Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Puterea politica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce naiba reprezinta pentru voi PUTEREA POLITICA in ziua de azi?

Si nu ma refer la Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puterea exercitata de cei putini, bogati si "alesi" in detrimentul celor multi. La fel ca intotdeauna. Suntem exploatati in mod mai rafinat in epoca actuala, pentru ca s-au inmultit vocile care promoveaza valori umaniste. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banul. Nu banul pestilor mici ci al institutiilor de anvergura (FMI, Federal Reserve in SUA, bancile internationale, corporatiile). 

Acum am vazut pe ce arie e topicul; m-am referit la cine se zvoneste ca ar detine puterea in mod concret (si e foarte logic).

 

Daca ne referim la politica, dpmdv este doar un spectacol de marketing bine regizat, menit sa tina populatia calma un numar de ani, in vreme ce se indreapta catre o structura gandita anterior, ce in viitor va fi prezentata ca o solutie spontana. Doar vede oricine, in Europa de pilda, ca orice partide s-a succeda la conducerea unei tari lucrurile merg rau in mod uniform (din rau in mai rau), problemele sunt in mare aceleasi iar UE merge inainte. 

Editat de Abbie M.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine ii alege si sub ce criterii?

 

Ar trebui sa reprezinte vointa oamenilor, dar care este acea vointa?

 

Eu am ajuns la concluzia ca respectam orbeste niste legi

..din obisnuinta, indiferent daca ei mai reprezinta sau nu acel interes, al bunastarii oamenilor in societate.

 

Obisnuinta noastra de a recunoaste si a ne supune puterii politice, puterii armate, puterii de orice natura - ii confera de fapt forta.

 

Noi ii gasim pe ei vinovati de viata noastra proasta, dar oarenu noi suntem cei vinovati ca ne lasam manati ca niste vite?

Nu noi facem de fapt treaba 'murdara' a lor? Nu noi, soldatii, nu generalii, nu noi, poporul, nu guvernele?

 

Cum am putea sa schimbam legile puterii politice? Cum am putea desfiinta aceste legi?

Banul.

Ce putere ar mai avea banul daca nu l-am mai folosi?

Cine ar indrazni sa ameninte cu foamea popoare intregi?

 

Ce naiba suntem asa momai si unde dracu' au disparut adevaratii deschizatori de drumuri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oho. Dar cine n-ar indrazni.

 

Sunt putini cei care vad ce se intampla, si anume ce ai scris tu mai sus:

 

Eu am ajuns la concluzia ca respectam orbeste niste legi
..din obisnuinta, indiferent daca ei mai reprezinta sau nu acel interes, al bunastarii oamenilor in societate.
Obisnuinta noastra de a recunoaste si a ne supune puterii politice, puterii armate, puterii de orice natura - ii confera de fapt forta.

 

Multimea celor care dpdv psihic inca se supun orbeste (pentru ca fizic functioneaza tot in sistem, vrand-nevrand) este atat de mare (vezi Aexandru Lapusneanul si vorba lui de duh) incat cine spune asta intr-un mediu formal e trimis sa isi ia medicamentele. Acum inca mai este asa; peste cativa ani cine stie ce va fi. Mai era o vorba foarte urata, ''pana la Dumnezeu te mananca sfintii''. Degeaba sunt cativa care au prins ideea, daca restul in continuare joaca dupa cum li se canta, mai cred in meciul dintre stanga si dreapta, in campanii, in imagine, in doctrine samd.

Editat de Abbie M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba am putea sa desteptam multimea?

 

Problema omenirii e ca mereu a avut nevoie de conducatori, initial pentru a ii apara pe cei slabi de cei puternici, apoi pentru a-si justifica faradelegile fata de alte popoare.

 

La naiba, Napoleon este si acum considerat un geniu, cand de fapt a fost un talhar sadic cu acte in regula, fara strategii bine gandite.

 

Dar Hitler? Chiar a fost Hitler un geniu? ...

 

....oamenii s-au ucis si se ucid intre ei, pentru ca legi, directive si...putere politica.

 

Asta ne e scuza faptului ca unii arunca mancarea si altii mor de foame, ca altii se macelaresc in razboaie.

 

Puterea polituca si teama de asa zisii conspirationisti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine ii alege si sub ce criterii?

 

 

Noi, cei multi, ii alegem, folosind criteriile date de altii. Si chiar daca am fi mai liberi in alegerea criteriilor, tot nu am avea prea mult spatiu de joc din cauza regulilor democratice care trebuie respectate. Plus ca alegem din ceea ce ni se ofera, iar ceea ce ni se ofera e jalnic.

Ar trebui sa reprezinte vointa oamenilor, dar care este acea vointa?

 

 

 

Ca sa ne reprezinte cu adevarat, ar trebui sa ne exprimam. Dar foarte putini dintre noi ar fi in stare sa exprime coerent niste idei politice. Apoi ar trebui sa existe unitate, ceea ce nu prea vad sa se intample curand. Majoritatea oamenilor e prinsa in rotitele sistemului. Un pas in afara ar insemna sacrificarea bunastarii si foarte putini sunt dispusi sa o sacrifice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz, puterea politica e un abuz.

 

Oricum omul nu e liber. Nici la nivel cauzal, nici dpdv al timpului sau spatiului.

 

Cum am putea extermina acest abuz.

E posibil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suntem exploatati in mod mai rafinat in epoca actuala

S-a rafinat sclavia. Parerea mea "filozofica" o dau in versuri :))

 

In Romania, cand s-a instaurat  democratia, am intrat in randul lumii - Primind in viata noastra libertatea si sclavia
Vei spune : “Oximoron” sau “Paradox” si ca “ Nu se poate”
Dar stai, gandeste-te, fii sincer si raspunde-mi : Care este locul tau in societate ?
In Romania, le fel ca-n toata lumea, nu s-a schimbat nimic in bine – S-a rafinat sclavia
 
Cati din cei pentru care sa voteze e dreptul cel mai important
Au datorii la banci, sunt suferinzi de foame si renegati de stat ?
Doi din o suta huzuresc pe carca a nouazeci si opt de sclavi
Iar asta se intampla pentru ca azi sclavii se cred importanti
 
Fascism, Comunism, Democratie - ideologii cu diferente certe? - Doar pe hartie
Scopul orinduirii in societate nu se schimba de stii sa le observi pe toate
In comunism dusmanul ajunsese cunoscut de toti – Azi sclavii sunt liberi sa voteze mafioti
Da-i omului libertatea de a alege intre negru ori alb – O va face negand arogant evidenta conditiei de sclav
 
Ne alegem singuri stapanii dar si plantatia – Muncim sa ne hranim impartind intre ei si stat remuneratia
Sistemul de valori la care ne raportam este stricat – Crestem invatand sa aparam o lume in care sclavul se crede respectat
Azi cel inteligent si cult nu este asuprit – Manipulat de crud ajunge aservit
Nebunii care spun ca astazi nu e bine - Sunt ironizati de culti si huiduiti de lume
 
Nu mai putem trai fara tv si internet – Prea multa informatie inseamna nimic concret
Putin cate putin invatam sa nu mai socializam – Asta se intampla pentru ca nu mai e nevoie sa ne rasculam
O vorba veche spune ca “unde-s doi puterea creste” , o alta “dezbina si cucereste”
Tv’ul si internetul nu fac altceva decat se desparta oamenii -  In timp cei ei cred altceva
 
Viata m-a invatat ca ce e ieftin e fie suspect, fie lipsit de calitate – Tv’ul si internetul sunt aproape gratis date
Stand ore in sir hipnotizati in fata unor pereti de sticla – Pasim voluntar in inchisoarea ce ni se ridica
Observ cum lumea incepe a uita sa mai gandeasca – A cita din altul e azi cale considerata culta, des aleasa
Sistemul actual forteaza capacitatea de asimilare a omului sa creasca – Analiticul devenind astfel o raritate nefireasca
 
Sfarsitul cel mai trist al omului al omului nu poate fi altceva – Decat incatusarea totala a spiritului acestuia
Drumul catre un sclavagism spiritual a inceput – Si nu ne vom putea salva doar prin cuvant
Rauri de sange vor trebui din nou sa curga – De nu vrem ca nenascutii prin nastere sclavi sa ajunga
Nu vom putea atinge fericirea pasind pe munti de cadavre – Insa de ridicarea lor depinde a noastra libertate

Cum am putea extermina acest abuz.

E posibil?

Sange, foarte mult sange. Trebuie sa curga sange cum n-a curs in toata istoria lumii adunat litru cu litru. Altfel nu se poate schimba nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba am putea sa desteptam multimea?

 

 

Multimea e forta bruta. Sistemul, in care multi refuza sa spuna ce cred din teama de a-si pierde siguranta zilei de maine. Degeaba te duce capul daca maine esti internat pentru paranoia. Desi in ziua de azi nu e nevoie sa te interneze ci te transforma direct intr-o caricatura; te ridiculezeaza pana trebuie sa pleci in Panama sa incepi o viata noua. Vorbesc despre personalitati care au luat atitudine public si i-au avertizat pe altii. 

 

Sa o desteptam. Scuze, am citit sa o asteptam.

 

Informatiile exista din plin pe internet (desi diluate pe alocuri cu tot felul de fantezii SF si lucruri dubioase; trebuie sa stii sa iti alegi sursele). Astazi oricine are acces, daca are interesul. 

Editat de Abbie M.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×