Sari la conținut
Forum Roportal
Marlowe

Cratima in pasaport

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am avut surpriza sa descopar ca mi s-a trantit o cratima intre cele doua prenume in noul pasaport Romanesc (asta dupa patru pasapoarte fara cratima) conform noii legislatii. Totodata sunt si proaspat detinator de cetatenie Americana si pasaport SUA dar fara cratima intre prenume. 

Asa ca pe unul sunt "Ionut Ionel", pe altul "Ionut-Ionel"

 

A avut cineva probleme calatorind cu aceasta noua cratima intr-un pasaport dar nu in altul? 

 

Ma gandesc ca n-ar trebui sa fie probleme cand vin sau plec din tara, dar cine stie daca vor fi batai de cap daca aterizez in Germania unde din cate am citit sunt foarte seriosi cand e vorba de cratime si diacritice.

 

Sper ca in urmatorii 10 ani sa se revina la forma originala fara cratime la given names. 

 

Sarbatori Fericite

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred sa ai probleme nici in Germania sau Elvetia pana nu ceri azil politic sau niste drepturi, ei se uita doar la autenticitatea documentului, la poza daca seamana cu tine si cel mai important daca este valabil ceva mai mult de 6 luni pasaportul sau amandoua, dar eu n-as calatori cu 2 acte. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...am citit pe alte forumuri de probleme legate de cratima in Germania. Problema cu dubla cetatenia SUA/UE e ca trebuie sa te legitimezi cu pasaportul American cand iesi si intri in SUA, si cu cel UE cand intri si iesi din UE.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa te legitimezi cu pasaportul American cand iesi si intri in SUA, si cu cel UE cand intri si iesi din UE.  

 

De ce nu este bun sau deajuns un pasaport pentru ambele tari/continente???

 

Eu calatoresc doar cu unu si sint primita oriunde.   Care-i avantajul sa arati si pe cel romanesc daca locuiesti permanent in State, crezi ca nu-ti da intrare altfel in Romania???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu este bun sau deajuns un pasaport pentru ambele tari/continente???

 

Eu calatoresc doar cu unu si sint primita oriunde.   Care-i avantajul sa arati si pe cel romanesc daca locuiesti permanent in State, crezi ca nu-ti da intrare altfel in Romania???

 

Din cate stiu legislatia UE spune ca trebuie sa te legitimezi cu pasaportul UE cand intri si iesi...dar probabil ca nu sunt la fel de stringenti ca Americanii. 

 

Caut forum-isti care au avut parte de urmatorul scenariu :) 

aterizezi din SUA in Germania sau Franta. arati pasaportul Romanesc cu Ionut-Ionel.

cand sa pleci inapoi, il arati tot pe el numai ca fiind Roman bineinteles ca vor dori sa vada viza de SUA..atunci il scoti pe cel American si ei vad Ionut Ionel... 

Probleme? Intrebari? una si aceeasi persoana?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu cratima dintre cele doua prenume ale mele existenta in certificatul de nastere am avut numai probleme in Romania, a trebuit sa schimb toate actele cu multa cheltuiala si nervi, chiar si pe cele de identitate, ale casei si ale  masinii, in plus cautand pe Google aflu ca cel care are la fel ca mine numele si prenumele fara cratima a fost judecat la Pitesti si condamnat. Ca sa vezi ce face o liniuta cu viata unui om! :gdevil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine are vina mai mare, nasii care se vor bagati in seama si in numele copilului sau statul roman care vrea sa-ti bage o liniuta in viata. Numai dureri de cap am avut cu aceasta cratima si probabil voi mai avea...cel putin acum sunt cu liniuta in toate hartiile romanesti, si fara in toate hartiile americane.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu cum este pictat scenariul ... cand te urci pe avion din State cu pasaport american si aterizezi in Germania sau ori unde, cei din Acele tari de ja stiu ce fel de mutre vor aparea la ghiseu/poarta de intrare ca exista separat pentru EU membri, tari europene care nu sint membri EU, estul europei si "altii" unde trec si americanii si de obicei nu dau un frack pe tine ca deja te-au verificat in timp ce zburai!!!   Eu eram putin surprinsa cand am vazut noul sistem cand a aparut asa ca de aceea s-au construit aeroport nou unde nu facea fata si m-au indreptat spre altii fara sa ma intrebe cine dracu sint la Munchen aeroportul nou.

 

M-am oprit la linia rosu ca nu se uitau la noi si cand sa le dau pasaportul, mi-au facut semn sa circul, doar daca ei ma intreaba ceva trebuie sa opresc din pasi ... insa cand urci ca american si cobori ca european, deja pari suspect de ce ai nevoie de identitate schimbata, ca nimeni nu-ti cere asa ceva, e doar filozofie mioritica, nu lege. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×