Jump to content
Forum Roportal
The Unknown

Despre învaţământul românesc

Rate this topic

Recommended Posts

"doar 6% dintre elevi știu să scrie perfect romaneste" 

https://www.monden.ro/dezastru-la-evaluarea-nationala-ministrul-educatiei-anunta-ca-doar-6-dintre-elevi-stiu-sa-scrie-perfect-romaneste.html

Cu atat pot deveni mari jurnalisti si oameni publici ca cei de mai sus care se exprima mai rau ca birjarii in mahala si asta da iz la show-ul lor.  Un grup anume de spectatori le urmareste si aplauda, dar ma intreb in alte limbi se descurca mai bine acesti tineri care au trecut prin ciur si sita???   In engleza de exemplu ca-l folosesc mai mult decat romana in ziua de azi.

Practic, un mare numar din acesti tineri vor pleca din ROmania si NIMENI nu le va intreba cat de bine stiu romaneste, pana ei nu se dau de gol la un eveniment unde este ceva de citit sau de vorbit in romaneste pentru un public tot din romani ... si nu vor sti sa lege cuvintele si nu vor gasi cuvinte potrivite ca deja s-au obisnuit cu engleza din america!!!    

Am vazut la un Doctor din romania pe care am incercat sa-l ajut sa primeasca Residency, dar el s-a comportat ca un animal.   Cand doctorul american l-a intrebat sa descrie ce specialitate are din tara de unde provine, i-a raspuns ... Nu stii sa citesti?  scrie acolo pe Diploma  :surrender:  si a facut o mutra ca se uita de sus la el.   Abia am reusit dupa o vreme sa-i explic ca fac munca voluntara nu sint rudele mele potentialii candidati.  

Pana cand vor fi protejati Premierile Pilelor si umiliti alti elevi, scoala va fi doar un loc unde elevii stau o vreme din zi si altceva nimic.   Adunatul de bani pentru profesori cu lista predata cine cat a dat pentru fondul clasei si din astea, duce la analfabetism.   Azi parintii pot avea o mica afacere dar deja se cred Rockefeller cu pile si n-au treaba si asta ajuta la avansarea in mizerie al tineretului, ca ei nu-si dau seama ca maresc lista SCLAVILOR in viitor. 

Un tanar de acolo-mi spunea ca in America si Westul Europei capitalistii "suge" sangele oamenilor prin munca multa si nu se dau nici bonuri de masa!!!   El prefera Romania unde are 4 ore de munca asigurata inca  si trece cumva timpul.   Are un limbaj foarte greu de inteles pentru mine cel putin, desi habar n-are de alta limba, ceva engleza din cantecele lui Michael Jackson!

Mai aveau o fraza celebra tinerii ajuns aici prin casatorie sau altfel despre care credeau ca le aduce mare recunoastere de superioritate si umilienta celui la care se adreseaza!!!

"Mie sa-mi dai 100.000,00 de dolari si-ti arat cum se cheltuie banul" ... ca voi habar n-aveti ce-i o masina bmw sau o vacanta. 

"doar 6% dintre elevi știu să scrie perfect romaneste" 

... iar "Eleva "de la ţară" care a luat 10 la Evaluarea Naţională învăţând de pe telefonul bunicii" este mentionata ca o fiinta din lumea a 3-a fiind "de la ţară" si devine doar o "fată" in text ca este o cantitate neglijabila, ca nu-i pila nimanui.   Stie sa scrie si sa citeasca, are si creier ca nu aveau cum sa-i scada notele cei care corectau hartiile de examinari.   Daca era al cuiva deja aveau titlu cum  sa i se adreseze , dar asa e doar o  "fată".   Am mai observat acest fel de a se exprima in acest ziar, si nici marele POTOP n-o sa scoata din multi aceste naravuri.   Laudat sint doar copiii celebritatilor, ni se mai aduce la cunostinta ca Mario Iorgulescu nu este vinovat desi a ucis, va ramane in Italia intr-o vacanta nesfarsita, in libertate sa se bucure de rezultatele obtinute cu banii lui tac-su.  Iar una care merita, deloc NU este celebrata ca nu conteaza, parca Eba si altele au scoala???   NU, doar parintii au rezolvat sa aibe o diploma si au si job-uri cu cea mai inalta suma ce se poate plati fara sa crepe obrazul cand se uita la colegii de birou.  

Se mai intreaba cineva de ce apar articole de genu' ... "Cum a apărut decalajul dintre România şi Occident.  Cauzele care au făcut ca românii să rămână în urmă???"  

Citeste mai mult: adev.ro/re0hah   

https://www.bzi.ro/povestea-elevului-care-a-dat-lovitura-la-evaluarea-nationala-vasile-amariutei-vrea-sa-urmeze-cursurile-liceului-de-informatica-grigore-moisil-din-iasi-4484256  

"La școala din Voinești au fost două note de 10 la Limba Română și o medie de 10, cea a lui Vasile Amăriuței, la Evaluarea Națională.  Atât profesorii și directorul școlii se mândresc cu rezultatele obținute de toți elevii care au susținut examenul de Evaluare Națională."

*Unde se afla acea localitate???  ca-s mai multe in tara cu acelas nume.  E timpul sa legam cainele de un pom!!!  A mentiona si judetul dupa diverse nume cu rezonanta sonora, n-ar strica!!!

Acesti tineri au nevoie de ajutor foarte mult si ar trebui sponsorizati chiar de firmele care activeaza in tara sa poate invata linistit si fara grija, ca nu se stie ce venituri au parintii in acele localitati, imaginez ca nu sint celebritati precum Iogulescu unde cateva milioane nu conteaza.*       

https://playtech.ro/stiri/eliza-iliescu-a-luat-note-mari-la-bacalaureat-2022-media-ei-este-o-mandrie-pentru-mama-sa-exclusiv-531729?utm_source=BZI+Middle&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

*Si aceasta tanara are nevoie de un ajutor sa devina independenta in viata asta, nu numai de critici sa aibe parte!!!

Felicit pe toti care prefera sa invete si sa devina ce vor in loc de pilele din dotarea parintilor cu care obtin diplome si habar n-au decat sa dea din gura, balarii!!!*