 

:beach:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e bine pana-n prezent ca n-ai zis nimic negativ, dar nu stiu ce vrei sa spui ca n-ai deschis topicul doar pentru atit.   

 

Din ce observ de aici, romanii nu-s multumiti ca nu este ortodox si roman ... dar asta e singurul presedinte care n-a satisfacut cerintele respective si nici romanii n-au fost buni, nici Basescu, Iliescu, Constantinescu, Roman si nu stiu care a mai fost dupa Ceausescu, doar negative se auzea in ziare.

 

Chiar n-am idee cine ar fi ideal, cam ce caracteristici ar trebui sa aibe ... ce origini si in cate limbi sa stie a comunica, doar cu romana nu ajunge nici la tara!!! 

 

Religia a ajuns la culmi prostesti, in ziare apare rugaciunea de azi ... si pana eu am de intretiunt rudele sa nu rabde de foame, nimic nu e bun acolo!!!

 

Acum s-a ridicat pensia cu 5 dolari pe luna dar alimentele cu 30% se vor ridica de curind si este permis!!! ... etc., si nu cred ca e ceva cu Johannis rau, doar guvernul crede ca mai multe taxari aduc bani la budget.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' cate parale face viata ta ... stilu' ma rog ... da' ce mai conteaza dac' ai viata sau stiu eu despre care struguri e vorba ca ce am luat eu azi sint dulci, din

Australia dar nu face parte din limbajul meu expresia.


Donald Trump va fi si mai bun presedinte pentru stilul nostru de viata iti spun de pe acum secretul ... despre bani insa ... ai vrea tu pe acei 2 bani  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fi venit prea devreme intr-o tara care nu e pregatita pentru el. Sau a gresit tara cu totul. Sau a nimerit ca puiu in buda in functia de presedinte cu care nu are nici o treaba. Sau daca tara ar fi avut alta forma pe harta... si alta capitala... era alta treaba... cine stie...

 

e o buna tema de cercetare. :yes:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

V-am spus ca mentalitatea orientala "omul sfinteste locul" nu ne ajuta!
 

A doua este mentalitatea orientala ca omul/liderul "providential conduce turma" la bunastare, in opozitie cu conceptia occidentala care considera ca de calitatea sistemului, a procedurilor si a criterilor de valoare depind atat programele/ideile valoroase cat si calitatea oamenilor promovati de sistem si in final progresul social.

Orientalii se conduc dupa filozofia "Omul sfinteste locul", pe cand occidentalii se guverneaza dupa maxima lui H.Ibsen "O comunitate e ca o corabie; fiecare trebuie sa fie pregatit sa treaca la carma", lucru posibil doar daca sistemul este reglemetat riguros si functional.

Iohannis face ce i se traseaza din culise.

A fost adus de mafoioti pentru imaginea oficilailor in cancelarile occidentale, la fel ca in '96 cand a fost adus E Constantinescu si CDR.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

A fost adus de mafoioti pentru imaginea oficilailor in cancelarile occidentale, la fel ca in '96 cand a fost adus E Constantinescu si CDR.

 

adica n-au fost alegeri libere în '96 si 2014?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica n-au fost alegeri libere în '96 si 2014?

Au fost aparent libere, sau tot atat de libere cum a fost aleasa EBA in PE cu numarul de voturi aproape egal cu norma de reprezentare.

 

STUDIU DE CAZ: ALEGERILE DIN 1996 Oligarhia şi alternanţa la putere BURSA 06.06.2007

 

Oligarhia şi-a urmărit întotdeauna cu eficienţă scopurile, dar inducerea alternanţei la conducerea ţării cu ocazia alegerilor din noiembrie 1996 mi se pare de-a dreptul spectaculoasă.

 

Obligaţiile de plată erau de 1,9 miliarde dolari în 1997; 2,8 în 1998; 3,2 în 1999 şi 2,1 în 2000. Lor li se adăuga nevoia de finanţare a deficitului anual, de cca 2 mld. dolari. Faţă de aceste nevoi, rezerva valutară a Băncii Naţionale a României ajunsese în noiembrie 1996 la numai 565 milioane de dolari !!! România era în faţa crahului. Dacă nu obţinea finanţări externe, pentru "rostogolirea" obligaţiilor de plată, ţara intra în incapacitate de plată, adică în crah, iar economia se prăbuşea, exact aşa cum s-a întâmplat în acelaşi an 1997 în Bulgaria.

     

     Prăpastia devenise evidentă pentru oligarhie, care s-a alarmat. Crahul, asa cum s-a dovedit in Bulgaria, ar fi însemnat nu numai prăbuşirea nivelului general de trai al românilor, dar ar mai fi avut cel puţin două consecinţe dramatice pentru oligarhie: 1. toată "agoniseala" din cei şapte ani de căpuşare a economiei şi a bugetului naţional s-ar fi aneantizat în gigainflaţia consecutivă crahului şi 2. opoziţia ar fi venit la putere adusă de un val de susţinere populară care ar fi măturat structurile. Adică EI ar fi pierdut totul: şi banii şi puterea...

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au fost aparent libere, sau tot atat de libere cum a fost aleasa EBA in PE cu numarul de voturi aproape egal cu norma de reprezentare.

 

 

eu cred ca si Becali a fost ales in PE pe voturi valabile si libere.

 

ce înseamna aparent libere?

aveam si eu teoria cu aparenta cândva, pâna când mi-am dat seama ca alegatorul chiar îsi alege catindatul.

 

daca astazi ar candida cizmarul vizionar, sunt convins ca ar obtine voturi libere si nesilite de nimeni.

 

pâna la urma, atâta vreme cât la  alegeri nu se reclama fraude masive, cu dovezi incontestabile, e greu sa spui ca au fost aparent libere.

 

cred ca alegirile din '96 si 2014 nu au fost marcate de asemenea fraude, s-a câstigat (si s-a pierdut)  pe bune.

 

 

articolul tau din 2007 nu stiu daca-i relevant.

dupa alegeri, oricine poate spune orice,  mai ales oligarhii de toate spetele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iohannis face ce i se traseaza din culise.

A fost adus de mafoioti pentru imaginea oficilailor in cancelarile occidentale, la fel ca in '96 cand a fost adus E Constantinescu si CDR.

 

Oricine are impresia ca se mai poate altceva in Europa de azi isi face iluzii. Mergem cu totii in aceeasi directie, indiferent de figura din ziare si de la TV.

ce înseamna aparent libere?

aveam si eu teoria cu aparenta cândva, pâna când mi-am dat seama ca alegatorul chiar îsi alege catindatul.

 

A spune ca alegerile sunt libere in ziua de azi e un sofism. Se poate argumenta ca sunt libere in sensul strict al procedurii, daca nu se intampla si hotii.

 

Dar procesul in sine nu are nimic de onest, incepand cu posibilitatea extrem de redusa de a participa - ajunge acolo numai cine e sprijinit de anumite grupuri de interese si continuand cu imaginea falsa, promisiunile false, tehnicile de marketing.

 

Omul de rand stie doar ca are de ales intre Bula si Strula si il alege pe cel care pare ceva mai inofensiv, pentru ca echipa celuilalt a facut prapad.

El ia acest proces ca atare, ca si cand ar fi natural, ca ploaia; se simte neputincios in fata lui (de fapt si este), forma ultima de protest parandu-i-se neparticiparea.

 

Eu nu pot vorbi de libertate reala in lipsa cunostintei de cauza. Un om neinformat, care ia drept bun ce aude, este liber doar sa greseasca si sa fie folosit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×