Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Puterea politica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 Cica daca prin votul sau alegatorul ar putea schimba ceva, i s-ar interzice acest drept. Cred ca da.

Nu i s-ar fi dat de la bun inceput. Acum nu poate fi luat acest drept celor ce il au - sclavul nu trebuie sa constientizeze ca e sclav.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu i s-ar fi dat de la bun inceput. Acum nu poate fi luat acest drept celor ce il au - sclavul nu trebuie sa constientizeze ca e sclav.

Corect. Insa votului este fix egal cu 0.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elefantul din incapere este acum din pacate o realitate.

 

Armele biologice, nucleare,...astea ar trebui neutralizate.

 

Cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai dupa inca un razboi mondial nu cred ca mai raman armele respective. Si o luam de la capat. Sau ei o iau de la capat, ca noi...


Corect. Insa votului este fix egal cu 0.

 

Sunt totusi unele diferente de nuanta. :D


Da. Trebuie sa le gasesc intai pentru ca a trecut multa vreme de cand le-am vazut, dar sunt cateva care explica foarte bine lucrurile.

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai bune surse dpmdv sunt Alan Watt si Brian Gerrish; ofera o gramada de informatii, fara speculatii de alta natura. 

 

 

Stiu un documentar excelent care trece prin lucrurile de baza; nu retin titlul. LE, l-am gasit. In primele 5 minute explica de ce si cum a ajuns sa le caute; informatiile propriu-zise incep dupa, cu o serie de citate relevante din discursurile unor oameni foarte influenti.

 

Editat de Abbie M.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiba reprezinta pentru voi PUTEREA POLITICA in ziua de azi?

Si nu ma refer la Romania.

 

reprezinta decizia si executia, ca întotdeauna,

cu mentiunea ca astazi  monopolul informatiei se sparge din ce în ce mai des.

s-a ajuns astfel la situatia urmatoare, când cei reprezentati au aceeasi calitate a informatiei ca si cei care-i reprezinta,

dar decizia luata de catre alesi nu reflecta întotdeauna (sau mai deloc) vointa celor dintâi.

 

totusi, amintesc ca nu-i întotdeauna chiar asa.

desi multi acuza politicul ca s-a departat foarte  mult de la principiile exprimate prin campanii, ca face opinie (plus decizie) separata de restul lumii,

aceeasi "multi" nu înceteaza sa voteze aceleasi figuri pe care le credeau cândva triste. ceva pute si-aici si-n Danemarca.

 

exista scuza ca nu ai de ales (la vot) decât din ceea ce ti se prezinta pe liste, ca nu ai, în cel mai prost caz, pe cine sa alegi.

de acord, pâna la un punct.

si anume pâna la punctul ca nu te opreste nimeni, în definitiv, sa te implici activ in politica, sa-i reprezinti tu pe altii, daca te crezi in stare.

cum nu se prea înghesuie nimeni dintre  cei nemultumiti sa sa implice personal, prapastia se adânceste.

 

 

în tarile unde alegerile sunt libere, chiar se pot schimba lucruri, directii.

iau doua exemple din Europa, relativ recente.

Grecii l-au votat deunazi pe Tsipras, punând o formatiune minoritara în fruntea tarii,

iar ieri, Frontul National din Franta a ajuns, in preliminarii, pe primul loc.

 

 

 

poate dezvolt mâine mai pe larg, azi iar am ajuns la ore mici pe-acasa si ma cam îndrept spre pat ....

ciao si noapte buna.

sau buna dimineata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb care este legatura topicului cu filosofia...

Ma intereseaza sa inteleg cum am ajuns si continuam sa fim sclavii celor pe care ii alegem constient sa ne conduca spre mai bine

 

Ce inseamna puterea politica, nu poate fi explicat fara a intelege mai bine ce inseamna unitatea unui popor si daca ea exista cu adevarat, vointa unui popor vs vointa individuala, necesitatea unui popor vs libertatea spiritului acestuia, dreptul universal al omului si abuzul asupra acestui drept.

Nu putem intelege razboiul, cum apare si ce cauta sa obtina.

 

E mult de spus si eu am f putin timp, dar urmaresc cu mare atentie ce are fiecare de spus si cum prind o fereastra, voi aduce argumentul filosofic corespunzator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa alegeri, politicienii, o data ajunsi in functiile respective, vor uita imediat de interesul celor care i-au ales si vor fi preocupati in cea mai mare masura de interesul personal. Acest lucru este posibil pentru ca nu exista un mecanism de feedback, care sa-i penalizeze instant, in momentul in care alegatorii au nemultumiri. Iar ei au avut grija ca odata ajunsi acolo, sa nu mai poata fi deranjati pana la urmatoarele alegeri.

Este ceva de genul : ati fost fraieri si ne-ati votat, acum sa va fie de "bine".

Apoi numarul mare de parlamentari face ca responsabilitatea sa fie atat de fragmentata, incat vina unuia singur sa fie cu atat mai mica cu cat sunt mai multi. Ma refer la numarul parlamentarilor.

Eu cred ca 100 ar fi de ajuns, intr-o prima faza.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×