Sari la conținut
Forum Roportal
Hggg

Drept Cluj sau Bucuresti?

Postări Recomandate

Buna, vreau sa dau la drept si am o dilema:Cluj sau Bucuresti. Eu sunt din Cluj, deci mi-ar fi mult mai comod sa vin la UBB. Exista o diferenta CONSIDERABILA intre Bucuresti si Cluj? Am inteles ca Bucurestiul te pregatste mai bine pentru INM, dar Clujul este cu mult mai jos? Daca puteti sa-mi spuneti si cum este materia si modul de predare la ambele facultati ar fi perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta de a studia in alt oras consta doar in a plati o chirie, ceea ce la tine n-ai ca locuiesti cu parinti, un alt element de cheltuiala pentru supravietuire in anii studentesti tot pe seama parintilor ca tu de unde sa ai resurse!!!   plus alte cheltuieli ca nici mancarea nu se ofera gratuit, dar tu inca nu pricepi ca este vorba de intretinut un om ca si cum ar castiga banii de undeva ... cand doar parintii scot de undeva sumele. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta de a studia in alt oras consta doar in a plati o chirie, ceea ce la tine n-ai ca locuiesti cu parinti, un alt element de cheltuiala pentru supravietuire in anii studentesti tot pe seama parintilor ca tu de unde sa ai resurse!!!   plus alte cheltuieli ca nici mancarea nu se ofera gratuit, dar tu inca nu pricepi ca este vorba de intretinut un om ca si cum ar castiga banii de undeva ... cand doar parintii scot de undeva sumele.

 

Eu am intrebat despre scolarizare, despre diferenta dintre UBB si UB, nu despre cum imi voi duce viata in Bucuresti. Va rog raspundeti studenti la drept nu persoane care doresc sa imi tina o morala. Sigur ca da, imi dau seama ca este mult mai comod sa raman in Cluj, dar daca Bucurestiul te pregateste mai bine pentru viitor, in cazul meu sa intru la INM, nu vad de ce nu mi-as sacrifica patru ani din viata, decat sa raman in Cluj si sa am mai mici sanse de a intra la INM. Deci din nou intrebarea mea: exista diferente majore intre Bucuresti si Cluj? Am inteles ca in Cluj te pune sa inveti foarte multe detalii astfel pierzandu-se esenta, pe cand in Bucuresti profesorii de la facultate sunt cei care fac subiectele pentru INM, deci te pregatesc mai bine pentru INM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea sint doar in capul tau, le numesc "romanisme" ca intr-un loc se preda altfel si mai bine.  

 

Depinde de tine cat esti de receptiv la specialitatea aleasa ca sa devii un bun avocat, nu de la locul unde s-a predat, dar tu crezi ce vrei, nu te pregateste NIMENI la nimic, ai platit pentru studiere, te prezinti la timp si mai departe e dupa tine, pe nimeni nu-l intereseaza daca tu esti pregatit sau nu, pe mine nu ma lamuresti cu asemenea teorie.   Daca VREI sa devii ceva,  inveti si sub pat langa o lumanare sa dovedesti ca ai vocatie si interes sa depasesti bariera ghetoului, altfel vii cu tot feluri de idei ca ar fi locuri unde totul iti pica-n minte fara efort doar ca te-ai prezentat.    

 

Daca tu ai chestii din astea-n cap ca viitor avocat sau ce ai vrea sa devii, deja nu te califici pentru meseria asta!!!  Ca sa vezi sacrificare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se numesc ,,romanisme'', exista o diferenta de predare, la fel cum peste tot in tara exista diferente intre institutii. De aceea se fac in toata lumea clasamente pe universitati, si in aceste topuri Bucurestiul pe drept se situeaza mai bine decat Clujul. De acea intreb daca este o diferenta mare intre aceste facultati, o diferenta care sa-si spuna cuvantul in a intra sau a nu intra la INM(Institutul National al Magistraturii). Stiu ca de mine depinde cel mai mult daca intru sau nu, dar depinde intr-o buna masura si de profesori si materie. Degeaba la Cluj inveti niste lucruri pe care la INM nu ti le cere si nu inveti ceea ce trebuie. Poti sa vrei si sa inveti tu cat duce trenul, daca nu ai o pregatire buna din facultate degeaba.

VA ROG RASPUNDETI CEI CARE AU CUNOSTINTE DESPRE PREDAREA DE LA UBB SI DE LA UB!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica la logica stau mai slab la UBB. Cunosc o absolventa UBB de anul asta care a luat grila in primii 50 dar a picat la logica. Exista destule voci care zic ca sunt avantajati absolventii de Bucale, per ansamblu. La concursul ala zic. Bafta! Ca determinat pare ca esti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×