Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

lasitate sau pur si simplu escrocherie sentimentala?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fraza asta nu aprob, daca are ocazie oricine insala

 

 

Cum poti fi atat de sigura?

Sunt totusi oameni care nu au inselat, chiar daca au fost tentati.

 

De ce sa ii bagam pe toti in aceeasi oala?

 

Hai sa o iau altfel, cand oamenii tentati se abtin sa insele, datorita carui fapt nu o fac?

O luam invers in analiza.

Nu cred ca tine de caracter inselatul, tine mai mult de circumstante.

Eu totusi tind sa cred ca mai ales caracterul are un cuvant greu de spus intr-un act de inselaciune.

 

Una e un one night stand ca..ai clacat..cu totul altceva o relatie de lunga durata in paralel, fie ea pur sexuala ( daca exista asa ceva, de lunga durata zic) sau chiar doar sentimentala.

 

Nu cumva cei care inseala ..considera ca , intr-un fel, au dreptul sa le aiba pe toate?

Adica..si un/o iubit/a atent/a si poate familist/a, care sa nu il/o insele (culmea!), dar si un/ o amanta care in mare parte din timp sa il/o incite exclusiv, fara alte chestiuni familiale la mijloc, asa ca o vacanta de la..tot?

 

Adevarul e ca eu sunt cam certata cu un prieten. S-a schimbat, si-a schimbat caracterul, consider. Il cunosc de 11 ani si acum, cand am aflat ca are o amanta de cateva luni, l-am facut escroc sentimental. Bineinteles, el considera ca doar face sex si cu o alta femeie pe care nu o iubeste. Nici nu mai prea suport sa il vad, desi nu eu sunt nevasta lui. Il vad ca pe un escroc si cu asta basta.

 

Cica nu, nu vrea sa divorteze, darnici nu poate inceta..inca :))

Stie ca daca se afla, sotia nu il iarta. De asta sunt sigura si eu, e f mandra si are si de ce.

 

Eu stau si ma gandesc cat de escroc e el.

Chiar ma insel?

Pentru asta am deschis subiectul. Eu cu ea nu ma mai pot intalni, desi stiu doar de 3-4 ani si nu suntem prietene apropiate. M-as simti si eu escroaca, desi nu e treaba mea, stiu. De fapt, deja ma simt complice cumva...si uneori chiar cred ca ii gresesc ei, pentru ca stiu ca e escrocata si..tac.

Frumos inceput de an, ce sa zic.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pentru ca m-ar interesa intens ... din acea poezioara de pe profil mi-am adus aminte de un film cu Yves Montand si Daniel Auteuil ultimul in rolul lui Ugolin Soubeyran care si-a cusut pe piept ceva sa sufere din cauza dragostei ... deci ce te roade pe tine exact nu este parerea mea despe asemenea cazuri, ca am trait si eu in Romania si am vazut stilul de viata de atunci, ca avea fiecare chiar la locul de munca un amant/a pentru a asigura mai bine pozitia si o leafa mai buna.    Fiecare avea familie si lasau sa curga barfele ca asta era arma sau scut, depindea de caz ... nimic nu este condamnabil ca sintem oameni si ne poate place si altcineva pana avem mintea intreaga si facem diferenta.    

 

Eu nu o sa debat viata ta, nu te arunc in nici o oala cu nimeni, insa daca 11 ani stai cu cineva fara forme legale ca asa e la moda, ai lasat o portita libera spre aventura fara obligatii prea mari spre tine si acum n-ai nici cum sa-l intrebi de ce???   Din moment ce partnerul s-a aruncat la alta , precis a gasit-o mai atractiva sau interesanta, ca n-a plecat inca, depinde de situatie al cui este locuinta, daca-i al lui, e timpul tau sa cauti alt aranjament.   Eu n-as mai sta cu el.

 

Pasii urmatori sa faci putin mai calculat spre interesele tale, nu exista sinceritate si vrajeli din astea, viata ta iti apartine, el digera doar berea si mancarea, ca nu se merita riscat din sentimentele tale pentru un barbat, cu cat are mai putina informatie despre, cu atit mai bine ca n-o sa te puna sa te spovedesti, dar si atunci ii spui o poveste pe care vrea sa auda!!!     Nici bunul dumnezeu n-are acces la ce-i in sufletul tau si vei suferi mai putin!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, Olga.

Poezia e scrisa de ani de zile si postata de vreo juma de an.

 

Nu e vb de mine, ..si nu ca ar conta, dar eu nu iert asa ceva. Ma eliberez si o iau de la capat.

Viata e o aventura si eu nu insel, iar cine nu ma pretuieste intr-atat incat sa lupte cu el insusi sa nu imi faca mie rau, ma pierde.

Si asa fac si cu prietenii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a schimbat de ceva vreme. Nu doar de cateva luni.

Caracterul nu influenteaza comportamentul?

Sau e taman invers?

 

Hmm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fraza asta nu aprob, daca are ocazie oricine insala, nu exista regula la nici un joc care sa nu fie flexibila, nici in cartea legilor!

 

Insa tu alergi dupa altceva, sau altcineva, nu stiu.

Nu neaparat.

Pentru cei care au constinta si nu le este indifent cum se vad cand se privesc in oglinda nu-i chiar simplu.

E o chestiune de respect de sine si fata de cei cu care intra in relatie.

Depinde de educatie, de moralitate.

 

Daca sentimentul este puternic multi prefera sa joace cu cartile pe fata, sa divorteze si sa o ia de la capat.

Multi sunt cei care iarta, din diverse motive. Copiii, gura lumii, teama de a o lua de la capat...

 

Nu cred ca tine de caracter inselatul, tine mai mult de circumstante.

 

Tine si de caracter si de circumstante.

S-a schimbat de ceva vreme. Nu doar de cateva luni.

Caracterul nu influenteaza comportamentul?

Sau e taman invers?

 

Hmm

Caracterul influenteaza comportamentul pe termen lung.

Ipocrizia il influenteaza pe termen scurt.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti fi atat de sigura?

Sunt totusi oameni care nu au inselat, chiar daca au fost tentati.

 

De ce sa ii bagam pe toti in aceeasi oala?

 

Hai sa o iau altfel, cand oamenii tentati se abtin sa insele, datorita carui fapt nu o fac?

O luam invers in analiza.

Eu totusi tind sa cred ca mai ales caracterul are un cuvant greu de spus intr-un act de inselaciune.

 

Una e un one night stand ca..ai clacat..cu totul altceva o relatie de lunga durata in paralel, fie ea pur sexuala ( daca exista asa ceva, de lunga durata zic) sau chiar doar sentimentala.

 

Nu cumva cei care inseala ..considera ca , intr-un fel, au dreptul sa le aiba pe toate?

Adica..si un/o iubit/a atent/a si poate familist/a, care sa nu il/o insele (culmea!), dar si un/ o amanta care in mare parte din timp sa il/o incite exclusiv, fara alte chestiuni familiale la mijloc, asa ca o vacanta de la..tot?

 

stu, e preferabil sa ai parte de un partener care sa nu apartina niciuneia dintre cele doua categorii, totusi, un amator de ons-uri, cel putin din punctul meu de vedere, este mult inferior unuia care are o alta relatie de durata pe langa cea pe care o are cu partenerul. De ce? Pt. ca nu vad ce baza poti pune pe unul care se infioara la fiecare fusta/nadrag, care-i intra in raza vizuala. Cei din cealalta categorie, macar incearca sa ia dintr-o relatie paralela ce le-a lipsit mereu din cea oficiala sau ce a inceput sa le lipseasca, cred eu. Poate ar mai fi multe de zis, dar cred ca a spus Davi_ (in primul ei post) suficient incat sa-ti imaginezi care pot fi cauzele care-i determina pe unii sa se ascunda. 

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiero, nu ma refeream la amatorii de ons. Nicidecum. Ci la o scapare. Poate una singura intr-o viata.

 

Acuma va mai intreb ceva.

Sa tac sau sa dezvalui sotiei ca e escrocata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Ai spus un lucru care m-a frapat, ca e mandra. Si ai adaugat ca are si de ce. Nimeni n-ar trebui sa fie mandru. Sau macar nu intr-atat incat sa observe si altii. Poate tocmai mandria asta l-a aruncat in bratele alteia, pt. ca partenera era prea pretioasa pt. el, asemeni unei zeite ce-si ofera sentimentele unui biet muritor. Deja incep sa tes scenarii. :eek: 

Nu m-as baga. Dar tu faci cum vrei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mandra - are demnitate si nu iarta usor.

E o tipa mai rece, dar daca asta ar fi problema de ce nu divorteaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mandria nu-i acelasi lucru cu demnitatea, prima tine de egoism, a doua de bunul simt.  Poate pt. ca amanta nu-i poate oferi ce-i ofera sotia. Ca sotia nu-i ofera tot ce-si doreste, asta e sigur. Numai el stie. Sau nici el. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×