Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ţinute şi accesorii în culorile anului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eiii, vezi? Sunt si femei cărora nu le pasa cum arata, probabil ca in tarile alea din top sunt mai multe astfel de femei decat sunt in alte parti ale lumii. Cu atat mai  puțin  le pasa de felul in care sunt percepute de altii. :)


Mie mi se pare ca o chestie nemaipomemita sa iesi in lume relaxat, fara sa iti pese ca esti sau nu in trend, ca ceea ce porti tu poate nu se mai poarta de 10 ani.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ar trebui sa le pese daca se considera ca-si pierd timpul intr-o tara cu un nivel de trai "extra-super-ultra-good"  :haha:

Pe aici li se zice white trash, nici pe dinti nu se spala decat dupa ce au mancat, dimineata mai ales.

 

Viata-i scurta ... dar devine foarte luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunga daca iei si decizii anapoda si gresite!!! si atunci de ce ai purta haine triste si sa te minti ca esti fericita???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta personala vorbesc despre igiena, m-am intalnit si aici si acolo cu acest tip de femei.  De obicei are de-a face una cu alta ca nu poti fericita altfel. 

Cat de simpu erau imbracate: parul nespalat, gras, lipit pe cap, mirosea a oaie/seu.  Obrazul la fel de gras cu dinti galbeni si gura pute a hoit si dupa amiaza .

o camasa cu maneca lunga si o jacheta stil barbatesc, gri.   O geanta imensa pe umeri.

Jeans nespalat, ceva imitatie ieftina, insa de pe la glezne nadragii erau crapati pe cusatura si cam  20 cm de material matura strada in spate, carpa din fata era pe tenisi.   

 

In diferiti ani am vazut-o tot asa se imbraca.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eiii, vezi? Sunt si femei cărora nu le pasa cum arata, probabil ca in tarile alea din top sunt mai multe astfel de femei decat sunt in alte parti ale lumii. Cu atat mai  puțin  le pasa de felul in care sunt percepute de altii. :)

Mie mi se pare ca o chestie nemaipomemita sa iesi in lume relaxat, fara sa iti pese ca esti sau nu in trend, ca ceea ce porti tu poate nu se mai poarta de 10 ani.

 

Vad ca Olanda a picat pe locul 6 (anul trecut a fost pe 1).

 

Nu exista acilea femei impopotonate, nici macar la petreceri sau nunti. Cuvantul de baza este comoditate, gen de ce dreac sa ma chinui cu troace de 12 cm cand pot sa port un pantof de calitate si comod? La fel si cu hainele.

Barbata-miu s-a crucit cu mainile si cu picioarele vazand in Romania, in miezul zilei, la temperaturi de 40 de grade, fete tinere cu machiaj de cocote si tocuri de abia puteau merge pe ele cu picioarele transpirate. Aici nu exista asa ceva, simplitatea inca este o virtute. 

La fel, am vazut barbati din Romania ramanand socati ca femeile de aici nu se machiaza si ca sunt mereu imbracate simplu si comod.

 

Spre exemplu, maine am o petrecere importanta, la un resaurant de lux. Daca ma imbrac in rochie de seara si cu un machiaj asortat, or sa se uite la mine ca la circ, cel mai probabil o sa fiu singura din incapere. :lol:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare dupa care criterii au scazut popularitatea Olandei???  

 

Machiajul si tocurile sint mai mult pentru cunoscatori si anumite momente al zilei/serii.

 

Pe aici este un Dress Code, nu merge cu simplicitate pana nu se cere in mod spacial. 

Asta nu include tocuri inalte sau machiaj de circ, doar cearcanele sa fie spalate din ochi    :haha: 

Job in birou nu primesti daca nu arati ca lumea.  

 

La una din localurile noastre regula de a intra este urmatoarea:  n-am voie sa dau numele, un club de noapte. 

 

Dress Code:

Enforced promptly at 9:30 pm.
For men, this includes a suit and tie or dress pants, dress shirt, and dress shoes.

For ladies, this includes an evening dress, cocktail dress, formal dress slacks,
dress skirt and blouse/top, evening shoes and/or heels.

Guests arriving in any other attire must abide by the following guidelines:
No Inappropriate Head wear/Gear.
No Chains or Large Jewelry.
Fitted Clothing Required.
No Dirty/Stained Clothing.
No Jerseys or Sports Attire.
No plain white Shirts or Plain Color Shirts.
No Cut-Offs, Tank Tops, Sleeveless, Muscle Shirts.
No Long, Baggy Clothing or Sagging.
No Scrubs.
No Spandex.
No Shorts (Saturday)
No Jean Shorts, Gym Shorts, Sweat Shorts, Cut-off Shorts.
No Ripped or Torn Jeans or Shredded.
No Folds on Pants (Inward or Outward)
No Boots.
No Penny Loafers.
No Plain White Shoes.
Heels are Required.
No Flip Flops or Sandals.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca Olanda 

Si cred ca mai toti oamenii la tine sunt zâmbitori si relaxati. Da, si eu sunt de parere ca simplitatea e o virtute. :) Si aceeasi barbati care se minuneaza ca olandezele nu se sulemenesc si nu umbla in haine mulate, s-ar minuna daca le-ar vedea pe multe dintre femeile romance dupa care balesc fara artificii. N-am likeuri, postarea ta merita like.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact, zambareti si relaxati. Mereu.

O sa caut, ca nu mai stiu unde am citit acel studiu, si o sa-ti dau sa citesti - copiii olandezi sunt cei mai fericiti din lume. Iar din copii fericiti, ies oameni relaxati si ok.

 

Am facut adineauri un experiment, m-am dus sa ma tund si m-am imbracat intr-un pulover de lana mov cu niste paiete negre cusute pe el. Frizerita m-a intrebat razand daca am vreo ocazie supermegaextraspeciala la palatul regal de am pulover cu paiete. :lol:

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand merg sa ma tund si coafez ca nu ies numai tunsa de acolo, am tricou pe mine care se spala usor, are gatul in forma de "V" sa-l scot usor fara sa-mi strice parul ...

Orice cu paiete se imbraca seara, sau si ziua daca este un eveniment festiv.   Pentru a intra in paltul regal regula e alta din cate stiu, nu pulover, dar nu mai sint sigura de curtea olandeza ce prevede.  Cine-i invitat si la Casa Alba, va primi instructie de la departamentul de PROTOCOL despre imbracamintea permisa!!!

 

Ce le face asa de fericiti pe copiii din Olanda, aud pentru prima oara acest fenomen si-s curioasa, doar un site te rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

7697919_ed89df92-4f6e-11e8-a1d7-bfb12f37

 

Acel basc tipic francez imi sare in ochi pe poza facuta cu ocazia defilarii intr-un port de croaziera, sper ca nu se va purta si pe la noi sa ne strice frizura ca briza marii e cam departe de aici!!!   Doar in zonele cu 4 anotimpuri este valabila stilul cu ceva pe cap acoperit cum se vede.   Eu n-as suporta decat pe ger asa ceva. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×